Detail materiálu pro radu čj. RK-29-2005-15

RK-29-2005-15.doc  RK-29-2005-15pr1.tif  RK-29-2005-15pr2.doc  RK-29-2005-15pr3.doc  RK-29-2005-15pr4.doc  RK-29-2005-15pr5.doc
Číslo jednacíRK-29-2005-15
NázevMuzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Polná - záměr na převedení pobočky do zřizovatelské pravomoci města Polná
Zpracoval H. Kubíček, K. Lisá
Předkládá H. Kubíček
Popis problémuPočátky muzea v Polné sahají do roku 1926, kdy byly do přírůstkové knihy zapsány první muzejní předměty. Muzeum tehdy fungovalo na bázi dobrovolnické, spíše jako sběratelská činnost muzejního spolku. Až v období let 1948 - 1953 bylo muzeum zřizováno městem Polná, od roku 1953 se stalo součástí muzea v Havlíčkově Brodě. Po krátkém návratu do kompetence města Polná v letech 1962 - 1963 je od 1. 7. 1963 muzeum začleněno do organizační struktury Muzea Vysočiny Jihlava jako jeho pobočka. Sbírkový fond muzea v Polné čítal v roce 1963 celkem 12.782 položek, v současné době (k 31. 12. 2004) představuje sbírkový fond muzea celkem 53 543 položek, což je asi 98 000 sbírkových předmětů.
Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Polná, sídlí v současné době v několika objektech - v objektu tzv. Věže, kde se nacházejí pracovny a depozitáře, v Zámku, který je využíván jako expoziční a výstavní prostor, ve Staré škole, kde je umístěna stálá expozice a v objektu Hradu, kde byly do roku 2004 umístěny depozitáře.
Po mnohaleté rekonstrukci byla na konci června loňského roku dokončena zásadní stavební oprava Hradu, který je v majetku města Polná a kde je muzeum v bezplatném nájmu.
V rámci slavnostního zpřístupnění celého areálu byly v roce 2004 otevřeny pro veřejnost dlouhodobé výstavy Řemesla, Kupecký krám, Lapidárium a Jak jsme stavěli Hrad. V letošním roce byly do definitivní podoby upraveny vstupní část a první patro hradu, kde byly instalovány nové interiérové expozice vybavené historickým nábytkem. Celé patro bylo zpřístupněné v rámci 1. výročí znovuotevření hradu pro veřejnost a nyní slouží pro prohlídkové a reprezentativní účely. K reprezentativním účelům je rovněž využíván tzv. Kunštátský sál v objektu Hradu, kde se pořádají koncerty, svatební obřady, společenská setkání apod.
Otevřením rekonstruovaného objektu Hradu a jeho zpřístupněním pro veřejnost došlo k výraznému zlepšení prezentace sbírkového fondu muzea a ke zvýšení atraktivity expozic a výstav, které přilákaly do Polné větší počet návštěvníků a celková návštěvnost muzea se značně zvýšila. Celý proces přípravy, rekonstrukce a otevření nových prostor Hradu v Polné demonstruje dobrou spolupráci kraje Vysočina a města Polná na zajištění péče o kulturní dědictví a vypovídá o vůli města podporovat společné zájmy a dokonce podílet se na nich i finančně, např. v roce 2004 finanční částkou 250 tis. Kč, přičemž 100 tis. získalo město z grantového programu Klenotnice Vysočiny.
Po řadě úspěšných kroků v letech 2004 - 2005 vedoucích ke zkvalitnění činnosti pobočky v Polné a k zajištění větší otevřenosti muzea vůči veřejnosti zahájil od dubna letošního roku pan Jindřich Skočdopole, starosta města Polná, řadu jednání se zástupci kraje Vysočina o převzetí zřizovatelských pravomocí k pobočce v Polné. Tato předběžná jednání byla podpořena usnesením Rady města Polná č. 1348 ze dne 22. 6. 2005, čímž byly vyslyšeny požadavky na zřízení samostatného městského muzea, které již delší dobu zaznívaly ze strany členů samosprávy města a odborné veřejnosti v Polné. Na základě výše zmíněného usnesení byl zaslán na kraj Vysočina dopis starosty města Polná s oficiální žádostí o projednání záměru převodu pobočky muzea do zřizovatelské kompetence města Polná k 1. 1. 2006 v Radě kraje Vysočina (viz příloha č. 1 tohoto materiálu).
Návrh řešení Na základě výše popsané situace připravil odbor kultury a památkové péče ve spolupráci s ředitelem Muzea Vysočiny Jihlava, příspěvkové organizace, čtyři možné varianty řešení převodu pobočky v Polné, jejichž stručné shrnutí s odkazem na dodržení nezbytných legislativních a organizačních postupů, je obsaženo v přílohách č. 2, 3, 4 a 5 tohoto materiálu. Po důkladném posouzení stávajícího stavu, s přihlédnutím na nutnost dodržení legislativních kroků a po zvážení možností dalšího úspěšného fungování muzea v Polné s ohledem na dosažené výsledky a dlouhodobý zájem města o převzetí muzea, doporučuje odbor kultury a památkové péče ke schválení záměr převodu Muzea Vysočiny Jihlava - pobočky v Polné dle varianty č. 4, která je obsažena v příloze č. 5 tohoto materiálu.
StanoviskaZáměr na převedení Muzea Vysočiny Jihlava - pobočky Polná do zřizovatelské kompetence města Polná byl projednán dne 7. 9. 2005 v Komisi kultury a památkové péče Rady kraje Vysočina.
Usnesení 011/05/2005/Kkpp
Komise kultury a památkové péče Rady kraje Vysočina
nedoporučuje radě kraje podporovat převod sbírek Muzea Vysočiny Jihlava - pobočky Polná do majetku města Polná.
záměr převodu Muzea Vysočiny Jihlava - pobočky v Polné do zřizovatelské pravomoci města Polná dle varianty č....... materiálu RK-29-2005, př...... a
ukládá
odboru kultury a památkové péče ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Jihlava, příspěvkovou organizací zpracovat a předložit radě kraje do 31. 12. 2005 organizační a technické zajištění převodu Muzea Vysočiny Jihlava - pobočky v Polné do zřizovatelské pravomoci města Polná dle varianty č. ..... materiálu RK-29-2005, př......včetně časového harmonogramu.
Odpovědnost odbor kultury a památkové péče; ředitel Muzea Vysočiny Jihlava, příspěvkové organizace
Termín 31. 12. 2005