Detail materiálu pro radu čj. RK-27-2005-14

RK-27-2005-14.doc
Číslo jednacíRK-27-2005-14
NázevProdej pozemku v k. ú. a obci Pelhřimov
Zpracoval M. Jaroš
Popis problémuOdbor majetkový obdržel od Jana Bezděkovského žádost o odprodej pozemku par. č. 1423 - zastavěná plocha a nádvoří, zbořeniště o výměře 129 m2 v k. ú. a obci Pelhřimov. Na základě digitalizace provedené v k. ú. a obci Pelhřimov katastrálním úřadem se výměra pozemku změnila na 127 m2. Tento pozemek je Katastrálním úřadem pro Vysočinu, katastrálním pracovištěm Pelhřimov pro výše uvedené k. ú. a obec veden na LV č. 7092, kde je jako vlastník uvedena Vysočina ve správě příspěvkové organizace kraje s názvem Správa a údržba silnic Pelhřimov.
Zmíněný pozemek má žadatel zaplocen v zahradě a tvoří jeden funkční celek s RD. Žadatel vlastní i okolní pozemky včetně RD a to spolu s manželkou. Vzhledem k velikosti, tvaru a poloze pozemku nelze předpokládat jeho jiné využití než jako zahrada. Rovněž je malá pravděpodobnost, že by tento pozemek mohl využít někdo jiný než žadatel s manželkou.
Rada kraje usnesením č. 0405/14/2005/RK ze dne 12. 4. 2005 schválila zveřejnění záměru prodeje pozemku par. č. 1423 - zastavěná plocha a nádvoří, zbořeniště o výměře 129 m2 v k. ú. a obci Pelhřimov. Zveřejnění záměru prodeje na úřední desce krajského úřadu proběhlo ve dnech 15. 4. 2005 až 17. 5. 2005.
Protože se žádný další zájemce nepřihlásil, byl vyhotoven znalecký posudek č. 4445/84/05, který určil cenu pozemku podle vyhlášky č. 540/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů ve výši 36 950,- Kč (t.j. 291,-Kč/m2). Stejným znaleckým posudkem byla dále určena cena v místě a čase obvyklá, a to ve výši 16 510,- Kč (t.j. 130,- Kč/m2).
Manželům Bezděkovským byl poté zaslán znalecký posudek a návrh kupní smlouvy s kupní cenou ve výši 36 950,- Kč. Ti však s navrhovanou cenou nesouhlasí a navrhují použít kupní cenu v místě a čase obvyklou.
Návrh řešení Varianta 1
Odbor majetkový navrhuje dle článku II. odst. 3 písm. a) Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro převod nemovitého majetku ve vlastnictví kraje Vysočina přímý prodej výše uvedené nemovitosti do společného jmění manželů Bezděkovských za cenu v místě a čase obvyklou, protože v § 18, odst. 2 zákona č. 129/2000Sb., o krajích, v platném znění je stanoveno, že "při úplatném převodu majetku se cena sjednává zpravidla ve výši, která je v místě a čase obvyklá, nejde-li o cenu regulovanou státem."
Návrh předpokládá doporučení zastupitelstvu schválit prodej pozemku žadatelům.

Varianta 2
Odbor majetkový navrhuje dle článku II. odst. 3 písm. a) Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro převod nemovitého majetku ve vlastnictví kraje Vysočina přímý prodej výše uvedené nemovitosti do společného jmění manželů Bezděkovských. OM však nesouhlasí s žadateli navrhovanou cenou v místě a čase obvyklou a proto navrhuje dále pokračovat v jednání o výši kupní ceny.
Návrh předpokládá vydání nesouhlasu s odprodejem pozemku za cenu v místě a čase obvyklou a schválení pokračování v jednání o výši kupní ceny pozemku.
StanoviskaSpráva a údržba silnic Pelhřimov souhlasí s odprodejem nemovitostí.
Odbor dopravy a silničního hospodářství souhlasí s odprodejem nemovitostí.
Město Pelhřimov, zastoupené Výborem pro nakládání s obecními pozemky nemá o předmětný pozemek zájem.
Návrh usneseníVarianta 1
Rada kraje
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit prodej pozemku par. č. 1423 - zastavěná plocha a nádvoří, zbořeniště o výměře 127 m2 v k. ú. a obci Pelhřimov do společného jmění manželů Jana a Zdeňky Bezděkovských za kupní cenu 16 510,- Kč.
Varianta 2
Rada kraje
nesouhlasí
s odprodejem pozemku par. č. 1423 – zastavěná plocha a nádvoří, zbořeniště o výměře 127 m2 v k. ú. a obci Pelhřimov do společného jmění manželů Jana a Zdeňky Bezděkovských za kupní cenu 16 510,- Kč a
pokračování v jednání s manželi Janem a Zdeňkou Bezděkovskými o výši kupní ceny pozemku par. č. 1423 – zastavěná plocha a nádvoří, zbořeniště o výměře 127 m2 v k. ú. a obci Pelhřimov.
Termín---- říjen 2005