Detail materiálu pro radu čj. RK-23-2005-40

RK-23-2005-40.doc  RK-23-2005-40pr1.doc  RK-23-2005-40pr2.doc
Číslo jednacíRK-23-2005-40
NázevNávrh priorit připravovaného Programu spolupráce na léta 2006 - 2007 mezi vládou České republiky a Vlámskou vládou
Zpracoval M. Svatoňová, M. Kršňáková
Předkládá M. Černý
Popis problémuNa zástupce kraje Vysočina se obrátili představitelé Centra pro zahraniční pomoc (příloha RK-23-2005, př.1) v souvislosti s přípravou finančního nástroje, který bude dostupný pro Českou republiku v souvislosti s jejím vstupem do EU, a to Program Vlámské spolupráce se střední a východní Evropou.
V rámci Programu Vlámské spolupráce se střední a východní Evropou je Česká republika zařazena od roku 2005 do I. pilíře - Spolupráce s novými členskými státy Evropské unie. V letech 2006 - 2007 bude Vlámská vláda podporovat v rámci I. pilíře projekty, které budou vytvářet a posilovat vazby mezi vlámskými a českými organizacemi, spolupráci mezi organizacemi měst a obcí a projekty vzdělávání a výměny zkušeností mezi asociacemi (asociace měst, hospodářská komora, agrární komora, aj.).
Podporu mohou získat aktivity typu společných seminářů, kulturních aktivit, podporu aktivit v rámci konání veletrhů, mezinárodních konferencí apod.
Vlámská vláda bude přispívat na jednotlivé projekty maximálně do výše 50% z celkového rozpočtu projektu. Předběžný rozpočet pro I. pilíř na rok 2006 je 670 000 EUR pro ČR, Slovensko, Litvu a Lotyšsko.
Ministerstvo financí ČR a Centrum pro zahraniční pomoc se obrátilo na kraje České republiky s žádostí o stanovení 3 priorit, které považujeme z hlediska potřeb České republiky za přínosné, ve kterých Vlámsko viniká a lze očekávat reálný přínos z následné realizace projektů ve vybraných prioritních oblastech. Navrhnout můžeme i konkrétní aktivity, o jejichž realizaci bychom v rámci programu měli předběžně zájem. Priority vlámské a české strany na léta 2004 - 2005 jsou uvedeny v článku 17 Programu spolupráce na léta 2004 - 2005, který tvoří přílohu č. 2 tohoto materiálu.
Z těchto podkladů shromážděných za celou republiku bude Ministerstvo financí čerpat při přípravě smlouvy mezi Vlámskou vládou a vládou ČR o poskytnutí finanční pomoci.
Návrh řešení ORR navrhuje v rámci společných priorit identifikovaných v materiálu RK-23-2005-40, př. 2, vymezení následujících prioritních oblastí:
Rozvoj malých a středních podniků
Regionální rozvoj - s důrazem na podporu Místních akčních skupin
Ochrana životního prostředí
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
navrhuje
následující prioritní oblasti pro spolupráci prostřednictvím projektů v rámci programu Vlámské spolupráce se Střední a Východní Evropou:
1. ...............................................;
2. ...............................................;