Detail materiálu pro radu čj. RK-22-2005-15

Číslo jednacíRK-22-2005-15
NázevIII/4102 Most Lesonice ev. č. 4102 - 7 + vozovka
Zpracoval J. Lojda
Popis problémuNa základě výsledků hlavní prohlídky mostu ev.č. 4102 - 7 v obci Lesonice (okres Třebíč) ze dne 6.10.2004 byla omezena zatížitelnost na mostě na 13 t. Stavební stav spodní stavby mostu je hodnocen jako uspokojivý (závady: průsaky u opěry mostu, rozvolňování zdiva křídel mostu). Stavební stav nosné konstrukce mostu je hodnocen jako špatný ( obnažení nosné konstrukce a její koroze ).
Most ev.č. 4102 - 7 se nachází na silnici III/4102, která přímo navazuje na silnici I/38, je tedy pro obec Lesonice velmi důležitá. Dopravní zatížení této komunikace činí 380 vozidel za 24 hodin.
Omezením tonáže na mostě klesá využitelnost celé komunikace.
Z důvodu omezení zatížitelnosti mostu byla stanovena přechodná úprava provozu na pozemních komunikacích a stanoveny objízdné trasy přes obce Lesonice, Šebkovice, Dolní Lažany, Vícenice, Jakubov, které jsou jediné možné, ale z mnoha důvodů nevyhovující. Objízdnou trasu v současné době nelze vyznačit na jiných příjezdových silnicích vedoucích do obce Lesonice, neboť i zde nevyhovují mosty příslušné tonáži.
Na jednání dne 12. 5. 2005 ohledně stanovení a značení objízdných tras především zástupci obcí dotčených objízdnou trasou vyjádřili svůj nesouhlas s tímto řešením, nebo jej akceptují pouze jako provizorní na co nejkratší dobu. Účastníci jednání se shodli na potřebě dočasného zabezpečení mostu.
Toto řešení ve svém stanovisku ze dne 6. 6. 2005 podporuje rovněž Městský úřad Moravské Budějovice.
Objízdné komunikace na mnoha místech neodpovídají obousměrnému provozu, jejich stav neodpovídá předpokládanému dopravnímu zatížení, SÚS Třebíč má silnici III/36070 zahrnutou do plánu zimní údržby jako neudržovanou.
Na rekonstrukci mostu ev.č. 4102 - 7 a části komunikace III/4102 je zpracována projektová dokumentace pro územní rozhodnutí z roku 1994 a vydáno územní rozhodnutí jehož platnost je prodloužena do roku 2007. V navrhovaném Pořadníku investičních akcí kraje Vysočina je akce "Most Lesonice ev.č. 4102-7 + vozovka" zařazena na 28. místě s 82 body, mezi mosty na 8. místě.
Návrh řešení OM navrhuje pokračovat v přípravě akce revizí zpracované projektové dokumentace pro územní rozhodnutí a následným zadáním zakázky na zpracování projektové dokumentace ve stupni dokumentace pro stavební povolení.
Dále OM navrhuje zařazení akce do přílohy M4 rozepisující položku Investice v dopravě, Kapitola Nemovitý majetek schváleného rozpočtu kraje Vysočina na rok 2005.
Zároveň OM navrhuje neprodleně zahájit práce na projektové dokumentaci k prozatímnímu zabezpečení mostu a následnou realizaci tohoto zabezpečení mostu do doby realizace jeho rekonstrukce takovým způsobem, aby nebylo nutné omezení zatížitelnosti mostu.
StanoviskaStanovisko odboru dopravy a silničního hospodářství je uvedeno v materiálu RK-22-2005-15, př.1 , kterým je Zápis z jednání dne 12. 5. 2005.
zařazení akce "III/4102 Most Lesonice ev.č. 4102 - 7 + vozovka" do přílohy M4 rozepisující položku Investice v dopravě, Kapitola Nemovitý majetek schváleného rozpočtu kraje Vysočina na rok 2005 a
ukládá
odboru majetkovému provést revizi dokumentace pro územní rozhodnutí, zajistit projektovou dokumentaci pro stavební povolení, projektovou přípravu a realizaci prozatímního zabezpečení mostu.
Termín 2005