Detail materiálu pro radu čj. RK-38-2017-89

NázevZměna Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací Kraje Vysočina
Zpracoval J. Mikyna, I. Olšanová
Předkládá E. Horná
Popis problémuOdbor životního prostředí a zemědělství (dále jen OŽPZ ) předkládá žádosti Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko a měst a obcí Kraje Vysočina o schválení změny Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací Kraje Vysočina (dále jen PRVKUK ).
Jedná se o projednání 8 žádostí o změnu PRVKUK z celkem 10 podaných. Žádosti lze rozdělit na dvě oblasti. Jedna oblast se týká změny navržených opatření v oblasti zásobování pitnou vodou, zejména zajištění kvality a množství dodávané pitné vody pro obyvatele a tím zvýšené potřeby realizovat jednotlivá požadovaná opatření, se kterými současný PRVKUK nepočítal. Druhá oblast se týká změny navržených opatření v oblasti odvádění a čištění odpadních vod, neboť bylo navrženo výhodnější řešení, než je uvedeno v PRVKUKu. Žádosti jsou podány v různém stupni rozpracování a to od záměrů pro územní plány obcí až po projektové dokumentace pro stavební povolení.
Podle ustanovení § 4 zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů, kraj v samostatné působnosti zajišťuje zpracování a následně schválení plánu rozvoje vodovodů a kanalizací pro své území. PRVKUK, který je základním koncepčním materiálem v oblasti vodohospodářské infrastruktury, byl schválen zastupitelstvem kraje dne 29. 9. 2004 usnesením číslo 330/05/2004/ZK. Komplexní aktualizace tohoto materiálu byla schválena zastupitelstvem kraje dne 15. 12. 2015 usnesením číslo 0646/07/2015/ZK.
OŽPZ požádal dne 26. 9. 2017 o stanovisko k navrhovaným změnám PRVKUK Ministerstvo zemědělství jako ústřední orgán na úseku vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu. OŽPZ obdržel dvě stanoviska dne 1. 11. 2017 a dne 3. 11. 2017 (viz materiál
RK-38-2017-89, př. 2).
Návrh řešení Ke schválení změny PRVKUK jsou předloženy tyto žádosti: obce Bobrůvka, obce Věcov a Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko - pro město Velké Meziříčí a skupinový vodovod Žďársko (žádosti se týkají změny nebo doplnění technického řešení v oblasti zásobování pitnou vodou), obce Lesonice, obce Okřešice, města Žďár nad Sázavou a města Golčův Jeníkov (žádosti se týkají změny nebo doplnění technického řešení v oblasti odvádění a čištění odpadních vod). Předložené žádosti byly posouzeny krajským úřadem, OŽPZ a s přihlédnutím ke stanovisku Ministerstva zemědělství se včetně odůvodnění předkládají ke schválení (viz materiál RK-38-2017-89, př. 1).
V návaznosti na nesouhlasné stanovisko Ministerstva zemědělství nebyly předloženy ke schválení žádosti obce Služátky a obce Sázavka (změna technického řešení v oblasti odvádění a čištění odpadních vod). Ze stanoviska Ministerstva zemědělství (viz materiál
RK-38-2017-89, př. 2) vyplývá, že uvedené žádosti nejsou dostatečně podloženy či odůvodněny. Výše uvedené obce, jejichž žádost není předkládána ke schválení, vyzve OŽPZ k doplnění a upřesnění podaných žádostí. Po doplnění mohou být předloženy na jiné jednání rady kraje a následně zastupitelstva kraje.
StanoviskaMateriál byl projednán s gesčním radním Ing. Bc. Martinem Hyským.
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit změnu Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací Kraje Vysočina dle materiálu RK-38-2017-89, př. 1.
Odpovědnost odbor životního prostředí a zemědělství
Termín 31. 1. 2018