Detail materiálu pro radu čj. RK-21-2005-30

RK-21-2005-30.doc  RK-21-2005-30pr1.doc
Číslo jednacíRK-21-2005-30
NázevZásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování systémové dotace na pořizování a opravy učebních pomůcek základních uměleckých škol
Zpracoval K. Ubr, K. Ženíšek
Předkládá Z. Ludvík
Popis problémuPočet kvalitních učebních pomůcek, např. hudebních nástrojů může být limitujícím faktorem pro rozvoj uměleckých oborů základních uměleckých škol (dále jen "ZUŠ"). Jejich pořízení i opravy jsou často velmi nákladné. Většina ZUŠ přitom hradí své provozní náklady, tedy i opravy a pořízení pomůcek, ze školného od klientů.
Na základě průzkumu provedeného na ZUŠ v závěru minulého roku bylo zjištěno, že v rámci kraje dosahuje potřeba financí na nákladné učební pomůcky ZUŠ částky cca 1,5 mil. Kč.
V Komentáři k rozpočtu 2005 je v kapitole školství v části Další možné finanční požadavky OŠMS v roce 2005 uveden Program na pořizování učebních pomůcek ZUŠ.
Návrh řešení Odbor školství, mládeže a sportu (dále jen "OŠMS") navrhuje zavést systémovou dotaci z prostředků kraje, určenou pro základní umělecké školy všech zřizovatelů na pořízení a opravy učebních pomůcek (např. hudebních nástrojů apod.) pro výuku uměleckých oborů v ZUŠ. Dotace na pořízení nebo opravu učebních pomůcek ve výši do 300 tis. Kč pro jednotlivou učební pomůcku může být poskytnuta pouze základním uměleckým školám působícím v kraji Vysočina.
Návrh Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování systémové dotace na pořizování a opravy učebních pomůcek základních uměleckých škol (dále jen "zásad") je uveden v přiloženém materiálu RK-21-2005-30, př. 1.
OŠMS s přihlédnutím k diskuzím ve Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zastupitelstva kraje Vysočina, ve Finančním výboru Zastupitelstva kraje Vysočina a v Rozpočtové komisi Rady kraje Vysočina a k jejich stanoviskům předkládá radě kraje znění návrhu zásad a návrhu usnesení ve čtyřech variantách. Varianty označené písmenem A se týkají návrhu na celkovou výši dotace 1 mil. Kč, varianty označené písmenem B se týkají návrhu na navýšení celkové výše dotace na 1,5 mil. Kč. Varianty jsou dále označeny číslem rozlišujícím okruh ZUŠ podle zřizovatelů, pro které je dotace navržena. Číslem 1 jsou označeny varianty navržené pro ZUŠ všech zřizovatelů, číslem 2 pro ZUŠ zřizované obcí a soukromým subjektem. V návrhu textu zásad je u odstavců, které ovlivňují jednotlivé varianty uveden návrh textu v závislosti na těchto variantách.
Odbor školství, mládeže a sportu navrhuje upřednostnit variantu A1. ZUŠ zřizované krajem získávají prostředky na úhradu provozních výdajů včetně pořízení a oprav movitého majetku z příspěvků klientů a z odpisů movitých věcí. Kraj jim neposkytuje zvláštní dotace na tento účel. Varianta 1 vytváří rovné podmínky pro ZUŠ bez rozdílu zřizovatele v přístupu k systémové dotaci. Finanční varianta A by mohla být dostatečná pro první ověřovací rok, v dalších letech by mohla být upravena.
StanoviskaOdbor ekonomický
doporučuje zasílat dotaci až následně, tj. nezálohovat.

Výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zastupitelstva kraje Vysočina
přijal usnesení 005/002/2005/VVVZ: "Výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zastupitelstva kraje Vysočina doporučuje Zastupitelstvu kraje Vysočina schválit Zásady pro poskytování systémové dotace na pořizování a opravy učebních pomůcek základních uměleckých škol, se změnou čl. 6, bod 2 ve výši max. 80 %."
a dále přijal usnesení 006/002/2005/VVVZ: "Výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zastupitelstva kraje Vysočina doporučuje Zastupitelstvu kraje Vysočina schválit navýšení celkové výše dotací v jednom kalendářním roce (čl. 3, bod 2) na 1 500 000 Kč dle materiálu týkajícího se Zásad pro poskytování systémové dotace na pořizování a opravy učebních pomůcek základních uměleckých škol."

Finanční výbor Zastupitelstva kraje Vysočina
přijal stanovisko: "Finanční výbor bere na vědomí Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování systémové dotace na pořizování a opravy učebních pomůcek základních uměleckých škol - pracovní verze. Finanční výbor podporuje schválení těchto zásad a doporučuje schválení varianty A (poskytování systémových dotací pro všechny typy ZUŠ bez rozdílu zřizovatele) a výši podpory 300 000,- Kč."

Rozpočtová komise Rady kraje Vysočina
přijala usnesení 005/02/2005/RpčK: "Rozpočtová komise Rady kraje Vysočina bere na vědomí Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování systémové dotace na pořizování a opravy učebních pomůcek základních uměleckých škol, podporuje schválení těchto zásad a doporučuje poskytování systémových dotací pro ZUŠ, které jsou zřizovány obcemi a soukromým ZUŠ (podmínky a rizika budou ošetřeny ve smlouvě)."
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit:
Varianta A1:
* poskytování systémové dotace z prostředků kraje v souhrnné výši do 1 mil. Kč ročně na pořízení a opravy učebních pomůcek základních uměleckých škol všech zřizovatelů dle materiálu RK-21-2005-30, př. 1;
* Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování systémové dotace na pořizování a opravy učebních pomůcek základních uměleckých škol dle materiálu
Varianta A2:
* poskytování systémové dotace z prostředků kraje v souhrnné výši do 1 mil. Kč ročně na pořízení a opravy učebních pomůcek základních uměleckých škol, jejichž zřizovatelem je obec nebo soukromý subjekt dle materiálu RK-21-2005-30, př. 1;
Varianta B1:
* poskytování systémové dotace z prostředků kraje v souhrnné výši do 1,5 mil. Kč ročně na pořízení a opravy učebních pomůcek základních uměleckých škol všech zřizovatelů dle materiálu RK-21-2005-30, př. 1;
Varianta B2:
* poskytování systémové dotace z prostředků kraje v souhrnné výši do 1,5 mil. Kč ročně na pořízení a opravy učebních pomůcek základních uměleckých škol, jejichž zřizovatelem je obec nebo soukromý subjekt, dle materiálu RK-21-2005-30, př. 1;
RK-21-2005-30, př. 1.
Odpovědnost odbor školství, mládeže a sportu
Termín červen 2005