Detail materiálu pro radu čj. RK-33-2017-06

RK-33-2017-06.doc  RK-33-2017-06pr01.pdf
Číslo jednacíRK-33-2017-06
NázevNávrh rozpočtového opatření v rámci kapitoly Zdravotnictví - příspěvek na pořízení evakuačních podložek
Zpracoval K. Fialová
Předkládá S. Měrtlová
Popis problémuEvakuační podložka je pomůcka zabudovaná do lůžka pacienta, která v případě potřeby (požár, povodeň atd.) umožňuje rychlý přesun částečně nebo plně imobilních pacientů. Je velmi odolná, nehořlavá a v běžném provozu prakticky nezničitelná. Evakuaci je po krátkém zaškolení schopen provádět každý člen týmu pečující o pacienta.
Problematika vybavení nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina (dále jen nemocnice ) evakuačními podložkami je řešena již od roku 2013. Naléhavost pořízení evakuačních podložek do nemocnic vzrostla po mimořádné události dne 20. 11. 2014 v Nemocnici Havlíčkův Brod, příspěvkové organizaci, (hrozba uložení nástražného výbušného systému s následnou evakuací nemocnice), kdy bylo nutné urychleně evakuovat cca 290 pacientů a 200 zaměstnanců. Dne 28. 11. 2014 bylo na zasedání Bezpečnostní komise Rady Kraje Vysočina rozhodnuto o ustanovení pracovní skupiny k vyhodnocení této mimořádné události. Pracovní skupina mimo jiné doporučila dovybavit nemocnice evakuačními podložkami v potřebném počtu. Toto opatření má zvýšit úroveň zajištění bezpečnosti a možnost včasné evakuace při krizové situaci.
Odbor zdravotnictví na základě průzkumu v nemocnicích na vybavení lůžek evakuačními podložkami finančně podpořil pořízení již 277 kusů podložek v celkové pořizovací ceně 600 000 Kč. Průměrná cena pořízených evakuačních podložek byla ve výši 2 170 Kč včetně DPH. V letošním roce byli ředitelé nemocnic vyzváni k upřesnění počtu evakuačních podložek, který nemocnice předpokládá pořídit v roce 2017. Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce:

V letošním roce je plánováno poskytnout nemocnicím na nákup evakuačních podložek opět finanční prostředky v celkové výši 300 000 Kč, za které má být nakoupena zbylá část potřebných podložek.
Návrh řešení Odbor zdravotnictví navrhuje radě kraje schválit poskytnutí příspěvku na provoz pro nemocnice zřizované Krajem Vysočina v celkové výši 300 000 Kč za účelem pořízení evakuačních podložek.
Peněžní prostředky jsou mezi jednotlivé organizace rozděleny poměrem podle počtu evakuačních podložek, které nemocnice plánují v letošním roce pořídit (viz tabulka).
Finanční prostředky budou poskytnuty jako příspěvek na provoz v souladu se zákonem č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, a je nutné provést příslušné rozpočtové opatření ve vztahu k rozpočtu Kraje Vysočina. Finanční prostředky budou uvolněny nejpozději do 30 dnů po předložení žádosti o poskytnutí příspěvku na provoz zřizovateli.
Kontrola využití dotace bude provedena v souladu se zákonem č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě a o změně některých zákonů (zákon o finanční kontrole), ve znění pozdějších předpisů. V případě zjištění neoprávněného využití příspěvku bude organizaci v souladu se zákonem č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, uložen odvod do rozpočtu zřizovatele za porušení rozpočtové kázně.
Organizace je dále povinna v případě, že nebude příspěvek využit v plné výši, zaslat nevyčerpané prostředky zpět na zřizovatelem předem určený bankovní účet kraje.
StanoviskaOdbor ekonomický nemá připomínky k navrhovanému rozpočtovému opatření v rámci kapitoly Zdravotnictví. Aktuální stav rezervy na kapitole Zdravotnictví, § 3522 činí 9 251 tis. Kč.

Odbor informatiky: Dotace byla zaevidována v systému eDotace - ID O01954-45 dotace (RK-33-2017-06, př. 1).
* rozpočtové opatření v rámci kapitoly Zdravotnictví a § 3522 - Ostatní nemocnice spočívající ve snížení položky 5901 - Nespecifikované rezervy o částku 300 000 Kč při současném zvýšení položky 5331 - Neinvestiční příspěvky zřízeným příspěvkovým organizacím o částku 300 000 Kč na pořízení evakuačních podložek;
* navýšení závazného ukazatele Příspěvek na provoz pro:
- Nemocnici Havlíčkův Brod, příspěvkovou organizaci, ve výši 63 000 Kč,
- Nemocnici Jihlava, příspěvkovou organizaci, ve výši 79 000 Kč,
- Nemocnici Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizaci, ve výši 79 000 Kč,
- Nemocnici Pelhřimov, příspěvkovou organizaci, ve výši 16 000 Kč,
- Nemocnici Třebíč, příspěvkovou organizaci, ve výši 63 000 Kč,
za účelem pořízení evakuačních podložek;
ukládá
ředitelům nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina zaslat prostřednictvím Portálu příspěvkových organizací Kraje Vysočina na odbor zdravotnictví žádost o poskytnutí příspěvku na pořízení evakuačních podložek nejpozději k 15. 12. 2017. Kopie dodavatelské faktury a výpisu z účtu dokládající její úhradu budou doloženy dodatečně - nejpozději do 31. 3. 2018.
Odpovědnost odbor zdravotnictví, odbor ekonomický, ředitelé nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina
Termín 31. 3. 2018