Detail materiálu pro radu čj. RK-31-2017-15

RK-31-2017-15.doc  RK-31-2017-15pr01.doc  RK-31-2017-15pr02.pdf
Číslo jednacíRK-31-2017-15
NázevObecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR)
Zpracoval K. Kotrba, D. Buřičová, P. Pavlinec
Předkládá Z. Kadlec
Popis problémuNařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679/EU, o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (obecné nařízení o ochraně údajů); anglicky Regulation of the European Parliament and of the Council on the protection of individuals with regard to the processing of personal data and on the free movement of such data (General Data Protection Regulation), ve zkratce GDPR. bylo přijato v dubnu 2016, ale platit začíná až od 25. května 2018. Podrobný popis změn je uveden v materiálu RK-31-2017-15, př. 1.
Na Krajský úřad Kraje Vysočina se obrací příspěvkové organizace Kraje Vysočina s dotazy, které by se daly shrnout do následujících okruhů:
1) zda zajistí Kraj Vysočina poradenskou organizaci pro úvodní analýzu souladu GDPR,
2) zda zajistí Kraj Vysočina společného pověřence pro příspěvkové organizace, (stejný dotaz byl vznesen i ze strany tajemníků obecních úřadů),
3) zda zajistí Kraj Vysočina jednotná skupinová pravidla.
Oddělení právní a krajského živnostenského úřadu se pokusilo zjistit ekonomickou náročnost poradenské organizace . Podle informací z porady tajemníků nabídky znějí na cca
25.000,- Kč za 4 konzultační hodiny měsíčně.
V této souvislosti je třeba zmínit i metodické doporučení Ministerstva vnitra
č.j. MV-69904-15/ODK-2017 ze dne 22. 8. 2017 (viz materiál RK-31-2017-15, př. 2), kde na str. 17 ministerstvo vnitra odhaduje, že jeden pověřenec bude schopen efektivně obsloužit max. 10 obcí. Tzn. odhadovaná náročnost činnosti pověřence pro obec resp. příspěvkovou organizaci ze strany ministerstva vnitra je 0,1 úvazku (tj. 16 hodin měsíčně).
V případě, že by se Kraj Vysočina rozhodl zajišťovat činnost pověřence pro příspěvkové organizace, vyžadovalo by takovéto rozhodnutí nárůst minimálně o 10 zaměstnanců s tím, že zařazení pověřence dle návrhu nového katalogu spadá do 13. platové třídy.
Pro pověřence z příspěvkových organizací plánuje Kraj Vysočina školení se zástupcem Úřadu pro ochranu osobních údajů, přičemž v tuto chvíli se hledá termín realizace.
Návrh řešení Ředitel krajského úřadu doporučuje Radě Kraje Vysočina následující postup:
1. Napomáhat příspěvkovým organizacím zřizovaným Krajem Vysočina v uplatňování GDPR a plnění jeho cílů formou poskytování metodické podpory a formou vytvoření prostředí sw podpory pro plnění jejich informačních povinností vůči veřejnosti (stejně jako informačních povinností Kraje Vysočina a jeho orgánů).
2. Neřešit problematiku uplatňování GDPR a plnění jeho cílů obcemi Kraje Vysočina ze strany Kraje Vysočina a jeho orgánů;
obcím Kraje Vysočina doporučit, vzhledem k poněkud odlišnému charakteru jejich činnosti ve srovnání s kraji a krajskými úřady, aby si vytvořily vlastní řešení metodické podpory a vzájemné pomoci na platformě Svazu měst a obcí České republiky, Sdružení místních samospráv České republiky či Sdružení obcí Vysočiny, popř. Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů České republiky.

Ředitel krajského úřadu k bodu č. 1 (viz výše) konkrétně doporučuje Radě Kraje Vysočina:
vzít na vědomí
informace o Nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679/EU, o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (obecné nařízení o ochraně údajů),
uložit
- odboru informatiky, oddělení právnímu a krajského živnostenského úřadu a odboru analýz a podpory řízení připravit softwarové řešení pro plnění informačních povinností ze strany příspěvkových organizací vůči veřejnosti,
- řediteli Krajského úřadu Kraje Vysočina zřídit pracovní tým určený ke konzultacím problematiky osobních údajů pro příspěvkové organizace k plnění cílů GDPR,
doporučit
ředitelům příspěvkových organizací obsadit pozici pověřence z interních zdrojů organizace.
Dle § 59 odst. 3 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, rada kraje zabezpečuje rozhodování v ostatních záležitostech spadajících do samostatné působnosti.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
bere na vědomí
informace o Nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679/EU, o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (obecné nařízení o ochraně údajů);
ukládá
* odboru informatiky, oddělení právnímu a krajského živnostenského úřadu a odboru analýz a podpory řízení připravit softwarové řešení pro plnění informačních povinností ze strany příspěvkových organizací vůči veřejnosti;
* řediteli Krajského úřadu Kraje Vysočina zřídit pracovní tým určený ke konzultacím problematiky osobních údajů pro příspěvkové organizace k plnění cílů GDPR;
doporučuje
Odpovědnost ředitel, OI, OddPKŽÚ, OAPŘ