Detail materiálu pro radu čj. RK-20-2005-24

RK-20-2005-24.doc  RK-20-2005-24pr1.doc  RK-20-2005-24pr2.doc
Číslo jednacíRK-20-2005-24
NázevPříprava programového dokumentu České republiky na využití finančního příspěvku Švýcarské konfederace na ekonomickou a sociální kohezi rozšířené Evropy
Zpracoval M. Svatoňová, M. Kršňáková
Předkládá M. Černý
Popis problémuNa zástupce kraje Vysočina se obrátili představitelé Centra pro zahraniční pomoc (příloha RK-20-2005, př.1) v souvislosti s přípravou finančního nástroje, který bude dostupný pro Českou republiku v souvislosti s jejím vstupem do EU, a to finanční příspěvek Švýcarské konfederace na ekonomickou a sociální kohezi rozšířené Evropy. Švýcarská konfederace poskytne celkem 1 miliardu CHF na dobu 5 let počínaje rokem 2006 na ekonomickou a sociální kohezi pro vybrané země EU. Záměrem takovéto pomoci je přispívat v jednotlivých zemích jen do společně vybraných prioritních oblastí. Po dokončení jednání o textu Memoranda o porozumění mezi Švýcarskou konfederací a Evropským společenství budou zahájena dvoustranná jednání k přípravě bilaterálních smluv mezi Švýcarskou konfederací a přijímajícím státem, kde budou specifikovány prioritní oblasti pro jednotlivé země.
Ministerstvo financí ČR a Centrum pro zahraniční pomoc se obrátilo na kraje České republiky s žádostí o stanovení 2 - 4 krajských priorit z výčtu priorit navrhovaných v Memorandu (příloha RK-20-2005, př.1). Z těchto podkladů shromážděných za celou republiku bude Ministerstvo financí čerpat při přípravě smlouvy mezi Švýcarskou konfederací a ČR o poskytnutí finanční pomoci.
Návrh řešení Odbor regionálního rozvoje (dále jen "ORR") ve spolupráci s ostatními odbory krajského úřadu, kterých se tato problematika dotýká, prokonzultoval aktivity vhodné k podpoře a z obdržených návrhů sestavil výběr priorit včetně stanovení pořadí aktivit v souladu s krajskými prioritami. Výsledný návrh pořadí aktivit je obsahem přílohy RK-20-2005, př.2.
StanoviskaOdbor informatiky - vybrané aktivity:
Iniciativy regionálního rozvoje v okrajových a znevýhodněných regionech, Prevence a řízení přírodních katastrof, Přístup k právním informačním systémům a rozvoj bezpečnosti z právního hlediska, Posílení místní kapacity řízení na regionální úrovni

Odbor životního prostředí - vybrané aktivity:
Biodiverzita a přírodní rezervace, Likvidace toxických odpadů a revitalizace znečištěných průmyslových zón, Ozdravění a modernizace základní infrastruktury (energetická účinnost, pitná voda, odpadní voda, likvidace odpadů, veřejná doprava), Zlepšení podmínek životního prostředí, snižování emisí škodlivých látek, rozvoj a posílení norem a standardů pro ekologické monitorování

OLVHZ - vybrané aktivity
Ozdravění a modernizace základní infrastruktury (energetická účinnost, pitná voda, odpadní voda, likvidace odpadů, veřejná doprava), Likvidace toxických odpadů a revitalizace znečištěných průmyslových zón

Odbor regionálního rozvoje
Iniciativy regionálního rozvoje v okrajových a znevýhodněných regionech, Ozdravění a modernizace základní infrastruktury (energetická účinnost, pitná voda, odpadní voda, likvidace odpadů, veřejná doprava), Zdraví (modernizace nemocnic, reforma systému zdravotního pojištění, opatření pro prevenci, atd.), Podpora certifikovaných organických zemědělských produktů
souhlasí
s navrženým pořadím aktivit uvedeným v tabulce dle materiálu RK-20-2005-24, př. 2.
Odpovědnost odbor regionálního rozvoje
Termín 20. 6. 2005