Detail materiálu pro radu čj. RK-22-2017-69

RK-22-2017-69.doc  RK-22-2017-69pr01.xls
Číslo jednacíRK-22-2017-69
NázevStanovení počtu členů školské rady
Zpracoval V. Zelený
Předkládá K. Ubr
Popis problémuTímto materiálem navrhuje OŠMS radě kraje aktualizovat seznam určující počty členů školských rad.
V souladu s § 167 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, zřídila rada kraje školské rady při školách zřízených Krajem Vysočina a stanovila počty jejích členů (naposledy usnesením č. 0070/02/2016/RK ze dne 12. 1. 2016). Tu část usnesení, kterou se stanovují počty členů školských rad při jednotlivých školách, je třeba aktualizovat vzhledem ke sloučení dvou krajských středních škol.
Dnem 1. 7. 2017 se na základě usnesení Zastupitelstva Kraje Vysočina č. 0219/03/2017/ZK ze dne 9. 5. 2017 sloučí Odborné učiliště a Praktická škola, Černovice, Mariánské náměstí 72, s příspěvkovou organizací Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Třešť. Všechna práva a závazky příspěvkové organizace Odborné učiliště a Praktická škola, Černovice, Mariánské náměstí 72, přejdou dnem sloučení na příspěvkovou organizaci Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Třešť, jako organizaci přejímající.
Tato skutečnost má vliv i na postavení školských rad dotčených škol, a proto je třeba aktualizovat seznam a počty členů zřizovaných školských rad při základních, středních a vyšších odborných školách v Kraji Vysočina.
Návrh řešení OŠMS navrhuje následující řešení a uvádí jeho zdůvodnění. Činnost škol, kterou dosud vykonávaly jednotlivé školy, přejímá od 1. 7. 2017 Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Třešť, jako nástupnická organizace. Aby se umožnilo školským radám při obou školách dokončit své (tříleté) funkční období, rada kraje rozhodne o sloučení těchto školských rad a stanoví pro školskou radu při nástupnické organizaci takový počet členů, který se bude rovnat součtu počtu členů současných školských rad při jednotlivých školách (tzn. 12 členů). Aktualizovaný seznam a počet členů školských rad je stanoven materiálem RK-22-2017-69, př. 1. Tento počet členů školské rady při nástupnické organizaci bude časově omezen skončením funkčního období členů původních školských rad započatého v roce 2015 (členové za zřizovatele byli jmenováni radou kraje dne 10. 2. 2015, volby na školách proběhly v různých termínech). Při jmenování členů školské rady za zřizovatele a ve volbách členů školské rady ve škole v roce 2018 se již bude jmenovat (resp. volit) podle nově stanoveného počtu členů školské rady, který bude odpovídat velikosti nástupnické organizace s přihlédnutím k počtu žáků v aktuálním školním roce a ke skutečným potřebám školy.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
o sloučení školských rad při školách, které budou k 1. 7. 2017 na základě usnesení zastupitelstva kraje č. 0219/03/2017/ZK ze dne 9. 5. 2017, sloučeny do nástupnické organizace Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Třešť;
stanoví
s účinností od 1. 7. 2017 do konce stávajícího funkčního období počet členů školské rady u nástupnické organizace Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Třešť, podle materiálu RK-22-2017-69, př. 1.
Odpovědnost odbor školství, mládeže a sportu
Termín 30. 6. 2017