Detail materiálu pro radu čj. RK-17-2017-36

RK-17-2017-36.doc  RK-17-2017-36pr01.doc  RK-17-2017-36pr02.doc
Číslo jednacíRK-17-2017-36
NázevZměna smluv o nájmu nemovitostí mezi Krajem Vysočina a Nemocnicí Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizací
Zpracoval P. Dvořák
Popis problémuJedná se o rozhodnutí o úpravě předmětu pronájmu nemovitého majetku ve vlastnictví Kraje Vysočina užívaného Nemocnicí Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizací na základě nájemních smluv.
Rada kraje schválila svým usnesením 586/19/2003/RK ze dne 3. 6. 2003 mimo jiné i Smlouvu o nájmu nemovitostí mezi Krajem Vysočina (jako pronajímatelem) a zdravotnickými zařízeními Nemocnicí Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizací. Smlouva o nájmu nemovitostí byla uzavřena dne 19. 6. 2003.
Dle zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty se Kraj Vysočina stal s účinností od 1. 9. 2009 plátcem daně z přidané hodnoty. Nájem pozemků, staveb, bytů a nebytových prostor je dle § 56 odst. 3 zákona o DPH osvobozen od daně. Plátce daně (pronajímatel Kraj Vysočina) se rozhodl, že u nájmu pozemků, staveb, bytů a nebytových prostor jiným plátcům pro účely uskutečňování jejich ekonomických činností se uplatňuje daň.
Rada kraje schválila svým usnesením 1341/29/2009/RK ze dne 22. 9. 2009 mimo jiné změnu předmětu nájmu a aktualizaci smluvních podmínek nájmu tak, aby reflektovaly podmínky stanovené zákonem o DPH a vzniku plátcovství Kraje Vysočina k DPH, včetně možnosti uplatnění odpočtu DPH u nově realizované stavby Rekonstrukce pavilonu interny v Nemocnici Nové Město na Moravě. Smlouva o nájmu nemovitostí byla uzavřena dne 22. 9. 2009, tzv. zdanitelný nájem.
Kraj Vysočina je investorem v Nemocnici Nové Město na Moravě stavby Pavilon dětského oddělení . Jedná se o kompletní demolici stávajícího objektu dětského oddělení a výstavbu nového pavilonu dětského oddělení. Nový objekt bude mít jedno podzemní a dvě nadzemní podlaží. V 1.PP budou umístěny technické prostory a šatny, v 1.NP ambulance, čekárny a archivní prostory a do 2.NP je situována lůžková část Dětského oddělení. Předpokládané náklady realizace stavby jsou cca 70 mil. bez DPH. Předpokládaný termín zahájení realizace je 06/2017. Doba realizace je předpokládána 18 měsíců.
Předmět nájmu a smluvní podmínky nájmu je potřebné změnit a aktualizovat tak, aby reflektovaly podmínky stanovené zákonem o DPH a vzniku plátcovství Kraje Vysočina k DPH, včetně možnosti uplatnění odpočtu DPH u nově realizované stavby v Nemocnici Nové Město na Moravě.
Návrh řešení Návrh usnesení předpokládá rozhodnout uzavřít:
- Dodatek č. 14 ke Smlouvě o nájmu nemovitostí mezi Krajem Vysočina a Nemocnicí Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizací dle materiálu RK-17-2017-36, př. 1, kterým z předmětu pronájmu jsou vyjmuty nemovitosti, která jsou dotčeny stavbou,
- Dodatek č. 2 ke Smlouvě o nájmu nemovitostí mezi Krajem Vysočina a Nemocnicí Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizací dle materiálu RK-17-2017-36, př. 2, tzv. zdanitelný nájem, kterým je řešeno upřesnění předmětu nájmu a úprava podmínek zdaňovaného nájmu po dokončení stavby Pavilon dětského oddělení a jejím předáním nájemci Nemocnici Nové Město na Moravě.
Provedené změny v předmětu nájmu mají vliv na roční výši nájemného, které bylo sjednáno mezi nemocnicí (jako nájemcem) a krajem (jako pronajímatelem). Kompetenční příslušnost k tomuto právnímu úkonu je podle § 59 odst. 3 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích, ve znění pozdějších předpisů, vyhrazena radě kraje.
StanoviskaEkonomický odbor, odbor zdravotnictví souhlasí s uzavřením Dodatku nájemní smlouvy č. 14 dle materiálu RK-17-2017-36, př. 1 a Dodatku nájemní smlouvy č. 2 dle materiálu
RK-17-2017-36, př. 2. K věci dále uvádí, že změna výše nájemného si vyžádá ze strany odboru zdravotnictví provedení příslušného rozpočtového opatření, kterým se zvýší příjmová a výdajová část rozpočtu kraje na rok 2017.
uzavřít:
* Dodatek č. 14 ke Smlouvě o nájmu nemovitostí mezi Krajem Vysočina a Nemocnicí Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizací dle materiálu RK-17-2017-36, př. 1;
* Dodatek č. 2 ke Smlouvě o nájmu nemovitostí mezi Krajem Vysočina a Nemocnicí Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizací dle materiálu RK-17-2017-36, př. 2.
Odpovědnost ředitelka Nemocnice Nové Město na Moravě, příspěvkové organizace, odbor majetkový
Termín 31. 5. 2017