Detail materiálu pro radu čj. RK-17-2017-13

RK-17-2017-13.doc  RK-17-2017-13pr01.pdf
Číslo jednacíRK-17-2017-13
NázevNávrh na vyřazení sbírkových předmětů - Muzeum Vysočiny Jihlava, příspěvková organizace
Zpracoval J. Komínová
Předkládá L. Seidl
Popis problémuRadě Kraje Vysočina je předkládán návrh na udělení souhlasu s vyřazením sbírkových předmětů ze sbírky spravované Muzeem Vysočiny Jihlava, příspěvkovou organizací, a to z důvodů neupotřebitelnosti a přebytečnosti.
Ředitel Muzea Vysočiny Jihlava, příspěvkové organizace požádal v souladu se Zásadami Zastupitelstva Kraje Vysočina o vymezení majetkových práv a povinností příspěvkových organizací zřizovaných Krajem Vysočina ze dne 13. 12. 2011 č. 09/11 o souhlas s vyřazením sbírkových předmětů ze Sbírky Muzea Vysočiny, jejíž je muzeum správcem a Kraj Vysočina vlastníkem, a to z důvodu neupotřebitelnosti z důvodu ztráty a z důvodu přebytečnosti ve smyslu ustanovení § 9 odst. 5 zákona č. 122/2000 Sb., o ochraně sbírek muzejní povahy a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
V případě neupotřebitelnosti z důvodu ztráty se jedná o hluboký talíř s motivem ptáčka, který nebyl dohledán při opakovaných inventarizacích ani po přestěhování do nového depozitáře, a proto se již nepředpokládá jeho nalezení.
Při inventarizaci sbírkového fondu v roce 2016 byla zjištěna duplicitní evidence u lavice, která je zároveň evidována v Muzeu Vysočiny Jihlava, příspěvkové organizaci a v Městském muzeu Polná, příspěvkové organizaci, ve kterém je vystavena v expozici Život na venkově na trase Hrad II v Polné. Lze se domnívat, že k duplicitě zápisů došlo v souvislosti s přesuny předmětů k výstavním účelům v rámci Muzea Vysočiny Jihlava, příspěvkové organizace a jeho poboček v 80. letech 20. stol. Stávající Městské muzeum Polná, příspěvková organizace bylo v letech 1963 až 2006 pobočkou jihlavského muzea a osamostatnilo se od 1. ledna 2007. Vzhledem k tomu, že při mimořádné inventarizaci v roce 2006 byla lavice revidována jako součást předávaného polenského sbírkového fondu a jihlavské muzeum má ve sbírce zastoupen obdobný sbírkový předmět, je navrhováno jeho vyřazení ze Sbírky Muzea Vysočiny.
Bližší informace k oběma sbírkovým předmětům, viz RK-17-2017-13, př. 1. Poradní sbor pro sbírkotvornou činnost na svém jednání dne 26. 4. 2017 odsouhlasil vyřazení obou sbírkových předmětů ze Sbírky Muzea Vysočiny.
Návrh řešení Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu navrhuje Radě Kraje Vysočina v souladu se Zásadami Zastupitelstva Kraje Vysočina o vymezení majetkových práv a povinností příspěvkových organizací zřizovaných Krajem Vysočina ze dne 13. 12. 2011 č. 09/11 udělit souhlas s vyřazením neupotřebitelných a přebytečných sbírkových předmětů, blíže specifikovaných v materiálu RK-17-2017-13, př. 1, ze Sbírky Muzea Vysočiny - kód sbírky MVJI/002-05-07/146002.
Dle § 9 odst. 1 písm. j) zákona č. 122/2000 Sb., o ochraně sbírek muzejní povahy a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, je vlastník sbírky zapsané v centrální evidenci povinen vyřazovat sbírkové předměty ze sbírky z důvodů jejich neupotřebitelnosti, přebytečnosti, výměny nebo ztráty a dbát, aby údaje ve sbírkové evidenci byly v souladu se skutečným stavem a s údaji v centrální evidenci. Opodstatněnost vyřazení sbírkového předmětu je vždy následně posuzována Ministerstvem kultury České republiky. V případě potvrzení změny v Centrální evidenci sbírek budou oba sbírkové předměty z evidence u Muzea Vysočiny Jihlava, příspěvkové organizace vyřazeny, přičemž lavice zůstane ponechána v evidenci Městského muzea Polná. Obdobný sbírkový předmět má Muzeum Vysočiny Jihlava, příspěvková organizace ve své správě, a proto tímto řešením nedojde k nenahraditelné ztrátě, nýbrž se napraví v minulosti vzniklá duplicitní evidence.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
souhlasí
s vyřazením sbírkových předmětů viz RK-17-2017-13, př. 1 ze Sbírky Muzea Vysočiny - kód sbírky MVJI/002-05-07/146002.
Odpovědnost odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu; ředitel Muzea Vysočiny Jihlava, příspěvkové organizace
Termín 31. 12. 2017