Detail materiálu pro radu čj. RK-16-2017-02

Číslo jednacíRK-16-2017-02
Zpracoval P. Pavlinec, S. Měrtlová, K. Jiráková
Předkládá P. Pavlinec, S. Měrtlová
Popis problémuS ohledem na blížící se zákonnou povinnost zavedení eReceptu se Kraj Vysočina rozhodl zapojit do pilotního projektu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Cílem pilotního projektu je zapojení poskytovatelů zdravotních služeb poskytujících zdravotní péči v rámci Kraje Vysočina do systému elektronické preskripce tak, aby byl zajištěn hladký přechod
a provoz systému eReceptu od 1. 1. 2018, tak jak to předpokládá zákon č. 378/2007 Sb.,
o léčivech.
Kraj Vysočina a SÚKL se shodli, že v rámci spolupráce obě strany podepíší Memorandum
o spolupráci, dle přílohy č. 1 tohoto materiálu.
V rámci příprav na pilotní provoz odbor informatiky provedl analýzu nákladů souvisejících se zavedením systému eReceptu v jednotlivých krajských nemocnicích - předpokládané náklady zahrnují náklady a doplnění modulu pro elektronickou preskripci do nemocničních informačních systémů (NIS), náklady na pořízení kvalifikovaných certifikátů pro el. podpis, čipové karty pro uložení certifikátu a čtečky/tokeny pro karty.
Jako nejvhodnější způsob realizace pilotního projektu v nemocnicích krajem Vysočina se jeví poskytnutí finanční podpory ze strany kraje, a to jak na upgrade NISů tak na kvalifikované certifikáty a příslušenství. Odbor informatiky po konzultaci s odborem zdravotnictví navrhuje jednotnou částku 500 000 Kč pro každou nemocnici zřizovanou Krajem Vysočina.
Návrh řešení Odbor informatiky ve spolupráci s odborem zdravotnictví navrhuje radě kraje schválit poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 2 500 000 Kč pro nemocnice zřizované Krajem Vysočina (dále jen nemocnice ) určených na realizaci pilotního projektu eRecept.

Každá nemocnice využije finanční podporu ve výši 500 000 Kč pouze na následující způsobilé výdaje:
- Rozšíření funkcionality nemocničního informačního systému o systém elektronické preskripce.
- Pořízení kvalifikovaných certifikátů (popř. certifikátů typu Twins), čipových karet (odpovídajících požadavkům nařízení eIDAS) a čteček, popř. tokenů.

Jakékoliv další náklady na zavedení elektronické preskripce v nemocnici budou představovat finanční spoluúčast nemocnice.
Finanční prostředky budou poskytnuty jako investiční příspěvek v souladu se zákonem č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, a je nutné provést příslušné rozpočtové opatření ve vztahu k rozpočtu Kraje Vysočina a změnu závazných ukazatelů u nemocnic.
Kontrola využití finanční podpory bude provedena v souladu se zákonem č. 320/2001 Sb.,
o finanční kontrole ve veřejné správě a o změně některých zákonů (zákon o finanční kontrole), ve znění pozdějších předpisů. V případě zjištění neoprávněného využití příspěvku bude organizaci v souladu se zákonem č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, uložen odvod do rozpočtu zřizovatele za porušení rozpočtové kázně.
Odbor informatiky a odbor zdravotnictví dále doporučují radě kraje schválit změnu investičních plánů u nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina v souvislosti s realizací projektu.
StanoviskaPodpora byla zaevidována v systému eDotace - ID dotace O02115 (RK-16-2017-02, př. 2).
bere na vědomí
Memorandum o spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv dle materiálu
RK-16-2017-02, př. 1.
* rozpočtové opatření v rámci kapitoly Zdravotnictví a § 3522 - Ostatní nemocnice spočívající ve zvýšení položky 6351 - Investiční transfery zřízeným příspěvkovým organizacím (ÚZ 00502) o částku 2 500 000 Kč při současném snížení položky 5901 - Nespecifikované rezervy (ÚZ 00502) o částku 2 500 000 Kč;
* zvýšení závazného ukazatele Investiční příspěvek pro:
- Nemocnici Havlíčkův Brod, příspěvkovou organizaci, ve výši 500 000 Kč
- Nemocnici Jihlava, příspěvkovou organizaci, ve výši 500 000 Kč
- Nemocnici Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizaci, ve výši 500 000 Kč
- Nemocnici Pelhřimov, příspěvkovou organizaci, ve výši 500 000 Kč
- Nemocnici Třebíč, příspěvkovou organizaci, ve výši 500 000 Kč
za účelem nákladů souvisejících se zapojením organizace do systému elektronické preskripce;
* změnu investičních plánů na rok 2017 u nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina v souvislosti s realizací pilotního projektu elektronické preskripce dle materiálu;
ukládá
ředitelům nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina postupovat při zapojení jednotlivých nemocnic do systému elektronické preskripce v souladu s Memorandem o spolupráci a popisem pilotního projektu tak, aby do 1. 9. 2017 každá vystavovala v měsíčním průměru minimálně 60 % receptů elektronickou formou.
Odpovědnost odbor informatiky, odbor zdravotnictví, ředitelé nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina
Termín 1. 9. 2017