Detail materiálu pro radu čj. RK-10-2017-48

RK-10-2017-48.doc  RK-10-2017-48pr01.doc  RK-10-2017-48pr01upr1.doc  RK-10-2017-48pr02.xls
Číslo jednacíRK-10-2017-48
NázevZásady Zastupitelstva Kraje Vysočina pro poskytování dotací na svoz klientů do denních stacionářů a center denních služeb na rok 2017
Zpracoval J. Bína, P. Švanda
Předkládá V. Švarcová
Popis problémuSvoz klientů do ambulantního zařízení je fakultativní činností při poskytování sociálních služeb v denních stacionářích a centrech denních služeb. Na tuto fakultativní činnost jsou vynaloženy takové náklady, které nelze pokrýt pouze z úhrad od klientů a darů, a jednotlivým zařízením tak vznikají poměrně významné ztráty, s jejichž vykrytím mají již několikátým rokem značné problémy. Pobyt ve stacionáři je totiž také hrazen ze strany klientů a vyšší úhrady za svoz by vedlo k omezení návštěvnosti stacionářů a k problémům se zabezpečením péče o klienty na straně rodin. Přispívá k tomu také fakt, že na dokrytí ztráty nelze, na podkladě stanovených pravidel MPSV, využít příspěvek na vyrovnávací platbu. Někteří poskytovatelé se tak v loňském roce obrátili na odbor sociálních věcí s individuální žádostí o dotaci. Na základě těchto žádostí byla v roce 2016 na uvedený účel poskytnuta z rozpočtu Kraje Vysočina celková částka ve výši 1 604 tis. Kč, a to pro 13 ambulantních zařízení (denní stacionáře a centra denních služeb) v našem kraji, které jsou uvedeny v materiálu RK-10-2017-48, př. 2, i s ekonomickými údaji. Nákladovost se u jednotlivých zařízení liší podle vzdálenosti a četnosti svozů u jednotlivých klientů.
Vzhledem k výše uvedenému si provedl odbor sociálních věcí analýzu nákladovostí svozů klientů do stacionářů, na jejímž podkladě zpracoval návrh Zásad Zastupitelstva Kraje Vysočina pro poskytování dotací na svoz klientů do denních stacionářů a center denních služeb na rok 2017, který je uveden v materiálu RK-10-2017-48, př. 1.
Dle těchto Zásad bude, na podkladě žádostí jednotlivých poskytovatelů, vypočten příspěvek kraje na klienta a měsíc, který bude stanoven jako rozdíl mezi měsíčními náklady na svoz na klienta (zejména mzda řidiče, náklady na PHM, opravy, pojištění apod., vyjma nákladů na odpisy) a mezi měsíčními příjmy na klienta (zejména příjmy od klientů a z jiných zdrojů např. od obcí, z darů, sbírek apod.). Při výpočtu stanovil kraj minimální částku vlastních příjmů na klienta a měsíc alespoň 500 Kč. V případě, že organizace těchto příjmů nedosáhne, započte kraj do příjmů tuto částku (500 Kč). Celkový příspěvek kraje pro zařízení na rok 2017 pak bude stanoven jako součin vypočteného příspěvku kraje na klienta měsíčně a celkového počtu klientů a počtu měsíců za rok.
Návrh řešení Odbor sociálních věcí navrhuje radě kraje doporučit zastupitelstvu kraje schválit Zásady Zastupitelstva Kraje Vysočina pro poskytování dotací na svoz klientů do denních stacionářů a center denních služeb na rok 2017 dle materiálu RK-10-2017-48, př. 1. Finanční prostředky na financování těchto dotací mohou být čerpány v rámci schváleného rozpočtu na rok 2017, kapitoly Sociální věci, § 4399 - Ostatní záležitosti sociálních věcí a politiky zaměstnanosti, kde jsou zatím k dispozici nepoužité prostředky. Příspěvek na svoz do uvedených zařízení znamená především podporu zabezpečení péče v domácím prostředí bez potřeby pobytové služby.
StanoviskaStanovisko OI: Podpora byla zaevidována v systému eDotace - ID ZZ02062.
doporučuje
RK-10-2017-48, př. 1.