Detail materiálu pro radu čj. RK-09-2017-14

RK-09-2017-14.doc  RK-09-2017-14pr01.doc  RK-09-2017-14pr02.pdf  RK-09-2017-14pr03.pdf
Číslo jednacíRK-09-2017-14
NázevNávrh na poskytnutí dotace pro Potravinovou banku Vysočina, z. s., - návrh na provedení rozpočtového opatření na kapitole Sociální věci
Zpracoval P. Švanda
Předkládá V. Švarcová
Popis problémuOdbor sociálních věcí Krajského úřadu Kraje Vysočina předkládá žádost Potravinové banky Vysočina (dále jen PBV), z. s., IČ: 01443658, se sídlem Barborka 1191, Ledeč nad Sázavou, o poskytnutí dotace na podporu činnosti v roce 2017 ve výši 200 000 Kč (dle přílohy č. 2.).
Posláním potravinových bank obecně je boj proti hladu a proti plýtvání potravinami. Cílem PBV je získávat zdarma zemědělské přebytky, přebytky potravinářského průmyslu nebo neprodejné, ale poživatelné potraviny, potraviny při veřejných sbírkách v supermarketech, ve školách apod., jejich skladování a bezplatná distribuce. Dále PBV získává velké množství potravin z organizovaných národních a regionálních potravinových sbírek. Distribuci potravin osobám v tísni zajišťuje PBV prostřednictvím sítě místních sdružení, neziskových organizací, které jsou ve styku s chudými potřebnými lidmi. PBV spolupracuje s ostatními 13-ti potravinovými bankami v ČR. Samotný provoz PBV byl zahájen v roce 2014 a Kraj Vysočina poskytl dotaci ze svého rozpočtu ve výši 70 000 Kč na podporu její činnosti. V roce 2015 kraj podpořil PBV částkou 130 000 Kč a v roce 2016 částkou 200 000 Kč.
Nad rámec žádosti o dotaci z Kraje Vysočina se bude PBV v letošním roce navíc ucházet o provozní (ve výši 500 tis. Kč) a investiční dotaci (ve výši 1 mil. Kč) v rámci Výzvy Ministerstva zemědělství Podpora činnosti potravinových bank a dalších subjektů s humanitárním zaměřením . Investiční dotace by měla sloužit na dobudování zázemí skladu potravin a nákup vozidla ke svozu potravin.
Dále se PBV v loňském roce zapojila do Výzvy MPSV Potravinová a materiální pomoc osobám a domácnostem ve vážné sociální nouzi . V rámci tohoto projektu PBV budou přerozdělovány komodity, které obchodní řetězce do potravinových bank zpravidla nedodávají, ale jsou pro osoby v nouzi velice potřebné. Jsou to zejména trvanlivé potraviny, drogistické zboží, školní potřeby, spodní prádlo apod., které zpravidla nespadají do přebytků. MPSV zrealizovalo zakázky na nákup těchto komodit, které jsou průběžně prostřednictvím PBV distribuovány ke konečným spotřebitelům.
V lednu proběhlo na OSV jednání za účasti předsedy PBV pana Miroslava Krajcigra a místopředsedkyně PBV paní Mgr. Ivety Vrbové, v rámci kterého byla ze strany PBV předložena analýza distribuce potravin za rok 2016. V porovnání s rokem 2015 došlo k meziročnímu poklesu, který však byl způsoben vznikem nové Potravinové banky v Jihočeském kraji. Do jejího vzniku se na distribuci potravin do tohoto kraje podílela PBV (rok 2014 = 26 tun za cca 1,4 mil. Kč, rok 2015 = 36 tun za 2 mil. Kč, rok 2016 = 21,3 tun za 1,2 mil. Kč). Výhodou PBV také je, že vlastní velký objekt na adrese Barborka 1191, Ledeč nad Sázavou, ve kterém má dostatečně velké skladovací prostory ke skladování potravin i s dostatečnou rezervou pro spolupráci se všemi poskytovateli soc. služeb, se všemi obcemi s rozšířenou působností, a tudíž k pokrytí celého Kraje Vysočina.
Mezi hlavními smluvními dodavateli potravin PBV zejména jsou řetězce Albert, Tesco, Kaufland, Globus, Makro, Penny, COOP, DM drogerie markt, ale i mnoho dalších malých výrobců potravin.
PBV má aktuálně 18 smluvních odběratelů potravin v našem kraji a jsou jimi zejména: Oblastní charita Pelhřimov, Naděje pro život Jihlava, Ječmínek, o.p.s. Žďár nad Sázavou, Medou z.s. Humpolec, Kolpingovo dílo ČR, z.s. Žďár nad Sázavou, Fokus Vysočina (Chotěboř), Háta, o. p. s. Ledeč nad Sázavou, Centrum multikulturního vzdělávání Jihlava, MÚ Havlíčkův Brod, MÚ Humpolec, MÚ Chotěboř, MÚ Ledeč nad Sázavou, MÚ Žďár nad Sázavou, OÚ Kozlov, OÚ Bojiště a další. Smluvní odběratelé hradí roční členský poplatek ve výši 1 000 Kč. Odběratelé potravin odebírají potraviny po předchozí domluvě přímo u dodavatelů nebo ze skladu potravin na adrese: Barborka 1191, Ledeč nad Sázavou.
Dotace kraje bude využita na částečnou úhradu provozních nákladů PBV, zejména pak nákladů na mzdy třech pracovníků PBV. V souvislosti s poskytnutím dotace plánuje OSV v průběhu 2. pololetí kontrolu činnosti PBV, která bude zaměřena jak na finanční kontrolu, tak na kontrolu systému distribuce potravin.
Návrh řešení Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady Kraje Vysočina č. 3/2013 na svém jednání dne 6. 6. 2013 uvedenou problematikou zabývala a doporučila usnesením č. 019/03/2013/Kspp radě kraje finančně podpořit záměr Potravinové banky Vysočina, o. s., s první dotací ve výši 200 tis. Kč a se zařazením podpory do rozpočtu kraje v dalších letech na základě vyhodnocení fungování tohoto zařízení.
Odbor sociálních věcí doporučuje poskytnutí dotace z rozpočtu Kraje Vysočina ve výši 200 000 Kč organizaci Potravinová banka Vysočina, z. s., IČ: 01443658, se sídlem Barborka 1191, Ledeč nad Sázavou, na podporu činnosti v roce 2017 dle přílohy RK-09-2017-14, př. 1 (smlouva o poskytnutí dotace).
Prostředky na financování této dotace budou čerpány v rámci schváleného rozpočtu na rok 2017, kapitoly Sociální věci, § 4399 - Ostatní záležitosti sociálních věcí a politiky zaměstnanosti.
StanoviskaEkonomický odbor nemá připomínky k navrhovanému rozpočtovému opatření.
Odbor informatiky: Podpora byla zaevidována v systému eDotace - ID O02045 (příloha č. 3).
* poskytnout dotaci z kapitoly Sociální věci, § 4399 - Ostatní záležitosti sociálních věcí a politiky zaměstnanosti, organizaci Potravinová banka Vysočina, z. s., IČ: 01443658, se sídlem Barborka 1191, Ledeč nad Sázavou ve výši 200 000 Kč dle materiálu
RK-09-2017-14, př. 1;
* uzavřít veřejnosprávní smlouvu dle materiálu RK-09-2017-14, př. 1.
Odpovědnost OSV, OE
Termín 31. 3. 2017