Detail materiálu pro radu čj. RK-09-2017-08

NázevFOND VYSOČINY - grantový program KLENOTNICE VYSOČINY 2017
Zpracoval K. Kotlíková
Předkládá L. Seidl
Popis problémuJedná se o návrh na vyhlášení grantového programu Klenotnice Vysočiny 2017 zaměřeného na podporu kvalitnější péče o shromážděné hmotné kulturní dědictví, které představuje významné svědectví o vývoji společnosti a o identitě a paměti občanského společenství. Nově vytvořené podmínky zlepší celkovou prezentaci značného kulturního bohatství kraje, a to v regionálním i nadregionálním kontextu. Grantový program je určen pro široký okruh žadatelů s podporou od 25 do 200 tis. Kč na jeden projekt. Program byl naposledy vyhlášen v roce 2008, alokace činila 1,5 mil. Kč a byla vyčerpána ze 100 %, jelikož počet žádostí, stejně jako v předešlých ročnících, přesáhl možnost podpory.
Na realizaci projektů podporujících zkvalitnění a modernizaci expozic v rámci rozvoje veřejné infrastruktury cestovního ruchu je na národní úrovni možno využít dotačního programu MMR ČR, který však umožňuje spolufinancování pouze větších projektů s celkovým finančním objemem nad 500 tis. Kč.
Kraj Vysočina tímto grantovým programem, resp. jeho zaměřením a nastavením, vhodně doplňuje žadatelům strukturu možnosti spolufinancování zejména v oblasti menších projektů.
Návrh řešení Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Kraje Vysočina připravil k vyhlášení grantový program Klenotnice Vysočiny 2017 v objemu 1 mil. Kč na podporu kvalitnější péče o shromážděné hmotné kulturní dědictví dle materiálu RK-09-2017-08, př. 1. Zaměření a obsah výzvy programu byl oproti roku 2008 částečně upraven tak, aby odpovídal současným požadavkům. Jednalo se především o prodloužení termínu realizace projektu, dále zvýšení maximální výše příspěvku na 200 000 Kč a úpravu uznatelných a neuznatelných nákladů a bodového ohodnocení specifických kritérií. Bližší popis změn viz materiál RK-09-2017-08, př. 2.
StanoviskaStanovisko odboru regionálního rozvoje: Předložený grantový program je plně v souladu s Programem rozvoje Kraje Vysočina. Grantový program splňuje podmínky Statutu účelového Fondu Vysočiny a obsahuje informace pro vyhlášení grantového programu obsažené v článku 7 bodu 3) pod písm. a) - písm. o) tohoto Statutu. Odbor regionálního rozvoje vydává stanovisko, že předložený grantový program je po formální stránce způsobilý k vyhlášení.

Stanovisko odboru informatiky: Dotace byla zaevidována v systému eDotace - ID FV02033.

Komise kultury, cestovního ruchu a vnějších vztahů Rady Kraje Vysočina na svém zasedání č. 2/2017 konaném dne 27. února 2017 materiál projednala a usnesením č. 14/02/2017/Kkcrvv doporučuje radě kraje doporučit zastupitelstvu kraje vyhlásit grantový program Klenotnice Vysočiny 2017.
doporučuje
zastupitelstvu kraje vyhlásit grantový program Klenotnice Vysočiny 2017 dle materiálu
RK-09-2017-08, př. 1.
Odpovědnost odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu