Detail materiálu pro radu čj. RK-16-2005-70

RK-16-2005-70.doc  RK-16-2005-70pr1.doc
Číslo jednacíRK-16-2005-70
NázevFOND VYSOČINY - Grantový program "Doprovodná infrastruktura cestovního ruchu 2005" na podporu budování a modernizace doprovodné infrastruktury cestovního ruchu
Zpracoval R. Běhanová
Předkládá M. Černý
Popis problémuK aktivitám specifikovaným v opatření 1.4.4 Programu rozvoje kraje (dále jen PRK) pro oblast cestovního ruchu patří podpora budování a zkvalitňování základní a doprovodné infrastruktury cestovního ruchu. Navrhovaný grantový program (dále jen GP) je určen na rozvoj doprovodné infrastruktury cestovního ruchu využitelné pro pobytově-rekreační turistiku a zkvalitnění úrovně vybavení pro možnosti aktivního trávení volného času, která rozšíří nabídku cestovního ruchu a zvýší její konkurenceschopnost.
Stejnojmenný grantový program byl vyhlášen v roce 2004 v celkovém objemu 5 mil. Kč a subjekty z kraje Vysočina byl pozitivně vnímán. Z celkového počtu 28 podpořených projektů bylo 90% realizováno veřejnoprávními subjekty a 10% podnikatelskými subjekty.
Navrhovaný GP řeší podporu doprovodné infrastruktury menšího rozsahu. Projekty s velkým finančním objemem mohou být předkládány v rámci podopatření 4.2.2 Společného regionálního operačního programu (dále jen SROP) jako individuální projekty (veřejné subjekty) i v rámci grantových schémat kraje Vysočina (podnikatelské subjekty).
Návrh řešení Navrhované aktivity jsou totožné s výzvou programu realizovaného v roce 2004. K podporovaným aktivitám podopatření 4.2.2. SROP patří také rozvoj zařízení turistických středisek v oblasti sportu a rekreace zkvalitňujících nabídku aktivního trávení volného času. Navrhovaný GP tedy reflektuje na existenci i takových projektových záměrů podnikatelských subjektů v kraji, které však svým objemem nedosahují minimální výše projektů stanovené pro SROP. Pro zamezení možného překryvu podporovaných aktivit byl program konzultován s garantem GP "Sportoviště 2005". V něm podporované aktivity jsou v předkládaném programu negativně vymezeny. Na doporučení Řídícího výboru GP Doprovodná infrastruktura cestovního ruchu 2004 je žadatelům ve Výzvě uložena povinnost předložit v rámci žádosti podrobný položkový rozpočet akce pro lepší možnost zhodnocení efektivity předkládaných projektů. Vyloučena je možnost souběhu podpory GP a Programu obnovy venkova.
Podmínky předkládané Výzvy byly projednány Komisí cestovního ruchu a vnějších vztahů rady kraje dne 21.4.2005 (Usnesení 003/001/2005/Kcrvv).
Vývoj čerpání finančních prostředků alokovaných pro dílčí cíl 1.4 v roce 2005 ukazuje následující tabulka:

Celkem dílčí cíl 1.4 pro rok 2005
7 008 170,- Kč
GP Veřejně přístupný internet
- 500 000,- Kč
GP Modernizace ubytovacích zařízení 2005
- 4 000 000,- Kč
GP Doprovodná infrastruktura cestovního ruchu 2005
- 2 500 000,- Kč
Zůstatek
8.170,- Kč
StanoviskaOdbor regionálního rozvoje vydává stanovisko, že předložený grantový program je způsobilý k vyhlášení.
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit vyhlášení grantového programu "Doprovodná infrastruktura cestovního ruchu 2005" na podporu budování a modernizace doprovodné infrastruktury cestovního ruchu, dle přílohy materiálu RK-16-2005-70, př. 1.
Odpovědnost odbor regionálního rozvoje
Termín 17. 5. 2005