Detail materiálu pro radu čj. RK-35-2016-06

RK-35-2016-06.doc  RK-35-2016-06pr01.pdf
Číslo jednacíRK-35-2016-06
NázevRozpočtové opatření v rámci kapitoly Zdravotnictví - příspěvek na pořízení evakuačních podložek
Zpracoval V. Fialková
Předkládá S. Měrtlová
Popis problémuEvakuační podložka je pomůcka zabudovaná do lůžka pacienta, která v případě potřeby (požár, povodeň atd.) umožňuje rychlý přesun částečně nebo plně imobilních pacientů. Je velmi odolná, nehořlavá a v běžném provozu prakticky nezničitelná. Evakuaci je po krátkém zaškolení schopen provádět každý člen týmu pečující o pacienta.
Problematika vybavení nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina (dále jen nemocnice ) evakuačními podložkami je řešena již od roku 2013. Naléhavost pořízení evakuačních podložek do nemocnic vzrostla po mimořádné události dne 20. 11. 2014 v Nemocnici Havlíčkův Brod, příspěvkové organizaci (hrozba uložení nástražného výbušného systému s následnou evakuací nemocnice), kdy bylo nutné urychleně evakuovat cca 290 pacientů a 200 zaměstnanců. Dne 28. 11. 2014 bylo na zasedání Bezpečnostní komise Rady Kraje Vysočina rozhodnuto o ustanovení pracovní skupiny k vyhodnocení této mimořádné události. Pracovní skupina mimo jiné doporučila dovybavit nemocnice evakuačními podložkami v potřebném počtu. Toto opatření má zvýšit úroveň zajištění bezpečnosti a možnost včasné evakuace při krizové situaci.
Odbor zdravotnictví v roce 2015 zpracoval průzkum v nemocnicích na vybavení lůžek evakuačními podložkami a na jeho základě finančně podpořil pořízení 131 kusů podložek v celkové pořizovací ceně 300 000 Kč. Průměrná cena pořízených evakuačních podložek byla ve výši 2 300 Kč včetně DPH. V letošním roce byli ředitelé nemocnic vyzvání k upřesnění počtu evakuačních podložek, který nemocnice předpokládá pořídit v roce 2016. Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce:
Nemocnice
V letošním roce je plánováno poskytnout nemocnicím na nákup evakuačních podložek opět finanční prostředky v celkové výši 300 000 Kč. V roce 2017 má být nakoupena zbylá část potřebných pomůcek.
Návrh řešení Odbor zdravotnictví navrhuje radě kraje schválit poskytnutí příspěvku na provoz pro nemocnice zřizované Krajem Vysočina v celkové výši 300 000 Kč za účelem pořízení evakuačních podložek.
Peněžní prostředky jsou mezi jednotlivé organizace rozděleny poměrem podle počtu evakuačních podložek, které nemocnice plánují v letošním roce pořídit (viz tabulka).
Finanční prostředky budou poskytnuty jako příspěvek na provoz v souladu se zákonem č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, a je nutné provést příslušné rozpočtové opatření ve vztahu k rozpočtu Kraje Vysočina. Finanční prostředky budou uvolněny nejpozději do 30 dnů po předložení žádosti o poskytnutí příspěvku na provoz zřizovateli.
Kontrola využití dotace bude provedena v souladu se zákonem č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě a o změně některých zákonů (zákon o finanční kontrole), ve znění pozdějších předpisů. V případě zjištění neoprávněného využití příspěvku bude organizaci v souladu se zákonem č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, uložen odvod do rozpočtu zřizovatele za porušení rozpočtové kázně.
Organizace je dále povinna v případě, že nebude příspěvek využit v plné výši, zaslat nevyčerpané prostředky zpět na zřizovatelem předem určený bankovní účet kraje.
StanoviskaOdbor ekonomický nemá připomínky k navrhovanému rozpočtovému opatření v rámci kapitoly Zdravotnictví.

Odbor informatiky: Dotace byla zaevidována v systému eDotace - ID O01551-36 dotace (RK-35-2016-06, př. 1).
* rozpočtové opatření v rámci kapitoly Zdravotnictví a § 3522 - Ostatní nemocnice spočívající ve snížení položky 5901 - Nespecifikované rezervy o částku 300 000 Kč při současném zvýšení položky 5331 - Neinvestiční příspěvky zřízeným příspěvkovým organizacím o částku 300 000 Kč na pořízení evakuačních podložek;
* navýšení závazného ukazatele Příspěvek na provoz pro:
- Nemocnici Havlíčkův Brod, příspěvkovou organizaci, ve výši 56 000 Kč,
- Nemocnici Jihlava, příspěvkovou organizaci, ve výši 56 000 Kč,
- Nemocnici Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizaci, ve výši 76 000 Kč,
- Nemocnici Pelhřimov, příspěvkovou organizaci, ve výši 47 000 Kč,
- Nemocnici Třebíč, příspěvkovou organizaci, ve výši 65 000 Kč
za účelem pořízení evakuačních podložek;
ukládá
ředitelům nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina zaslat prostřednictvím Portálu příspěvkových organizací Kraje Vysočina na odbor zdravotnictví žádost o poskytnutí příspěvku na pořízení evakuačních podložek nejpozději k 15. 12. 2016. Kopie dodavatelské faktury a výpisu z účtu dokládající její úhradu budou doloženy dodatečně - nejpozději do 31. 3. 2017.
Odpovědnost odbor zdravotnictví, odbor ekonomický, ředitelé nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina
Termín 31. 3. 2017