Detail materiálu pro radu čj. RK-16-2005-58

RK-16-2005-58.doc  RK-16-2005-58pr1.doc
Číslo jednacíRK-16-2005-58
NázevFOND VYSOČINY - Grantový program ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ - ZDROJ BOHATSTVÍ VYSOČINY 2005
Zpracoval J. Janoušek, E. Navrátilová, J. Joneš
Předkládá P. Hájek
Popis problémuUsnesením 018/02/2002/ZK Zastupitelstvo kraje zřídilo na základě zákona č. 129/2000 Sb., o krajích, a v souladu s § 5 zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, samostatný účelový trvalý Fond Vysočiny.
Fond Vysočiny by měl být jedním z nástrojů pro postupnou realizaci Programu rozvoje kraje Vysočina (PRK). Jednou ze čtyř základních priorit obsažených v Programu rozvoje kraje Vysočina je podpora zavádění principů trvale udržitelného rozvoje kraje. V opatření 4.4.1 Rozvoj systému environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty a Agenda 21 jsou uváděny v navrhovaných aktivitách též:
* systémy ekologické výchovy a ekologického poradenství na krajské a místní úrovni, zahrnující široké spektrum organizací, sdružení, spolků, apod.;
* projekty na uplatňování práva na informace o ŽP ...;
* propojení enviromentální výchovy ve školách s nevládními/neziskovými organizacemi, zapojení veřejnosti a účast veřejné správy (státní správy a samosprávy).
Poprvé byl grantový program stejného jména na podporu uvedených aktivit vyhlášen v roce 2002, druhé kolo bylo vyhlášeno v roce 2003, třetí v roce 2004. Všechna kola programu se setkala s velkým zájmem žadatelů a vysokým převisem poptávky (podrobné přehledy jsou v databázi http://intranet.kr-vysocina.cz/FV/ pod čísly programů 11, 48 a 70).
Některé projekty programu z roku 2003 a většina projektů z roku 2004 jsou ještě v běhu (doba realizace byla až 18 měsíců), výstupy všech ročníků programu jsou přínosem k rozvoji environmentální osvěty v kraji. Na podpořených 54 žádostí (r.2002 - 2004) v celkovém objemu podpory cca 5.106.000,- Kč se podílí nejvyšší měrou projekty nevládních neziskových organizací, měst a škol. I když realizace podpořených projektů právě vrcholí, přesto lze z obsahu projektů vysledovat oblasti působnosti: rozšiřování informačních center, tisk a šíření environmentálních materiálů i v elektronické a audio podobě, exkurze, odborné semináře, výukové filmy, naučné stezky a akce pro veřejnost.
Návrh řešení Návrh na vyhlášení čtvrtého ročníku grantového programu "ŽP - zdroj bohatství Vysočiny 2005" navazuje na zkušenosti z předchozích ročníků - opatření jsou zaměřena na nejčastější a nejčetnější zacílení projektů. Prioritami (které se odráží ve specifických kritériích) je získávání nových poznatků o stavu životního prostředí, předávání poznatků co nejširšímu okruhu osob a zapojování dalších partnerů.

Alokace finančních prostředků pro kapitolu 4.4: Podpora rozvoje systému environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty a Agenda 21 je 1 500 000,- Kč a bude čerpána celá prostřednictvím předkládaného grantového programu.
StanoviskaStanovisko ORR:
Předložený grantový program je plně v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina. Grantový program splňuje podmínky "Statutu účelového Fondu Vysočiny" a obsahuje informace pro vyhlášení grantového programu obsažené v článku 7 bodě 3) pod písm. a) - písm. o) tohoto Statutu. Odbor regionálního rozvoje vydává stanovisko, že předložený grantový program je po formální stránce způsobilý k vyhlášení.

Usnesení komise ŽP č. 002/01/2005/Kzžp
Komise pro zemědělství a životní prostředí
doporučuje
radě kraje vzít předkládanou výzvu grantového programu "Životní prostředí - zdroj bohatství Vysočiny 2005" na vědomí a doporučit ji zastupitelstvu kraje ke schválení.
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit vyhlášení grantového programu "ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ - ZDROJ BOHATSTVÍ VYSOČINY 2005" na podporu projektů v oblasti environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty, dle materiálu RK-16-2005-58, př. 1.
Odpovědnost odbor životního prostředí
Termín 17. 5. 2005