Detail materiálu pro radu čj. RK-16-2005-46

NázevDotace na přímé výdaje na vzdělávání na rok 2005
Zpracoval A. Vlachová, Z. Nevrkla, V. Krutišová
Předkládá Z. Ludvík
Popis problémuZe státního rozpočtu se poskytují finanční prostředky vyčleněné na činnost škol a školských zařízení zřizovaných obcemi, svazky obcí nebo kraji na platy, náhrady platů, nebo mzdy
a náhrady mezd, na odměny za pracovní pohotovost, odměny za práci vykonávanou na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr a odstupné, na výdaje na úhradu pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a na úhradu pojistného na všeobecné zdravotní pojištění, na příděly do fondu kulturních a sociálních potřeb a ostatní náklady vyplývající z pracovněprávních vztahů, výdaje na nezbytné zvýšení nákladů spojených s výukou dětí, žáků a studentů zdravotně postižených, výdaje na učební pomůcky, výdaje na školní potřeby a na učebnice, pokud jsou podle zákona poskytovány bezplatně, a rovněž výdaje na další vzdělávání pedagogických pracovníků, na činnosti, které přímo souvisejí s rozvojem škol a kvalitou vzdělávání (dále jen přímé výdaje na vzdělávání).
Krajský úřad v přenesené působnosti podle § 161 odst. 6 zákona 561/2004 Sb.,
o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), s vědomím zastupitelstva kraje prostřednictvím krajských normativů a v souladu se zásadami stanovenými MŠMT ČR rozepisuje a poskytuje přímé výdaje na vzdělávání právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení.
Rozpis rozpočtu přímých výdajů z úrovně MŠMT ČR na rok 2005 pro jednotlivé kraje byl proveden normativní metodou prostřednictvím republikových normativů na jedno dítě, žáka, studenta v jednotlivých věkových kategoriích 3-5 let, 6-14 let, 15-18 let a 19-21 let. Tímto rozpisem MŠMT ČR stanovilo pro kraj Vysočina dopisem č.j. 10 800/2005-45 objem přímých neinvestičních výdajů na rok 2005 ve výši 3 399 878 tis. Kč.
Odbor školství, mládeže a sportu stanovil v souladu s vyhláškou MŠMT ČR č. 65/2005 Sb., kterou se stanoví členění normativů, ukazatele rozhodné pro jejich stanovení, jednotky výkonu pro jednotlivé krajské normativy, vztah mezi ukazateli a jednotkami výkonu, ukazatele pro výpočet minimální úrovně krajských normativů a zásady pro jejich zvýšení
a jejich zveřejnění (vyhláška o krajských normativech), krajské normativy a provedl rozpis
na jednotlivé právnické osoby vykonávající činnost škol a školských zařízení zřizované krajem Vysočina a obcemi. Školám a školským zařízením zřizovaným krajem Vysočina bylo rozepsáno celkem 1 278 948 tis. Kč a školám, a školským zařízením zřizovaným obcemi bylo rozepsáno celkem 2 071 607 tis. Kč. Zbývající částka ve výši 49 323 tis. Kč je zatím v souladu s metodikou MŠMT ČR, dle které lze vyčlenit z dotace rezervu do výše 2,5 % z celoročního objemu přímých výdajů, nerozepsána v rezervě.

Návrh řešení a zdůvodnění:

Zastupitelstvo kraje schválilo na svém zasedání dne 21. 12. 2004 rozpočet kraje Vysočina na rok 2005, který zahrnoval i předpokládaný objem přímých výdajů pro kapitolu Školství ve výši 3 260 624 tis. Kč.

Je navrhováno radě kraje k provedení:
- navýšení příjmové a výdajové části rozpočtu kraje, kapitoly Školství, o částku
- schválit změnu závazných ukazatelů příspěvku na provoz právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení, které zřizuje kraj (příspěvkovým organizacím) o přímé výdaje na vzdělávání na rok 2005 dle přílohy 1 materiálu
RK-16-2005-46;
- doporučit zastupitelstvu kraje vzít na vědomí rozpis účelových prostředků na úhradu přímých výdajů právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení, které zřizuje kraj ve výši 1 278 948 tis. Kč dle přílohy 1 a právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení, které zřizují obce ve výši 2 071 607 tis. Kč dle přílohy 2 materiálu RK-16-2005-46.
Návrh řešení
StanoviskaEkonomický odbor souhlasí s navrhovaným rozpočtovým opatřením. Po navýšení příjmové a výdajové části rozpočtu kraje budou celkové zdroje a výdaje rozpočtu kraje ve výši 7 044 552 tis. Kč.
* navýšení příjmové a výdajové části rozpočtu kraje, kapitoly Školství, o částku
139 254 tis. Kč určenou právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení na úhradu přímých výdajů v roce 2005 dle materiálu RK-16-2005-46;
* změnu závazných ukazatelů příspěvku na provoz právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení, které zřizuje kraj (příspěvkovým organizacím) o přímé výdaje na vzdělávání na rok 2005 dle materiálu RK-16-2005-46, př. 1 a
doporučuje
zastupitelstvu kraje vzít na vědomí rozpis účelových prostředků na úhradu přímých výdajů právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení, které zřizuje kraj ve výši 1 278 948 tis. Kč dle přílohy 1 a právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení, které zřizují obce ve výši 2 071 607 tis. Kč dle materiálu RK-16-2005-46, př. 2.
Odpovědnost odbor školství, mládeže a sportu, ekonomický odbor
Termín květen 2005