Detail materiálu pro radu čj. RK-24-2016-63

RK-24-2016-63.doc  RK-24-2016-63pr01.pdf
Číslo jednacíRK-24-2016-63
NázevSouhrnná žádost kraje o poskytnutí dotace ze státního rozpočtu na sociální služby pro rok 2017
Zpracoval J. Bína, O. Tvarůžková
Předkládá V. Švarcová
Popis problémuNa základě zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách § 95 písm. e) je kraj povinen zajistit dostupnost poskytování sociálních služeb na svém území v souladu se střednědobým plánem rozvoje sociálních služeb. K plnění této povinnosti se kraji poskytuje ze státního rozpočtu účelově určená dotace na financování běžných výdajů souvisejících s poskytováním základních druhů a forem sociálních služeb. MPSV vyhlásilo dotační řízení pro kraje a Hlavní město Prahu pro rok 2017, kde jsou stanoveny podmínky pro podání souhrnné žádosti kraje o dotaci v oblasti podpory poskytování sociálních služeb. Termín pro podání souhrnné žádosti byl stanoven na 31. 7. 2016.
V materiálu RK-24-2016-63, př. 1 je připojen návrh souhrnné žádosti o dotace MPSV. Požadovaná výše dotace v souhrnné žádosti je uvedená jako optimální v částce 540 mil. Kč, vycházející z následujících předpokladů:
V roce 2015 byly do Kraje Vysočina poskytnuty dotace v úhrnné výši 443 mil. Kč k financování schválené sítě sociálních služeb. V letošním roce došlo k navýšení platů zaměstnanců v sociálních službách až o 7,5 % a z toho důvodu rostou náklady poskytovatelů. Pro rok 2017 lze počítat s dalším navýšením osobních nákladů v této oblasti a dále je nutné zohlednění priorit Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb Kraje Vysočina, především nedostatečných kapacit domovů se zvláštním režimem (závažný nárůst počtu uživatelů s demencí), chráněného bydlení nebo potřeby zlepšení pokrytí území pečovatelskou službou. Další potřebu financování vyvolávají provozní náklady navazující na proces transformace pobytových sociálních služeb pro osoby s mentálním postižením.
Pro účely podání žádosti byly na jednání zastupitelstva kraje usnesením č. 0366/04/2016/ZK schváleny:
* Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb Kraje Vysočina na roky 2016 - 2018 dle materiálu ZK-04-2016-92, př. 2;
* Zásady pro poskytování příspěvku na vyrovnávací platbu v roce 2017 dle materiálu
ZK-04-2016-92, př. 3.
Oba dokumenty budou přílohou žádosti o dotaci MPSV spolu s dalšími náležitostmi, které vyplývají z rozpočtových pravidel státu.
Konečnou výši dotace stanoví kraji MPSV na základě procentního podílu kraje na celkovém ročním objemu finančních prostředků vyčleněných ve státním rozpočtu na podporu poskytování sociálních služeb pro příslušný rozpočtový rok (pro Kraj Vysočina činí stanovený podíl 5,3%).
Návrh řešení Odbor sociálních věcí navrhuje radě kraje schválit dokument Žádost kraje a Hl. města Prahy o poskytnutí dotace ze státního rozpočtu na sociální služby pro rok 2017 (oficiální název tiskopisu, který nelze v elektronické aplikaci měnit) a jeho podání na MPSV.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
podat dokument Žádost kraje / Hl. města Prahy o poskytnutí dotace ze státního rozpočtu na sociální služby pro rok 2017 dle materiálu RK-24-2016-63, př. 1.
Odpovědnost odbor sociálních věcí
Termín 31. 7. 2016