Detail materiálu pro radu čj. RK-23-2016-16

RK-23-2016-16.doc  RK-23-2016-16pr01.doc  RK-23-2016-16pr02.doc
Číslo jednacíRK-23-2016-16
NázevVývoz a prezentace modelu ze sbírky spravované Muzeem Vysočiny Jihlava, příspěvkovou organizací na výstavě v Paříži
Zpracoval J. Komínová
Předkládá L. Seidl
Popis problémuNa Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Kraje Vysočina se obrátil ředitel Muzea Vysočiny Jihlava, příspěvkové organizace v souvislosti se zamýšleným vývozem a prezentací modelu vnitřní části města Telče na výstavě v Paříži ve Francii, která se koná na ředitelství organizace UNESCO v termínu od 5. 9. 2016 do 9. 9. 2016.
Hlavním cílem této výstavy je představit české kulturní dědictví (formou architektonických modelů, fotografií, videí a multimediálních prezentací) mezinárodní veřejnosti, navštěvující a pracující v ředitelství UNESCO. Výstava dále představí výsledky projektu Hravý architekt, v jehož rámci prostřednictvím dětských kreseb byly ztvárněny významné památky a zajímavá místa napříč Českou republikou. Vystavené exponáty a dětské práce doplní informační panely s popisem každého místa. Prezentováno bude všech 12 českých památek zapsaných na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO společně s výběrem dalších památek, zejména uvedených na indikativním seznamu pro navržení k zápisu do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Spolu s Českou republikou bude na výstavě zastoupeno 18 zemí z celého světa - například Peru, Brazílie, Itálie, Izrael ad. Celkem bude představeno až 50 panelů dětských prací.
Na této výstavě by měl být prezentován model vnitřní části města Telče ze Sbírky Muzea Vysočiny - pobočky Telč, kterou spravuje Muzeum Vysočiny Jihlava, příspěvková organizace, bližší specifikace viz materiál RK-23-2016-16, př. 1. Převoz tohoto sbírkového předmětu zajistí organizátor (Czech Architecture Week) prostřednictvím specializovaného přepravce uměleckých děl. Výstava se koná pod záštitou Ivany Zemanové, manželky prezidenta ČR, Senátu ČR, kardinála Dominika Duky, Asociace krajů ČR, Ministerstva pro místní rozvoj ČR, CzechTourism, České komise pro UNESCO a Hlavního města Prahy.
Muzeum Vysočiny Jihlava, příspěvková organizace připravuje podklady k vyřízení povolení Ministerstva kultury České republiky k vývozu sbírkového předmětu do zahraničí dle zákona č. 122/2000 Sb., o ochraně sbírek muzejní povahy a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů a v souladu s Metodickým pokynem k vývozům sbírkových předmětů do zahraničí v režimu zákona č. 122/2000 Sb. Zde je doporučeno, aby ke standardním žádostem o vývoz sbírkových předmětů ze sbírek ve vlastnictví krajů a obcí bylo přiloženo vyjádření vlastníka, že byl s vývozem sbírkových předmětů v době trvajícího sporu společnosti Diag Human s Českou republikou seznámen viz materiál
RK-23-2016-16, př. 2.
Návrh řešení Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu navrhuje radě kraje vzít na vědomí v době trvajícího sporu společnosti Diag Human s Českou republikou vývoz a prezentaci modelu ze sbírky spravované Muzeem Vysočiny Jihlava, příspěvkovou organizací, dle materiálu RK-23-2016-16, př. 1, na výstavě ve Francii konané od 5. 9. 2016 do 9. 9. 2016 (s vývozní lhůtou od 1. 8. 2016 do 10. 10. 2016).
Následně Muzeum Vysočiny Jihlava, příspěvková organizace podá na Ministerstvo kultury ČR Žádost o vydání povolení k vývozu podle § 11 odst. 2 zákona č. 122/2000 Sb., o ochraně sbírek muzejní povahy a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Zastoupení sbírkového předmětu, jehož vlastníkem je Kraj Vysočina, na výstavě v Paříži ve Francii je jedinečnou propagační příležitostí.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
bere na vědomí
Odpovědnost odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu; ředitel Muzea Vysočiny Jihlava, příspěvkové organizace
Termín 29. 7. 2016