Detail materiálu pro radu čj. RK-06-2005-27upr1

Název27upr1FOND VYSOČINY - Grantový program ČISTÁ VODA 2005
ZpracovalJ. Mikyna, R. Zvolánek, M. Drápela
Předkládá P. Bureš
Popis problémuZastupitelstvo kraje Vysočina zřídilo na základě zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů a v souladu s ust. § 5 zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, usnesením č. 018/02/2002/ZK samostatný účelový trvalý Fond Vysočiny. Fond Vysočiny je jedním z nástrojů pro realizaci Programu rozvoje kraje Vysočina (PRK). Jedním z cílů obsažených v PRK je cíl 3 Zvýšení kvality technického prostředí s důrazem na rozvoj síťové infrastruktury. Grantový program vychází z aktivit naplňujících dílčí cíl 3.3 Optimalizace rozvoje energetických a vodohospodářských sítí a opatření 3.3.2 Zásobování vodou a 3.3.3 Odvádění a čištění odpadních vod.
Návrh řešení Odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství Krajského úřadu kraje Vysočina vypracoval na základě PRK návrh grantového programu ČISTÁ VODA 2005 zaměřený na podporu projektů v oblasti zásobování vodou a odvádění a čištění odpadních vod a navrhuje, aby Rada kraje Vysočina doporučila zastupitelstvu kraje tento grantový program podle přílohy 1 materiálu RK-06-2005-27 vyhlásit.
Účelem je zajistit spolufinancování studií, projektů a projektových dokumentací zejména pro územní a stavební řízení a projektů a dokumentací určených k čerpání finančních prostředků z fondů Evropské unie souvisejících se zásobováním pitnou vodou a odváděním a čištěním odpadních vod. Program zároveň pomáhá plnit závazky České republiky vůči EU v oblasti vodního hospodářství.
V roce 2004 byl grantový program ČISTÁ VODA vyhlášen již potřetí a podle našeho názoru byl správně zacílen. Dokládá to i vysoký převis poptávky nad nabídkou ve výši 6 522 198,- Kč. Celkový počet došlých žádostí byl 61 s celkovou výší poptávky 10 322 198,- Kč. Řídícím výborem byla podpora odsouhlasena 12 žadatelům v celkové výši 3 800 000,- Kč. Vzhledem k tomu se navrhuje zvýšení celkového objemu finančních prostředků v grantovém programu ČISTÁ VODA 2005 na 5 000 000,- Kč.
StanoviskaStanovisko odboru regionálního rozvoje:
Předložený grantový program je plně v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina. Grantový program splňuje podmínky "Statutu účelového Fondu Vysočiny" a obsahuje informace pro vyhlášení grantového programu obsažené v článku 7 bodě 3) pod písm. a) - písm. o) tohoto Statutu. Odbor regionálního rozvoje vydává stanovisko, že předložený grantový program je po formální stránce způsobilý k vyhlášení.

Stanoviska ekonomického odboru, odboru kontroly a odboru interního auditu:
Bez připomínek.
doporučuje
zastupitelstvu kraje vyhlásit grantový program ČISTÁ VODA 2005 na podporu projektů v oblasti zásobování vodou a odvádění a čištění odpadních vod podle materiálu RK-06-2005-27, př. 1.
Odpovědnost odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství
Termín 2005- 2- 15