Detail materiálu pro radu čj. RK-16-2016-22

RK-16-2016-22.doc  RK-16-2016-22pr01.pdf
Číslo jednacíRK-16-2016-22
NázevPříprava projektu MindEnergy (Interreg CENTRAL EUROPE 2014 - 2020)
Zpracoval2 Příprava projektu MindEnergy (Interreg CENTRAL EUROPE 2014 - 2020) pro: jednání rady kraje č. 16/2016 dne 3. 5. 2016 zpracovali: L. Matoušková, P. Fiala, D. Vichr
Předkládá I. Fryšová
Popis problémuJedná se o schválení zapojení Kraje Vysočina do přípravy projektu MindEnergy v rámci 2. výzvy k předkládání žádostí do programu nadnárodní spolupráce Interreg CENTRAL EUROPE 2014 - 2020.
Zástupci Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina obdrželi dne 23. 3. 2016 nabídku k zapojení do projektu MindEnergy. Vedoucím žadatelem projektu je Institut pro obnovitelné zdroje energií (Bolzano, Itálie), zájem o spolupráci dále vyjádřili partneři z Rakouska, Maďarska, Slovinska, Polska, Slovenské republiky a Německa. Projekt si klade za cíl definovat společný přístup a navrhnout snadno ovladatelný postup pro sledování spotřeb energií v budovách ve vlastnictví veřejné správy a prosadit jej jako běžnou praxi ve veřejných budovách. Projekt se dále zaměří na vyvinutí inovativní metody, jak do procesu snižování spotřeb energjí zapojit uživatele budov a motivovat je k energeticky uvědomělému chování. Podrobnější popis aktivit projektu je uveden v materiálu
RK-16-2016-22, př. 1.
Očekávaný rozsah aktivit Kraje Vysočina v projektu by spočíval v monitoringu spotřeby energie a sběru souvisejících dat v několika vybraných pilotních budovách v majetku kraje s využitím vhodného technického vybavení, které bude možné zakoupit z rozpočtu projektu, a zajištění dílčích vzdělávacích aktivit pro uživatele pilotních budov. Ve spolupráci s odbornými partnery projektu by se kraj dále podílel na zpracovávání a vyhodnocování sesbíraných dat a navrhování opatření pro zvýšení energetické účinnosti budov.
Očekávaným přínosem pro Kraj Vysočina je, vedle možnosti zakoupení technického vybavení pro sledování spotřeb energií v pilotních budovách, výměna zkušeností a sdílení poznatků s orgány místní a regionální samosprávy i odbornými partnery ze zemí střední Evropy, kteří mají různé zkušenosti s postupy v oblasti snižování energetické náročnosti budov, s perspektivou využití těchto poznatků pro zkvalitnění a posílení stávajících procesů tzv. energetického managementu pro budovy v majetku Kraje Vysočina a nastavení dalších kroků v této oblasti.
Předpokládaná délka realizace projektu je 36 měsíců s možným zahájením nejdříve k 1. 1. 2017. Z plánovaného celkového rozpočtu projektu cca 2,5 mil. EUR se nyní předpokládá podíl Kraje Vysočina ve výši max. 120 000 EUR, resp. 3 249 000 Kč (1 EUR = 27,075 Kč) s tím, že konkrétní výše alokace bude upřesněna v průběhu přípravy projektové žádosti v závislosti na dohodnutém rozsahu aktivit. Dotace programu Interreg CENTRAL EUROPE 2014 - 2020 je poskytována ve výši 85 % uznatelných nákladů, 15 % tvoří vlastní spolufinancování partnerů.
2. výzva k předkládání žádostí do programu Interreg CENTRAL EUROPE 2014 - 2020 je otevřena v období 26. 4. 2016 - 23. 6. 2016. Proces hodnocení žádostí bude probíhat jednokolově. V případě, že projekt MindEnergy získá podporu, bude účast Kraje Vysočina jako partnera projektu (práva a povinnosti plynoucí z této mezinárodní spolupráce) projednána na nejbližším jednání Zastupitelstva Kraje Vysočina.
Návrh řešení Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina (dále jen ORR ) navrhuje Radě Kraje Vysočina rozhodnout o zapojení Kraje Vysočina do přípravy projektu MindEnergy dle materiálu RK-16-2016-22, př. 1 a uložit ORR spolupracovat na přípravě projektové žádosti s partnery projektu.
StanoviskaGrémium ředitele: Grémium ředitele souhlasí s projektovým záměrem.
Odbor ekonomický: Předložený projektový záměr není uveden v Rozpočtovém výhledu Kraje Vysočina na roky 2016 - 2018. Dle projektové fiše by celkový rozpočet projektu měl být ve výši cca 3 249 tis. Kč, z toho samotné spolufinancování kraje cca 487 tis. Kč.
o zapojení Kraje Vysočina do přípravy projektu MindEnergy dle materiálu RK-16-2016-22, př. 1;
ukládá
odboru regionálního rozvoje spolupracovat na přípravě projektové žádosti s partnery projektu.
Odpovědnost ORR
Termín 23. 6. 2016