Detail materiálu pro radu čj. RK-15-2005-05

RK-15-2005-05.doc
Číslo jednacíRK-15-2005-05
NázevVýkup pozemku v k. ú. a obci Přibyslav
Zpracoval F. Vak
Popis problémuNa odbor majetkový se obrátil Ing. Jaroslav Servít, bytem Niklfeldova 585, Přibyslav a žádostí požádal o vykoupení pozemku par. č. 1688/1 ostatní plocha, silnice o výměře 1055 m2 v k. ú. a obci Přibyslav se čtyřmi vzrostlými stromy rostoucími podél silnice III/3507 ležící na pozemku par. č. 1688/2 též v k. ú. a obci Přibyslav. Z nabízeného pozemku by si ponechal nadále ve svém vlastnictví pouze část asi o výměře 12 m2, kde stojí rodový kříž. V případě, že kraj o vykoupení nabízeného pozemku včetně stromů by neměl zájem, nabízí jej eventuelně k pronájmu. Nabízený pozemek je součástí silničního pozemku, který užívá příspěvková organizace kraje Správa a údržba silnic Havlíčkův Brod. Z uvedeného důvodu je pro žadatele nevyužitelný. Odprodejem pozemku do vlastnictví kraje Vysočina by byl uvedený majetkový nesoulad uveden do právního pořádku.
Návrh řešení Na základě místního šetření a šetření na Katastrálním úřadu pro Vysočinu, katastrálním pracovišti Havlíčkův Brod navrhuje odbor majetkový pozemek par. č. 1688/1 - bez části s rodovým křížem vykoupit. Podle výkladu katastrálního úřadu byl majetkový nesoulad způsoben proběhlou digitalizací katastrálního území Přibylav. Ta měla dopad na změnu (posun) hranic silničního pozemku pod silnicí III/3507 navazujícího na pozemek ve vlastnictví žadatele. Ve skutečnosti to znamená, že kraj nyní vlastní a SÚS Havlíčkův Brod má ve správě pozemek náležející do zemědělského půdního fondu par. č. 505/10 orná půda o výměře 1089 m2 a nevlastní pozemek par. č. 1688/1, který je podle snímku mapy zastavěn silnicí a je tedy silničním pozemkem. Geometrické zaměření části pozemku s rodovým křížem objedná a náklady spojené s vyhotovením geometrického plánu ponese žadatel. V případě schválení návrhu OM, bude pozemek vykoupen za kupní cenu sjednanou ve výši částky 34,-Kč, tj. ve výši ceny administrativní, kterou by soudní znalec stanovil podle vyhlášky pro oceňování nemovitého majetku č. 540/2002 Sb. ve znění 640/2004 Sb., platnou od 1. 1. 2005. Výkup se bude týkat pouze pozemku. Nebudou vykupovány uváděné čtyři stromy, neboť žadatel uznal argumenty vznesené OM. Jedná se totiž o stromy stejného vzrůstu a druhu jaké se nacházejí na druhé straně silnice rostoucí na kraji silnice a dle názoru OM měly by být ve vlastnictví kraje. S navrženou kupní cenou žadatel předběžně souhlasí. Vzhledem k tomu, že mohlo v této lokalitě dojít k posunu hranic i u jiných pozemků, navrhuje OM, aby PO SÚS Havlíčkův Brod provedla šetření, zda se to netýká dalších pozemků v její správě, jenž byly uvedeným způsobem převedeny do zemědělského půdního fondu. Takto zjištěné pozemky, v případě jejich nepotřebnosti, by kraj nabídnul vlastníkům sousedních pozemků zemědělského charakteru k odkoupení.

Nabytím části pozemku par. č. 1688/1 do vlastnictví sjednotí kraj vlastnictví vztah a stane se vlastníkem silničního pozemku a silnice v úseku ležící na tomto pozemku. Poté, co se kraj stane vlastníkem tohoto pozemku, svěří ho dodatkem zřizovací listiny do správy příspěvkové organizace kraje Správy a údržby silnic Havlíčkův Brod.
Návrh usnesení předpokládá uložení PO SÚS Havlíčkův Brod provést šetření, zda digitalizací katastru nemovitostí nedošlo k dalším změnám druhu pozemků podél silnice III/3507 a doporučení zastupitelstvu kraje schválit koupi části pozemku par. č. 1688/1 v k. ú. a obci Přibyslav za kupní cenu 34,-Kč/m2 do vlastnictví kraje Vysočina
StanoviskaSÚS Havlíčkův Brod souhlasí s rozdělením pozemku par. č. 1688/1. Nemá námitek, aby si vlastník ponechal ve svém vlastnictví zastavěnou část pozemku s rodovým křížem a doporučuje vykoupení zbylé části tohoto pozemku.
Odbor dopravy a silničního hospodářství krajského úřadu souhlasí s výkupem pozemku.
ukládá
příspěvkové organizaci s názvem Správa a údržba silnic Havlíčkův Brod provést šetření, zda digitalizací katastru nemovitostí nedošlo k dalším změnám druhu pozemků podél silnice III/3507 a
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit koupi části pozemku par. č. 1688/1 ostatní plocha, silnice
v k. ú. a obci Přibyslav od ing. Jaroslava Servíta za kupní cenu 34,-Kč/m2 do vlastnictví kraje Vysočina.
Termín září 2005