Detail materiálu pro radu čj. RK-09-2016-29

RK-09-2016-29.doc  RK-09-2016-29pr01.pdf
Číslo jednacíRK-09-2016-29
NázevPodání projektové žádosti Podpora a rozvoj náhradní rodinné péče v Kraji Vysočina
Zpracoval M. Nápravníková
Předkládá V. Švarcová
Popis problémuV rámci výzvy 007 k předkládání žádostí o finanční podporu z Operačního programu Zaměstnanost, prioritní osa: 2 Sociální začleňování a boj s chudobou; oblast podpory: 2.2 Zlepšování přístupu k dostupným, udržitelným a vysoce kvalitním službám, včetně zdravotnictví a sociálních služeb obecného zájmu, a v návaznosti na schválení projektového záměru bude OSV zpracovávat projekt nesoucí název Podpora a rozvoj náhradní rodinné péče v Kraji Vysočina . Tento projekt předpokládáme předložit řídícímu orgánu MPSV nejpozději do 30. 4. 2016. Zahájení realizace projektu je plánováno od 1. 7. 2016 a ukončení 30. 6. 2019. Doba trvání projektu je celkově na 36 měsíců.
Schválení projektového záměru k připravovanému projektu Podpora a rozvoj náhradní rodinné péče v Kraji Vysočina proběhlo dne 16. 2. 2016 v rámci Programového partnerství pro začleňování a přístup ke službám v Praze.
Cílem projektu je dosáhnout pozitivního vlivu na počet dětí umístěných do náhradní rodiny, a tím minimalizovat počet dětí v ústavní výchově. Tohoto cíle nebudeme moci dosáhnout, dokud nebude vytvořena potřebná síť pěstounských rodin. Tento projekt pomůže k vytvoření širší sítě pěstounských i osvojitelských rodin. Dále projekt přispěje ke zlepšení spolupráce s dalšími spolupracujícími subjekty v rámci aktivit, které povedou ke zvýšení počtu zájemců o problematiku náhradní rodinné péče. Kraj Vysočina realizoval od 1. 2. 2014 do 31. 10. 2015 projekt Standardizace orgánů sociálně-právní ochrany Kraje Vysočina , reg. č. CZ.1.04/3.1.03/C2.00011. Prostřednictví tohoto projektu došlo k personálnímu posílení úseku sociálně-právní ochrany dětí v počtu 4 pracovníků. Po ukončení projektu se podařilo zachovat posílení o 2 pracovníky. Pro zajištění kvalitní koordinace výkonu sociálně-právní ochrany dětí a pro naplnění všech cílů nového projektu s názvem Podpora a rozvoj náhradní rodinné péče v Kraji Vysočina dojde k personálnímu posílení na úseku sociálně-právní ochrany dětí o 3 pracovníky, včetně 1 psychologa.
Celkový rozpočet projektu činí 9 395 800 Kč. V případě, že bude uvedený projekt vybrán k podpoře z Operačního programu Zaměstnanost, 85% celkových způsobilých nákladů bude financováno z evropských fondů (7 986 430 Kč), 10% ze státního rozpočtu (939 580 Kč), a 5 % z rozpočtu kraje (tedy žadatele - 469 790 Kč). Projekt bude mít zajištěno zálohové financování.
Návrh řešení Navrhujeme, aby rada kraje uložila odboru sociálních věcí předložení projektové žádosti Podpora a rozvoj náhradní rodinné péče v Kraji Vysočina . Základní teze projektu jsou obsaženy v materiálu RK-09-2016-29, př. 1.
StanoviskaStanovisko Grémia ředitele: Všichni členové Grémia souhlasí a podporují.
ukládá
odboru sociálních věcí podání projektové žádosti Podpora a rozvoj náhradní rodinné péče v Kraji Vysočina dle materiálu RK-09-2016-29, př. 1, a to v rámci Operačního programu Zaměstnanost k výzvě 007.
Odpovědnost odbor sociálních věcí
Termín 30. 4. 2016