Kraj Vysočina - oficiální internetové stránky Kraje Vysočina
Kraj Vysočina - oficiální internetové stránky Kraje Vysočina
Systém informací samosprávy


Detail materiálu pro radu čj. RK-07-2016-43

RK-07-2016-43.doc  RK-07-2016-43pr01.doc
Číslo materiálu43
Číslo jednacíRK-07-2016-43
NázevNařízení Kraje Vysočina o zřízení přírodní rezervace Zaječí skok
Zpracoval D. Morávková
Předkládá E. Horná
Počet příloh
Popis problémuJedná se o nové vyhlášení (převyhlášení) stávajícího zvláště chráněného území přírodní rezervace Zaječí skok ve smyslu § 33 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZOPK ) a v souladu s navrženou kategorií ochrany evropsky významné lokality CZ0613002 Zaječí skok (viz příloha č. 711 k nařízení vlády č. 318/2013 Sb., kterým se stanoví národní seznam evropsky významných lokalit, ve znění nařízení vlády č. 371/2009 Sb.). Územní ochrana přírodní rezervace Zaječí skok se datuje již od roku 1924, kdy byla založena jako soukromá rezervace Leopoldem Kosovským. Právní ochrana této lokality se datuje od roku 1933, kdy byla poprvé vyhlášena výnosem ministerstva školství a národní osvěty. Původní vyhlašovací výnos bude zrušen, název zvláště chráněného území zůstává stejný.
Z ustanovení § 45c odst. 5 ZOPK vyplývá pro kraje povinnost vyhlášení evropsky významné lokality za zvláště chráněné území nejpozději do 6 let od přijetí lokality do evropského seznamu. Lokalita byla zařazena do evropského seznamu Rozhodnutím Komise ze dne 10. ledna 2011, kterým se přijímá čtvrtý aktualizovaný seznam lokalit významných pro Společenství v kontinentální biogeografické oblasti podle směrnice Rady 92/43/EHS (2011/64/EU); zařazení bylo publikováno formou nařízení vlády č. 208/2012 Sb., o evropsky významných lokalitách, které byly zařazeny do evropského seznamu. Žádost o finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí byla podána v roce 2011 v rámci projektu Implementace soustavy NATURA 2000 v Kraji Vysočina - dvanáct lokalit.
Také původní vymezení přírodní rezervace citací parcelních čísel podlehlo změnám v katastru nemovitostí, hranice přírodní rezervace nekopíruje vždy hranice parcel, a proto bylo nutné na základě přesných geodetických podkladů jednoznačně vymezit její hranice.
Návrh řešení Z důvodů uvedených v kapitole Popis problému navrhuje odbor životního prostředí a zemědělství vydat nařízení o zřízení zvláště chráněného území v kategorii přírodní rezervace, jež ponese název Zaječí skok, podle materiálu RK-07-2016-43, př. 1.
Prostorové vymezení navrhovaného zvláště chráněného území Zaječí skok je znázorněno v téže příloze.
Navrhovaná přírodní rezervace Zaječí skok se nachází v Kraji Vysočina, v okrese Jihlava, v katastrálním území Horní Kosov (statutární město Jihlava). Její celková výměra je 2,24 ha. Předmětem ochrany navrhované přírodní rezervace Zaječí skok je komplex prudkých svahů nad řekou Jihlavou s výchozy skal, na ně navazujícími suťovými lesy a významné druhy rostlin a živočichů na tato stanoviště vázané, populace dvouhrotce zeleného (Dicranum viride) a kapradinky skalní (Woodsia ilvensis) a také typy přírodních stanovišť a druhy, pro které byla jiným právním předpisem1 vyhlášena evropsky významná lokalita CZ0615001 Zaječí skok a které se nacházejí na území přírodní rezervace.
Dlouhodobým cílem ochrany je zachování prostorově i věkově heterogenních lesních porostů a prosperující populace druhu uvedeného v předmětu ochrany a udržení obnažených skalních výchozů blokací přirozené sukcese.
Ochranné pásmo přírodní rezervace Zaječí skok nebude vyhlašováno, ale bude jím v souladu s § 37 odst. 1 ZOPK území do vzdálenosti 50 m od hranic přírodní rezervace.
Odbor životního prostředí a zemědělství na základě odborných podkladů (biologické průzkumy, plán péče) vymezil hranice navrhované přírodní rezervace Zaječí skok a následně nechal geodeticky zpracovat tzv. záznam podrobného měření změn (ZPMZ) včetně vytyčení (stabilizace) lomových bodů v terénu. ZPMZ umožňuje stanovit hranice uzavřeným geometrickým obrazcem s přímými stranami, jehož vrcholy jsou určeny souřadnicemi systému jednotné trigonometrické sítě katastrální. Takové vymezení nepodléhá změnám v evidenci katastru nemovitostí (např. scelováním nebo dělením parcel) a umožňuje záznam přírodní rezervace na geodeticky vymezených částech parcel do operátů na příslušném katastrálním úřadě.
Návrh na vyhlášení přírodní rezervace Zaječí skok byl v souladu s ustanovením § 40 ZOPK projednán s vlastníky dotčených pozemků, s obcemi a krajem, jejichž území se návrh na zřízení zvláště chráněného území týká. Současně byl návrh dle § 41 ZOPK projednán s dotčenými orgány státní správy. Ze strany vlastníků byla vznesena 1 připomínka k návrhu na vyhlášení přírodní rezervace a 1 připomínka ke vzniku ochranného pásma, obě pak byly řádně vypořádány.
Území přírodní rezervace Zaječí skok není možné ponechat zcela bez lidských zásahů samovolnému vývoji. Hrozila by zde postupná degradace biotopů, které jsou jedním z předmětů ochrany a zároveň představují základní existenční podmínky pro zvláště chráněné živočišné a rostlinné druhy. Potřebná péče je v rámci hospodářské činnosti zajišťována Krajem Vysočina a vlastníky dotčených pozemků. Na základě skutečnosti, že se jedná o evropsky významnou lokalitu, předpokládáme, že bude možné čerpat finanční prostředky na péči i z jiných zdrojů (Operační program Životní prostředí, dotace Ministerstva životního prostředí apod.).
StanoviskaOddPKŽÚ nemá k návrhu usnesení připomínky.
Návrh usneseníRada kraje
vydává
Nařízení Kraje Vysočina č. 5/2016, o zřízení přírodní rezervace Zaječí skok, dle materiálu RK-07-2016-43, př. 1.
Odpovědnost OŽPZ
Termín 30. 6. 2016
zpět
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33  Jihlava © 2004 webmaster@kr-vysocina.cz