Detail materiálu pro radu čj. RK-05-2016-22

RK-05-2016-22.doc  RK-05-2016-22pr01.doc
Číslo jednacíRK-05-2016-22
NázevNávrh Pravidel Rady Kraje Vysočina pro poskytování účelových dotací z rozpočtu Kraje Vysočina Místním akčním skupinám Vysočiny
Zpracoval L. Hrůza
Předkládá I. Fryšová
Popis problémuJedná se o Pravidla Rady Kraje Vysočina pro poskytování účelových dotací z rozpočtu Kraje Vysočina Místním akčním skupinám Vysočiny (dále jen Pravidla a MAS ) s maximální dotací na jednu MAS ve výši 76 000 Kč resp. 84 000 Kč pro jejich krajské sdružení.
MAS jsou platformou trojstranné vzájemné spolupráce veřejné správy, podnikatelské sféry a neziskového sektoru. Prostřednictvím tzv. integrovaného nástroje CLLD, se snaží o promyšlený a integrovaný rozvoj venkovských území. Jedná se typicky o neziskovou organizaci s rozvojovou strategií komunitně vedeného místního rozvoje, na základě které může žádat o podporu svých projektů v operačních programech IROP, PRV, OPŽP, OPZ a OPVVV, popř. dalších. Na území Kraje Vysočina funguje celkem 16 MAS a jedna jejich zastřešující krajská organizace. V rámci působnosti Krajského úřadu Kraje Vysočina je monitorována hlavně jejich účast v podpůrných programech ČR a EU. Dle objemu získaných prostředků a typu realizovaných projektů je pak hodnocena míra pozitivního dopadu jejich činnosti na rozvoj našeho venkova. MAS do roku 2016 získaly na rozvoj v rámci Kraje Vysočina podporu více než 335 mil. Kč. Pro plánovací období EU 2014 - 2020 se předpokládá, že každá MAS by mohla přibližně získat pro své území cca 100 mil. Kč.
Pravidla pro rok 2016 nedoznala zásadnějších změn. Ve vazbě na zkušenosti s vyúčtováním projektů MAS v roce 2015 byla pravidla vhodněji specifikována v uznatelných/neuznatelných nákladech, doplněna o přílohu k dokládání náležitostí dle zákona č. 250/2000 Sb. a ve vzoru smlouvy o dotaci byly přidány některé povinnosti příjemce z hlediska zajištění publicity dotovaného projektu.
Návrh řešení Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina (dále jen ORR ) navrhuje Radě Kraje Vysočina schválit Pravidla Rady Kraje Vysočina pro poskytování účelových dotací z rozpočtu Kraje Vysočina Místním akčním skupinám Vysočiny dle materiálu RK-05-2016-22, př. 1.
Částka určená v rozpočtu kraje 2016 pro MAS činí 1 300 000 Kč, neboť se v roce 2016 nedá reálně očekávat čerpání finančních prostředků EU v rámci operačních programů programového období EU 2014 - 2020. V roce 2015 byla v rozpočtu kraje alokována částka 950 000 Kč, která stejně tak jako i v letošním roce pomáhala těmto subjektům v přechodném období , tj. před započetím financování z prostředků EU v rámci programového období 2014 - 2020.
V první půli roku 2015 se MAS v Kraji Vysočina podařilo získat prostředky v rámci Projektů spolupráce PRV, ale v druhé půli roku fungovali MAS především z podpory svých členů a kraje. Aktuálně dobíhá tzv. proces certifikace MAS prostřednictvím MMR (předpokládá se, že certifikací projdou všechny MAS v kraji). Následně budou MAS předkládat zpracované strategie jednotlivých řídícím orgánům OP a na základě jejich posouzení jim bude rezervována příslušná částka v operačních programech. Předpokládá se, že k prvním penězům z programovacího období 2014 - 2020 se MAS dostanou nejdříve v září 2016. MAS tedy potřebují finančně zvládnout první dvě třetiny roku 2016.
Dle ustanovení § 59 odst. 2 písm. a) zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, rozhoduje rada kraje o poskytování dotací a návratných finančních výpomocí do 200 000 Kč v jednotlivém případě fyzickým nebo právnickým osobám v kalendářním roce a uzavření veřejnoprávních smluv o jejich poskytnutí, nejedná-li se o účelové dotace z prostředků státního rozpočtu.
StanoviskaStanovisko odboru ekonomického: Ekonomický odbor nemá připomínky. V rozpočtu Kraje Vysočina na rok 2016 je v kapitole Regionální rozvoj, § 3699 počítáno s částkou 1 300 tis. Kč určenou na dotace pro Místní akční skupiny v Kraji Vysočina.

Stanovisko odboru informatiky: Dotace byla zaevidována v systému eDotace - ID PR01596.
Odpovědnost odbor regionálního rozvoje
Termín 9. 2. 2016