Detail materiálu pro radu čj. RK-37-2015-39

RK-37-2015-39.doc  RK-37-2015-39pr01.xls  RK-37-2015-39pr02.pdf  RK-37-2015-39pr03.pdf  RK-37-2015-39pr04.pdf  RK-37-2015-39pr05.pdf
Číslo jednacíRK-37-2015-39
Zpracoval J. Bína, R. Sýkora, O. Tvarůžková
Předkládá V. Švarcová
Popis problémuOdbor sociálních věcí předkládá návrh na dofinancování služeb sociální prevence a prorodinných aktivit na rok 2015.
Jedná se o služby, kde dosavadní objem rozpočtovaných peněz z MPSV a kraje dostatečné financování těchto služeb zatím neumožnil. Jedná se o služby pro osoby zdravotně znevýhodněné a preventivní aktivity na podporu rodiny. Odbor sociálních věcí u nedostatečně financovaných služeb nejprve využil navýšení dotace z MPSV, po jejím rozdělení znovu vyhodnotil situaci jednotlivých poskytovatelů a navrhuje v nezbytných případech další řešení z rozpočtu kraje. V případě prorodinných aktivit je navrhováno dofinancování z důvodu snížení výše dotace z prostředků MPSV, které vychází z povinné 30% spoluúčasti obcí a krajů na financování jednotlivých projektů. Dofinancováním bude zajištěna udržitelnost aktivit a možnost získání finančních prostředků MPSV v následujících letech v maximální možné výši.
Objem finančních prostředků potřebný k pokrytí dotací pro zajištění poskytování sociálních služeb NNO a obecních zařízení a prorodinných aktivit činí 890 000 Kč. Mezi jednotlivé poskytovatele bude částka rozdělena dle materiálu RK-37-2015-39, př. 1.
Návrh je veden principy zabezpečení dosavadní nabídky a zvyšující se poptávky po určitém druhu sociálních služeb a prorodinných aktivit v kraji při zachování personálního zabezpečení s úrovní odměňování odpovídající obdobným službám.
Pro zajištění prorodinných aktivit předkládáme žádost Diecézní charity Brno o finanční podporu služby Poradna Ruth (příloha č. 2).
Poradna Ruth Třebíč organizuje preventivní programy pro rodiče (jedná se o vzdělávací aktivity, workshopy, kurzy a besedy), psychosociální programy pro rodiče a jejich děti, poradenství. Realizuje rovněž aktivity, které jsou určeny na podporu rodin v agendě sociálně-právní ochrany dětí (SPOD). Těmto rodinám je poskytováno poradenství v poradně zaměřené především na osobnostní stabilizaci rodičů a způsoby komunikace mezi rodiči a dětmi. Na tuto svou činnost organizace požádala o finanční podporu ve výši 260 tis. Kč.
Dále se jedná o žádost spolku TREMEDIAS Třebíč o finanční podporu dvou projektů, které se zabývají vzděláváním v oblasti sociálně právní ochrany dětí a pěstounů v rámci Kraje Vysočina, na které částečně přispělo MPSV. Tyto projekty jsou realizovány od 1. 1. 2015 do 31. 12. 2015 (příloha č. 3). Oba výše uvedené projekty reagují na potřeby ohrožených rodin a OSPODů při městských úřadech v Kraji Vysočina.
Projekty umožňují pracovníkům OSPOD využívat ve své práci s klienty a jejich rodinou pracovní nástroj - případové konference.
Z toho důvodu bylo požádáno o financování této aktivity na rok 2015 Ministerstvo práce a sociálních věcí (dále jen MPSV), v rámci dotačního programu nestátním neziskovým subjektům na podporu rodiny. Spoluúčast financování projektu ze strany MPSV je maximálně 70%. TREMEDIAS hledá od počátku fungování projektu možnosti, jak dofinancovat zbývající část projektu a obrací se s žádostí o finanční podporu i na Kraj Vysočina.
Projekty jsou v souladu s Koncepcí rodinné politiky Kraje Vysočina na období 2012 -2016.
Organizace požádala o finanční podporu ve výši 190 tis. Kč.
Uvedené služby pro rodiny jsou krajem každoročně spolufinancovány zpravidla v navržených objemech. Poskytnutí dotace bude řešeno rozpočtovou změnou na kapitole Sociální věci.
Návrh řešení Doporučujeme schválit poskytnutí dotace na rok 2015 pro jednotlivé poskytovatele sociálních služeb v celkové výši 890 000 Kč dle materiálu RK-37-2015-39, př. 1. Poskytnutí dotace navrhujeme ošetřit smlouvami dle materiálu RK-37-2015-39, př. 4.
Vzhledem k tomu, že na kapitole Sociální věci nejsou dostatečné zdroje na poskytnutí dotací pro poskytovatele sociálních služeb, odbor sociálních věcí navrhuje schválit rozpočtové opatření, kterým bude navýšena kapitola Sociální věci o částku 890 000 Kč při použití kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, položky Nespecifikovaná rezerva.
StanoviskaEkonomický odbor: Aktuální stav kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, položky Nespecifikovaná rezerva ke dni 3. 12. 2015 činí 62 126 tis. Kč.

Odbor informatiky: Podpora byla zaevidována v systému eDotace - ID ZZ01530 (příloha č. 5)
doporučuje
zastupitelstvu kraje:
* vyhradit si rozhodnout poskytnout navržené dotace nestátním neziskovým organizacím, u kterých je výše do částky 200 000 Kč;
* schválit rozpočtové opatření spočívající ve zvýšení kapitoly Sociální věci o částku 890 000 Kč při současném snížení kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, § 6409 Ostatní činnosti jinde nezařazené, položky Nespecifikovaná rezerva o částku 890 000 Kč dle materiálu RK-37-2019-39, př. 1;
* rozhodnout poskytnout dotaci z kapitoly Sociální věci v celkové výši 890 000 Kč pro poskytovatele sociálních služeb dle materiálu RK-37-2015-39, př. 1;
* uzavřít veřejnosprávní smlouvy dle materiálu RK-37-2015-39, př. 4.
Odpovědnost OSV,OE
Termín 31. 12. 2015