Detail materiálu pro radu čj. RK-36-2015-08

RK-36-2015-08.doc  RK-36-2015-08pr01.pdf
Číslo jednacíRK-36-2015-08
NázevRozpočtové opatření v rámci kapitoly Zdravotnictví - příspěvek na pořízení evakuačních podložek
Zpracoval K. Smejkalová
Předkládá S. Měrtlová
Popis problémuEvakuační podložka je pomůcka, která v případě potřeby (požár, povodeň atd.) umožňuje rychlý přesun částečně nebo plně imobilních pacientů. Je velmi odolná, nehořlavá
a v běžném provozu prakticky nezničitelná. Evakuaci je po krátkém zaškolení schopen provádět každý člen týmu pečujícího o pacienta.
Problematika vybavení nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina (dále jen nemocnice ) evakuačními podložkami je řešena již od roku 2012, avšak dosud nebyly žádné podložky pořízeny. V sociálních zařízeních zřizovaných Krajem Vysočina jsou již těmito prostředky vybavena všechna požadovaná lůžka. Naléhavost pořízení evakuačních podložek
do nemocnic vzrostla po mimořádné události dne 20. 11. 2014 v Nemocnici Havlíčkův Brod, příspěvkové organizaci (hrozba uložení nástražného výbušného systému s následnou evakuací nemocnice).
Dne 28. 11. 2014 bylo na zasedání Bezpečnostní komise Rady Kraje Vysočina rozhodnuto
o ustanovení pracovní skupiny k vyhodnocení této mimořádné události. Pracovní skupina mimo jiné doporučila dovybavit nemocnice evakuačními podložkami v potřebném počtu. Toto opatření má zvýšit úroveň zajištění bezpečnosti a možnost včasné evakuace při krizové situaci.
Odbor zdravotnictví zpracoval průzkum v nemocnicích na vybavení lůžek evakuačními podložkami. Zjištění byla projednána s řediteli nemocnic, kteří byli vyzváni k upřesnění požadavků na potřebné počty podložek. Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce:

V letošním roce je plánováno poskytnout nemocnicím finanční prostředky v celkové výši 300 000 Kč na nákup evakuačních podložek. V letech 2016 a 2017 má být nakoupena zbylá část potřebných pomůcek. Předpokládaná pořizovací cena jedné evakuační podložky je 2 000 Kč.
Návrh řešení Odbor zdravotnictví navrhuje radě kraje schválit poskytnutí příspěvku na provoz
pro nemocnice zřizované Krajem Vysočina v celkové výši 300 000 Kč za účelem pořízení evakuačních podložek.
Peněžní prostředky jsou mezi jednotlivé organizace rozděleny poměrem podle průměrného denního počtu ležících - nepohyblivých pacientů v jednotlivých nemocnicích (viz tabulka).
Finanční prostředky budou poskytnuty jako příspěvek na provoz v souladu se zákonem č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, a je nutné provést příslušné rozpočtové opatření ve vztahu k rozpočtu Kraje Vysočina.
StanoviskaOdbor ekonomický nemá připomínky k navrhovanému rozpočtovému opatření v rámci kapitoly Zdravotnictví.
Odbor informatiky: Dotace byla zaevidována v systému eDotace - ID dotace O01194-25 (RK-36-2015-08, př. 1).
* rozpočtové opatření v rámci kapitoly Zdravotnictví a § 3522 - Ostatní nemocnice spočívající ve snížení položky 5901 - Nespecifikované rezervy o částku 300 000 Kč
při současném zvýšení položky 5331 - Neinvestiční příspěvky zřízeným příspěvkovým organizacím o částku 300 000 Kč na pořízení evakuačních podložek;
* navýšení závazného ukazatele Příspěvek na provoz pro:
- Nemocnici Havlíčkův Brod, příspěvkovou organizaci, ve výši 57 000 Kč
- Nemocnici Jihlava, příspěvkovou organizaci, ve výši 52 000 Kč
- Nemocnici Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizaci, ve výši 66 000 Kč
- Nemocnici Pelhřimov, příspěvkovou organizaci, ve výši 70 000 Kč
- Nemocnici Třebíč, příspěvkovou organizaci, ve výši 55 000 Kč
za účelem pořízení evakuačních podložek;
ukládá
ředitelům nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina zaslat prostřednictvím Portálu příspěvkových organizací Kraje Vysočina na odbor zdravotnictví žádost o poskytnutí příspěvku na pořízení evakuačních podložek nejpozději k 11. 12. 2015. Kopie dodavatelské faktury a výpisu z účtu dokládající její úhradu budou doloženy dodatečně - nejpozději do 31. 3. 2016.
Odpovědnost odbor zdravotnictví, odbor ekonomický, ředitelé nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina
Termín 31. 3. 2016