Detail materiálu pro radu čj. RK-28-2015-57

RK-28-2015-57.doc  RK-28-2015-57pr01.doc  RK-28-2015-57pr02.pdf
Číslo jednacíRK-28-2015-57
NázevPřijímací řízení do středních škol
Zpracoval K. Ubr
Předkládá K. Ubr
Popis problémuMateriál předkládá k projednání pravidla pro přijímací řízení do středních škol a ověřování jednotné přijímací zkoušky vyhlášené MŠMT.
Do sektoru středoškolského vzdělávání vstoupila vlna mimořádného demografického poklesu, což potvrzují informace z přijímacího řízení v uplynulých letech. MŠMT reaguje na tuto situaci konceptem jednotných přijímacích zkoušek pro maturitní obory středních škol s cílem promítnout povinné jednotné přijímací zkoušky do právních předpisů. Z tohoto důvodu vyhlásilo MŠMT pro přijímací řízení v roce 2016 pilotní ověřování (materiál
RK-28-2015-57, př. 2). V rámci ověřování není povinné dodržet minimální nepodkročitelné minimum jako kritéria pro nepřijetí do školy. Ověřování vychází z loňského roku. Na základě připomínek byl upraven postup pro žáky a žákyně se speciálními vzdělávacími potřebami a ve vyhlášce bude upraveno diskutované předsunutí termínu testování.
Termín přihlášení je do 15. 10. na krajském úřadu.
Dle harmonogramu pilotáže podávají střední školy přihlášku na příslušný krajský úřad do 15. 10. 2015. MŠMT navrhuje, aby do distribuce zadání jednotných testů byly zapojeny krajské úřady (zadání bude doručeno na krajský úřad a odtud si je vyzvednou pověřené osoby jednotlivých škol). OŠMS je připraveno v obou případech spolupráci zajistit.
Problematikou přijímacího řízení se každoročně zabývá Výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zastupitelstva Kraje Vysočina, který mimo jiné projednal na svém jednání v červnu Pravidla pro přijímací řízení do středních škol v roce 2016 (materiál RK-28-2015-57, př. 1).
Návrh řešení OŠMS předkládá radě kraje k projednání Pravidla pro přijímací řízení do středních škol v roce 2016 a dále navrhuje vyzvat ředitele a ředitelky středních škol bez rozdílu zřizovatele k přihlášení do pokusného ověřování organizace přijímacího řízení do oborů vzdělání s maturitní zkouškou s využitím povinné přijímací zkoušky ve školním roce 2015/2016 vyhlášeného MŠMT. Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (dále také CZVV ), které zajišťuje praktickou realizaci ověřování jednotné přijímací zkoušky, provedlo analýzu loňského pilotního ověřování a ta potvrdila, že přístup ke klasifikaci (známkování) se v jednotlivých základních školách výrazně liší. Zapojení do ověřování je rovněž v souladu s pravidly pro přijímací řízení (čl. II. odst. 5. materiálu RK-28-2015-57, př. 1). Ani v letošním roce OŠMS nepokládá za nezbytné konat přijímací zkoušky do prakticky orientovaných čtyřletých maturitních oborů skupiny L a dle názoru OŠMS je vhodné částečně (max. do 50% hodnoty kritérií) zohlednit výsledky ze základních škol (výsledky jednotného testování by neměly být jediným kritériem přijímacího řízení).
Usnesení je navrženo k diskusi ve třech variantách dle míry závaznosti vstupu do pilotního ověřování.
StanoviskaVýbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zastupitelstva Kraje Vysočina projednal pravidla pro přijímací řízení do středních škol v roce 2016 na svém zasedání 4. 6. 2015.
Návrh usnesenívarianta A
bere na vědomí
Pravidla pro přijímací řízení do středních škol v roce 2016 dle materiálu RK-28-2015-57, př. 1;
ukládá
* ředitelům a ředitelkám středních škol zřizovaných Krajem Vysočina, aby u maturitních oborů denního studia skupin M a K a denního nástavbového studia byl jedním z kritérií pro přijetí do prvního ročníku školního roku 2016/17 výsledek přijímací zkoušky;
* ředitelům a ředitelkám středních škol zřizovaných Krajem Vysočina, aby se přihlásili do pokusného ověřování organizace přijímacího řízení do oborů vzdělání s maturitní zkouškou s využitím povinné přijímací zkoušky ve školním roce 2015/2016 vyhlášeného MŠMT;
doporučuje
ředitelům a ředitelkám středních škol, které nejsou zřizovány Krajem Vysočina, aby se přihlásili do pokusného ověřování organizace přijímacího řízení do oborů vzdělání s maturitní zkouškou s využitím povinné přijímací zkoušky ve školním roce 2015/2016 vyhlášeného MŠMT.

varianta B
ukládá
doporučuje
ředitelům a ředitelkám středních škol bez rozdílu zřizovatele, aby se přihlásili do pokusného ověřování organizace přijímacího řízení do oborů vzdělání s maturitní zkouškou s využitím povinné přijímací zkoušky ve školním roce 2015/2016 vyhlášeného MŠMT.

varianta C
Odpovědnost OŠMS