Detail materiálu pro radu čj. RK-28-2015-55

NázevAktualizace Programu Zdraví 21 pro Kraj Vysočina
Zpracoval J. Böhmová
Předkládá I. Fryšová
Popis problémuJedná se o aktualizaci Programu ZDRAVÍ 21 pro Kraj Vysočina. Cílem dokumentu je zlepšení zdravotního stavu obyvatel Kraje Vysočina.
Vláda České republiky svým usnesením č. 1046 ze dne 30. října 2002 vzala na vědomí program Světové zdravotnické organizace (WHO) ZDRAVÍ 21 v podobě Dlouhodobého programu zlepšování zdravotního stavu obyvatelstva České republiky Zdraví pro všechny v 21. století (dále jen ZDRAVÍ 21).
Kraj Vysočina se v roce 2004 stal členem Národní sítě Zdravých měst a regionů České republiky (dále jen NSZM ČR) a přihlásil se tak k dokumentu ZDRAVÍ 21. Zpracování Programu ZDRAVÍ 21 pro Kraj Vysočina je jednou z aktivit, které kraj vyvíjí v rámci činností spojených s agendou Zdravého kraje. Program ZDRAVÍ 21 pro Kraj Vysočina je střednědobý koncepční materiál, který se stal základem pro realizaci projektů podpory zdraví a prevence nemocí na území kraje. Tyto aktivity byly finančně podporovány i Krajem Vysočina, a to prostřednictvím Fondu Vysočiny, systémových dotací nebo přímou dotací na preventivní programy pro vlastní příspěvkové organizace. Zpracování aktualizovaného dokumentu Program ZDRAVÍ 21 pro Kraj Vysočina umožní kraji čerpat finanční prostředky z národních i evropských zdrojů.
Program ZDRAVÍ 21 pro Kraj Vysočina na období 2008 - 2015 (RK-28-2015-55, př. 1) byl zpracován Krajským úřadem Kraje Vysočina, Odborem regionálního rozvoje (dále jen ORR) ve spolupráci s Odborem sociálních věcí a zdravotnictví, Zdravotní komisí Rady Kraje Vysočina, Krajskou hygienickou stanicí Kraje Vysočina, Státním zdravotním ústavem a Národní sítí Zdravým měst České republiky a byl schválen Zastupitelstvem Kraje Vysočina (Usnesení 0107/02/2008/ZK).
Na program ZDRAVÍ 21 navazuje Zdraví 2020 - Národní strategie ochrany a podpory zdraví a prevence nemocí , kterou Vláda České republiky vzala na vědomí svým usnesením č. 23 ze dne 8. ledna 2014 a která vychází z programu Světové zdravotnické organizace Zdraví 2020 . Dne 20. 8. 2015 schválila Vláda České republiky 13 akčních plánů pro implementaci Národní strategie Zdraví 2020.
Aktualizovaný Program ZDRAVÍ 21 pro Kraj Vysočina bude implementovat uvedené dokumenty. Výchozími podklady budou Zpráva o zdravotním stavu obyvatelstva Kraje Vysočina 2014 zpracovaná Krajskou hygienickou stanicí Kraje Vysočina a Analýza životního stylu a zdraví mládeže v Kraji Vysočina 2012 zpracovaná občanským sdružením Zdravá Vysočina.
Program ZDRAVÍ 21 pro Kraj Vysočina svým soustředěním na preventivní intervence doplňuje Zdravotní plán Kraje Vysočina. Vzájemnou provázanost aktualizovaného Programu ZDRAVÍ 21 pro Kraj Vysočina a Zdravotního plánu Kraje Vysočina zajistí zástupci Odboru zdravotnictví Krajského úřadu Kraje Vysočina a Zdravotní komise Rady Kraje Vysočina.
Aktualizace Programu ZDRAVÍ 21 pro Kraj Vysočina se jako facilitátor bude účastnit Ing. Petr Švec, ředitel asociace Národní síť Zdravých měst ČR, neboť města a regiony, sdružené v asociaci NSZM ČR, vypracovávají plány podpory zdraví na místní úrovni v souladu s metodikou Světové zdravotnické organizace (WHO).
Návrh řešení ORR navrhuje Radě Kraje Vysočina rozhodnout o zpracování aktualizace Programu ZDRAVÍ 21 pro Kraj Vysočina.
ORR navrhuje Radě Kraje Vysočina složení týmu zpracovatelů aktualizace Programu ZDRAVÍ 21 pro Kraj Vysočina.

Koordinace práce týmu
1) Bc. Böhmová Jana (ORR) - Projekt Zdravý Kraj Vysočina a MA21
Moderace/facilitace práce týmu:
2) Ing. Petr Švec (NSZM ČR)
Rada Kraje Vysočina:
3) Ing. Bc. Martin Hyský - radní pro oblast regionálního rozvoje a územní plánování
Krajský úřad Kraje Vysočina
4) Ing. Petr Holý (ORR)
5) Bc. David Talpa (OZ) - vedoucí oddělení zdravotní správy
6) Mgr. Jiří Bína (OSV) - vedoucí oddělení sociálních služeb
Odborní partneři (pracovní skupina pro Zdravý kraj Vysočina)
7) MUDr. Stanislav Wasserbauer (Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě pracoviště Jihlava)
8) MUDr. Irena Zimenová (Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě pracoviště Jihlava)
9) MUDr. Jan Říha (ředitel Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina)
10) RNDr. Jiří Kos (Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina) - ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví
Zdravotní komise RK
11) MUDr. Lukáš Kettner
12) MUDr. Radek Černý
StanoviskaZdravotní komise Rady Kraje Vysočina: Zdravotní komise usnesením č. 06/07/2015/ZdK doporučila navrhované usnesení ( Zdravotní komise Rady Kraje Vysočina bere na vědomí přípravu aktualizace Programu Zdraví 21 pro Kraj Vysočina a jmenuje Lukáše Kettnera a Radka Černého do základního týmu zpracovatelů. ).
OZ: Odbor zdravotnictví nemá k předloženému materiálu připomínky.
zpracovat aktualizaci Programu ZDRAVÍ 21 pro Kraj Vysočina;
jmenuje
tým zpracovatelů aktualizace Programu ZDRAVÍ 21 pro Kraj Vysočina ve složení:
Ing. Bc. Martin Hyský - člen Rady Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje a územní plánování;
Ing. Petr Holý - Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina;
Bc. Böhmová Jana - Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina;
Bc. David Talpa - Odbor zdravotnictví Krajského úřadu Kraje Vysočina;
Mgr. Jiří Bína - Odbor sociálních věcí Krajského úřadu Kraje Vysočina;
Ing. Petr Švec - Národní síť Zdravých měst České republiky;
MUDr. Stanislav Wasserbauer - Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě pracoviště Jihlava;
MUDr. Irena Zimenová -Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě pracoviště Jihlava;
MUDr. Jan Říha - Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina;
RNDr. Jiří Kos - Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina;
MUDr. Lukáš Kettner - Zdravotní komise Rady Kraje Vysočina;
MUDr. Radek Černý - Zdravotní komise Rady Kraje Vysočina.
Odpovědnost ORR, OZ
Termín 29. 2. 2016