Detail materiálu pro radu čj. RK-19-2015-39

RK-19-2015-39.doc  RK-19-2015-39pr01.pdf
Číslo jednacíRK-19-2015-39
NázevŽádost Obce Klokočov o poskytnutí dotace na ochranu obecního nemovitého majetku v roce 2015
Zpracoval J. Pokorný
Předkládá I. Šteklová
Popis problémuZastupitelstvo Kraje Vysočina na svém zasedání dne 24. 3. 2015 schválilo usnesením č. 0070/02/2015/ZK Zásady Zastupitelstva Kraje Vysočina pro poskytování dotací na ochranu obecního nemovitého majetku v Kraji Vysočina v roce 2015 (dále jen Zásady ). Podle ustanovení čl. 1 odst. 2 těchto Zásad se dotace poskytují z rozpočtu kraje na zajištění technické ochrany nemovitého majetku a o jejich výši rozhoduje na základě žádostí obcí Zastupitelstvo Kraje Vysočina. Rada kraje projednala dne 2. 6. 2015 a doporučila zastupitelstvu kraje usnesením č. 1001/18/2015/RK poskytnout dotace 30 obcím v celkové výši 632 199 Kč, které splnil podmínky a zamítnout žádosti 2 obcí, které nesplnily stanovené podmínky.
Ve stanoveném termínu pro předložení žádostí (10. 5. 2015), došla prostřednictvím datové schránky dne 5. 5. 2015 ještě žádost Obce Klokočov. Tato žádost splňuje formální náležitosti, ale chybou administrátora nebyla předložena pracovní skupině pro posuzování projektů k posouzení a následně nebyla zahrnuta ani do seznamu obcí, kterým je či není doporučováno poskytnout dotaci.
Obec Klokočov žádá o poskytnutí dotace ve výši 27 500 Kč na výměnu vrat u hasičárny a odůvodňuje to špatným stavem původních vrat. U nových vrat však, po ověření u zpracovatele cenové nabídky, nelze posoudit bezpečnostní třídu (je doporučována min. 3. třída) a dle jeho vyjádření vrata dokáže otevřít násilným vniknutím každý. Dle názoru pracovní skupiny jde především o výměnu starých vrat za nové, aniž by bylo řešeno zvýšení bezpečnosti. V převážné většině případů řeší obce zabezpečení hasičských zbrojnic elektronickou zabezpečovací signalizací, případně mechanickým zabezpečením (mříže).
Návrh řešení Odbor sekretariátu hejtmana na základě stanoviska pracovní skupiny pro posuzování žádostí navrhuje radě kraje doporučit zastupitelstvu kraje zamítnout žádost obce Klokočov.
Projekt primárně řeší výměnu stávajících vrat za nové, běžně používané bez jakéhokoliv bezpečnostního prvku, který by zaručoval alespoň doporučovanou 3. bezpečnostní třídu (jedná se o stupeň zabezpečení, který odolává příležitostnému pachateli a musí odolat pokusům o překonání limit 5 minut).
StanoviskaOdbor informatiky - dotace byla zaevidována v systému eDotace - ID ZZ00916.

Pracovní skupina pro posuzování projektů prevence kriminality jmenovaná ředitelem Krajského úřadu Kraje Vysočina - doporučuje radě kraje doporučit zastupitelstvu kraje zamítnout žádost Obce Klokočov o dotaci na výměnu vrat u hasičárny .
bere na vědomí
informaci o žádosti Obce Klokočov o dotaci na ochranu obecního nemovitého majetku v roce 2015 dle materiálu RK-19-2015-39, př. 1;
doporučuje
zastupitelstvu kraje zamítnout žádost Obce Klokočov o poskytnutí dotace na ochranu obecního nemovitého majetku v roce 2015 uvedenou v materiálu RK-19-2015-39, př. 1.
Odpovědnost odbor sekretariátu hejtmana a ekonomický odbor
Termín 31. 12. 2015