Detail materiálu pro radu čj. RK-16-2015-62

RK-16-2015-62.doc  RK-16-2015-62pr01.doc  RK-16-2015-62pr02.doc  RK-16-2015-62pr03.doc
Číslo jednacíRK-16-2015-62
NázevSektorové dohody pro oblasti energetiky a plastikářského průmyslu
Zpracoval2 Sektorové dohody pro oblasti energetiky a plastikářského průmyslu pro: jednání rady kraje č. 16/2015 dne 19. 5. 2015 zpracovali: K. Ubr
Předkládá K. Ubr
Popis problémuMateriál řeší připojení Kraje Vysočina k sektorovým dohodám pro oblasti energetiky a plastikářského průmyslu.
Na základě příkladů dobré praxe ze zahraničí se i v České republice rozšiřují sektorové dohody jako formální projev vůle partnerů spolupracovat při řešení společných cílů v oblasti rozvoje lidských zdrojů (zaměstnanosti a vzdělávání).
Kraj Vysočina oslovili zástupci Český svaz zaměstnavatelů v energetice s návrhem uzavřít dohodu v oblasti energetiky (materiál RK-16-2015-62, př. 1). Kromě kraje a Svazu zaměstnavatelů v energetice je třetím partnerem ještě Střední průmyslová škola Třebíč. Dohoda je logickým vyústěním dlouhodobého projektu Vzdělávání energetiků na Vysočině a usnadňuje spolupráci s dalšími členy Českého svazu zaměstnavatelů v energetice (seznam členů je v materiálu RK-16-2015-62, př. 2).
Kraj Vysočina oslovila Krajská hospodářská komora Kraje Vysočina s návrhem uzavřít regionální sektorovou dohodu pro oblast plastikářského průmyslu (materiál RK-16-2015-62, př. 3). Dohoda má tři části, a to strategickou, realizační a operativní. Partnery jsou nejen kraj, ale i některé krajem zřízené střední školy. Dohoda je otevřená a později k ní mohou přistoupit i další subjekty. Dohoda navazuje na projekt Plnohodnotný plastikář , který vznikl na základě jednání vedení firem Automotive Lighting s.r.o. a Swoboda CZ s.r.o. s radní pro školství J. Fialovou a náměstkem hejtmana L. Jouklem. Vznikla pracovní skupina koordinovaná OŠMS, do níž se postupně zapojilo dalších 7 firem a 4 krajské střední školy - centra technického průmyslového vzdělávání. Konkrétním výsledkem je zpracování nového středoškolského studijního programu Mechanik seřizovač pro zpracování plastů a doprovodné marketingové aktivity. Regionální sektorová dohoda vychází z činnosti této skupiny a specifikuje další okruhy spolupráce s cílem zabezpečit kvalifikované odborníky pro oblast zpracování plastů pro firmy na území kraje.
Návrh řešení OŠMS navrhuje podpořit spolupráci s firmami a přistoupit k navrhovaným dohodám.
Podpora spolupráce mezi školami a firmami je v souladu s Dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy Kraje Vysočina (Prioritní cíl A: Sbližování výstupů vzdělávání s potřebami trhu práce).
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
schválit uzavření dohod dle materiálů RK-16-2015-62, př. 1 a RK-16-2015-62, př. 3.
Odpovědnost OŠMS
Termín 30. 6. 2015