Detail materiálu pro radu čj. RK-11-2015-50

RK-11-2015-50.doc  RK-11-2015-50pr01.pdf
Číslo jednacíRK-11-2015-50
NázevProjekt PUBAUD (INTERREG CENTRAL EUROPE 2014-2020)
Zpracoval L. Matoušková
Předkládá I. Fryšová
Popis problémuJedná se o schválení zapojení Kraje Vysočina do přípravy projektu Building audit as a tool for improving energy efficiency and renewable energy usage in public infrastructures (Audit budov jako nástroj pro zlepšení energetické účinnosti a využití obnovitelných zdrojů energie ve veřejné infrastruktuře, dále jen PUBAUD ) v rámci 1. výzvy k předkládání žádostí do programu nadnárodní spolupráce INTERREG CENTRAL EUROPE 2014-2020.
Projekt PUBAUD si klade za cíl vytvořit a pilotně otestovat společnou metodiku pro audit budov za účelem zvýšení energetické účinnosti budov a využitelnosti obnovitelných zdrojů energií. V rámci projektu budou provedeny audity energetické účinnosti na vzorku 36 veřejných budov různých typů (např. školy, zdravotní a sociální zařízení, administrativní budovy, kulturní objekty aj.) a na základě jejich výstupů budou navrženy společné zásady pro veřejné investory v oblasti zvyšování energetické účinnosti budov, vč. vytvoření podpůrného nástroje pro kalkulaci odhadované finanční náročnosti souvisejících opatření. Hlavním žadatelem je Institut elektrotechniky ve Varšavě (Polsko), zájem o spolupráci na projektu dále vyjádřili partneři z Maďarska, Itálie a Slovinska. V jednání je účast několika dalších partnerů ze zemí programové oblasti CENTRAL EUROPE. Bližší popis projektu a plánované aktivity jsou uvedeny v projektové fiši, která je obsahem materiálu
RK-11-2015-50, př. 1.
1. výzva k předkládání žádostí do programu INTERREG CENTRAL EUROPE 2014-2020 byla vyhlášena dne 12. 2. 2015. Proces hodnocení žádostí probíhá dvoukolově. Uzávěrka 1. kola, kdy hlavní žadatel předkládá zjednodušenou projektovou žádost, je 13. 4. 2015. V případě, že projekt úspěšně projde 1. kolem hodnocení, bude hlavní žadatel vyzván k dopracování a předložení standardní žádosti v plném rozsahu do 2. kola hodnocení, které proběhne ve 2. polovině roku 2015 (konkrétní termín dosud nebyl stanoven).
Doba realizace projektu PUBAUD je 36 měsíců s předpokládaným zahájením 1. 12. 2015. Z plánovaného celkového rozpočtu projektu se nyní předpokládá podíl Kraje Vysočina ve výši max. 250 000 EUR, s tím, že konkrétní výše alokace bude upřesněna v průběhu přípravy projektové žádosti v závislosti na dohodnutém rozsahu aktivit. Dotace programu INTERREG CENTRAL EUROPE 2014-2020 je poskytována ve výši 85 % uznatelných nákladů, 15 % tvoří vlastní spolufinancování partnerů.
V případě, že bude projekt podpořen, bude účast Kraje Vysočina jako partnera projektu (práva a povinnosti plynoucí z této mezinárodní spolupráce) projednána na nejbližším jednání Zastupitelstva Kraje Vysočina.
Návrh řešení Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina (dále jen ORR ) navrhuje Radě Kraje Vysočina rozhodnout o zapojení Kraje Vysočina do přípravy projektu PUBAUD dle materiálu RK-11-2015-50, př. 1 a uložit ORR spolupracovat na přípravě projektové žádosti s partnery projektu.
StanoviskaOdbor ekonomický: Předložený projektový záměr není uveden v rozpočtovém výhledu na roky 2015 až 2017. Rozpočet pro Kraj Vysočina se zatím předpokládá ve výši 6 875 000 Kč, z toho samotné spolufinancování ve výši cca 1 031 250 Kč.

Projektová kancelář: Grémium ředitele souhlasí s projektovým záměrem.
o zapojení Kraje Vysočina do přípravy projektu PUBAUD dle materiálu RK-11-2015-50, př. 1;
ukládá
odboru regionálního rozvoje spolupracovat na přípravě projektové žádosti s partnery projektu.
Odpovědnost ORR
Termín 13. 4. 2015