Detail materiálu pro radu čj. RK-38-2014-18

RK-38-2014-18.doc  RK-38-2014-18pr01.doc
Číslo jednacíRK-38-2014-18
NázevKoncepce péče o tradiční lidovou kulturu v Kraji Vysočina na období 2015 - 2017
Zpracoval L. Novotná
Předkládá K. Lisá
Popis problémuPředkládaný materiál Koncepce péče o tradiční lidovou kulturu v Kraji Vysočina na období 2015 - 2017 představuje střednědobý plán pro oblast tradiční lidové kultury (déle též TLK ). Záměrem bylo definovat nástroje, aktivity a opatření vedoucí k účinnější ochraně, uchování, výzkumu, dokumentaci, předávání a využívání jevů TLK jako nedílné součásti kulturního dědictví Kraje Vysočina a prohloubit a zefektivnit spolupráci subjektů zabývajících se nemateriálním kulturním dědictvím na území kraje.
Cílem koncepce je vytvořit podmínky pro systematickou identifikaci a dokumentaci živých, existujících, zaznamenaných, zaniklých a revitalizovaných jevů TLK.
Koncepce péče o tradiční lidovou kulturu v Kraji Vysočina na období 2015 - 2017 byla zpracována Odborem kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Vymezené úkoly a opatření reflektují záměry a specifické potřeby kraje a doporučení celostátních dokumentů platných pro oblast nemateriálního kulturního dědictví. Stěžejním výchozím dokumentem byla Koncepce účinnější péče o tradiční lidovou kulturu v České republice na léta 2011 - 2015.
Dokument byl konzultován s Regionálním pracovištěm tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina a etnografy působícími v muzeích zřizovaných Krajem Vysočina. O posouzení koncepce požádal Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu Ministerstvo kultury ČR, Odbor regionální a národnostní kultury, a Národní ústav tradiční lidové kultury ve Strážnici. Připomínky Národního ústavu tradiční lidové kultury jsou v předložené koncepci zapracovány.
Koncepce péče o tradiční lidovou kulturu v Kraji Vysočina na období 2015 - 2017 je v souladu s Programem rozvoje Kraje Vysočina a dalšími strategickými a koncepčními dokumenty kraje a současně je prvním samostatným koncepčním dokumentem kraje zpracovaným pro oblast nemateriálního kulturního dědictví.
Návrh řešení Předložený koncepční dokument je v souladu s Koncepcí účinnější péče o tradiční lidovou kulturu v České republice na léta 2011 - 2015, Programem rozvoje Kraje Vysočina a respektuje příslušné metodické pokyny a další koncepční a rozvojové dokumenty na krajské i celostátní úrovni.
Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu navrhuje Radě Kraje Vysočina schválit Koncepci péče o tradiční lidovou kulturu v Kraji Vysočina na období 2015 - 2017, dle materiálu RK-38-2014-18, př. 1.
StanoviskaKomise kultury, cestovního ruchu a vnějších vztahů Rady Kraje Vysočina dne 9. 12. 2014 projednala a usnesením č. 25/06/2014/Kkcrvv doporučila radě kraje schválit Koncepci péče o tradiční lidovou kulturu v Kraji Vysočina na období 2015 - 2017.
Usnesení bylo přijato 9 hlasy (0 proti, 0 se zdržel).
Koncepci péče o tradiční lidovou kulturu v Kraji Vysočina na období 2015 - 2017 dle materiálu RK-38-2014-18, př. 1.
Odpovědnost odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
Termín 31. 12. 2014