Detail materiálu pro radu čj. RK-37-2014-29

RK-37-2014-29.doc  RK-37-2014-29pr01.pdf
Číslo jednacíRK-37-2014-29
NázevNávrh rozpočtového opatření na kapitole Zdravotnictví - příspěvek na akreditaci nemocnic
Zpracoval J. Dvořáková
Předkládá S. Měrtlová
Popis problémuSpojená akreditační komise, o.p.s. (dále jen SAK) v současné době provádí pro nemocnice zřizované Krajem Vysočina hodnocení kvality a bezpečí poskytovaných zdravotních služeb (dále jen akreditaci ). Akreditace probíhá formou externího hodnocení kvality ve zdravotnictví, jejímž principem je posuzování shody procesů probíhajících ve zdravotnickém zařízení s akreditačními standardy s cílem zajistit kontinuální zvyšování kvality a bezpečí poskytované zdravotní péče. Akreditace se uděluje na dobu tří let.
Do konce roku 2014 proběhne akreditační šetření v Nemocnici Havlíčkův Brod, příspěvkové organizaci, Nemocnici Jihlava, příspěvkové organizaci, Nemocnici Nové Město na Moravě, příspěvkové organizaci a Nemocnici Pelhřimov, příspěvkové organizaci. Nemocnice podaly žádost o poskytnutí příspěvku na provoz na realizaci akreditačního šetření v celkové výši 1 269 200 Kč.
Nemocnice zřizované Krajem Vysočina se dlouhodobě snaží poskytovat kvalitní a bezpečnou zdravotní péči, která odpovídá nejvyšším standardům a ze strany zdravotních pojišťoven je avizováno, že budou v příštích letech zvýhodňovat poskytovatele zdravotních služeb, kteří jsou dlouhodobě akreditovaní.
Návrh řešení Odbor zdravotnictví navrhuje radě kraje podílet se na financování akreditace nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina a schválit poskytnutí příspěvku pro níže uvedené nemocnice v celkové výši 1 269 000 Kč.
Finanční prostředky budou poskytnuty jako příspěvek na provoz v souladu se zákonem č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, a je nutné provést příslušné rozpočtové opatření ve vztahu k rozpočtu Kraje Vysočina a změnu závazného ukazatele Příspěvek na provoz u nemocnic.
StanoviskaOdbor ekonomický k návrhu rozpočtového opatření nemá připomínky. Aktuální stav rezervy na kapitole Zdravotnictví (rozpočtová položka 5901 s účelovým znakem 00000) činí 24 038 tis. Kč.

Odbor informatiky: Dotace byla zaevidována v systému eDotace - ID dotace O00904-27 (RK-37-2014-29, př. 1).
* rozpočtové opatření v rámci výdajové části rozpočtu kraje - kapitoly Zdravotnictví a § 3522 - Ostatní nemocnice spočívající ve zvýšení položky 5331 - Neinvestiční příspěvky zřízeným příspěvkovým organizacím o částku 1 269 200 Kč, z toho:
- 362 910 Kč pro Nemocnici Havlíčkův Brod, příspěvkovou organizaci,
- 354 530 Kč pro Nemocnici Jihlava, příspěvkovou organizaci,
- 314 600 Kč pro Nemocnici Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizaci,
- 237 160 Kč pro Nemocnici Pelhřimov, příspěvkovou organizaci,
při současném snížení položky 5901 - Nespecifikované rezervy o stejnou částku 1 269 200 Kč;
* zvýšení závazného ukazatele Příspěvek na provoz na rok 2014 o částku:
- 362 910 Kč pro Nemocnici Havlíčkův Brod, příspěvkovou organizaci,
- 354 530 Kč pro Nemocnici Jihlava, příspěvkovou organizaci,
- 314 600 Kč pro Nemocnici Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizaci,
- 237 160 Kč pro Nemocnici Pelhřimov, příspěvkovou organizaci,
s určením na pokrytí nákladů spojených s hodnocením kvality a bezpečí poskytovaných zdravotních služeb;
ukládá
řediteli Nemocnice Havlíčkův Brod, příspěvkové organizace, řediteli Nemocnice Jihlava, příspěvkové organizace, ředitelce Nemocnice Nové Město na Moravě, příspěvkové organizace, a řediteli Nemocnice Pelhřimov, příspěvkové organizace, zaslat prostřednictvím Portálu příspěvkových organizací Kraje Vysočina na odbor zdravotnictví žádost o poskytnutí příspěvku v termínu do 15. 12. 2014. Součástí žádosti bude kopie dodavatelské faktury s vyčíslením uplatňovaného nároku na odpočet DPH a kopie výpisu z bankovního účtu dokládající její úhradu.
Odpovědnost odbor zdravotnictví, odbor ekonomický, ředitelé Nemocnice Havlíčkův Brod, příspěvkové organizace, Nemocnice Jihlava, příspěvkové organizace, Nemocnice Nové Město na Moravě, příspěvkové organizace, Nemocnice Pelhřimov, příspěvkové organizace
Termín 15. 12. 2014