Detail materiálu pro radu čj. RK-11-2005-37

RK-11-2005-37.doc  RK-11-2005-37pr1.doc
Číslo jednacíRK-11-2005-37
NázevStav databáze projektových záměrů
Zpracoval M. Černý, T. Čihák, R. Handa, R. Běhanová, V. Jáchim, M. Brom, J.Zikánová
Předkládá M. Černý
Popis problémuKraj Vysočina se od roku 2003 intenzivně připravuje na čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů EU. Za tímto účelem pracovníci odboru regionálního rozvoje připravili "Akční plán na zvýšení absorpční kapacity kraje Vysočina pro čerpání fondů EU" (dále jen "Akční plán"), který navrhoval systém postupných kroků v časové řadě od června 2003 do srpna 2004, kdy se předpokládalo podání prvních projektů do strukturálních fondů. Jednou ze součásti Akčního plánu byl systém sběru projektových záměrů a vytvoření databáze záměrů mapujících absorpční kapacitu kraje. Po jednorázovém sběru projektových záměrů pokračoval sběr projektových záměrů prostřednictvím Junior manažerů RRAV působících v rámci obvodu obcí s rozšířenou působností. Správu databáze zajišťuje pracovní skupina "Euteam", která je rozdělena mezi pracovníky Euteamu následovně:
Tomáš Čihák, ORR, OP Průmysl a podnikání, SROP 1.1
Radek Handa, ODSH, SROP 2.1, OP Infrastruktura 2.1 a 2.2
Vaclav Jáchim, OI, SROP 2.2
Jana Zikánová, OŠMS, SROP 3.1, 3.2, OP Rozvoj lidských zdrojů
Renata Běhanová, ORR, SROP 4.2.1, 4.2.2
Marek Brom, OLVHZ, OP Infrastruktura 3.1, 3.2, OP Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství
Od listopadu 2004 probíhal tzv. "telemarketing". Pracovníci Euteamu kontaktovali předkladatele projektových záměrů a zjišťovali zpětnou vazbu se zaměřením na následující otázky:
1) Jaký je stav přípravy jednotlivých projektů?
2) Jaké jsou největší problémy pro předkladatele projektů?
Telemarketing byl ukončen ke konci ledna 2005. Dne 10.2. 2005 proběhla pracovní schůzka Euteamu společně s Junior manažery RRAV. Pracovníci Euteamu prezentovali výsledky telemarketingu. Současný stav databáze projektových záměrů je uveden v příloze 1 tohoto materiálu.
Na základě telemarketingu byly identifikovány následující problematické okruhy:

* Neaktuálnost dat
* Nejasnost v kompetencích KrÚ a RRAV
* Nové projekty nejsou podchyceny a zaneseny do databáze
* Chybovost v zařazení projektu
* Malá propagace databáze
* Žadatel si nekontroluje zpracovatele
* Nízká odborná kapacita žadatelů pro řízení projektu
Návrh řešení V tomto plánovacím období je k dispozici ze strukturálních fondů pro cíl 1 na celé plánovací období 2004 - 2006 cca 45 mld. Kč. Při stanovování alokace na příští plánovací období
2007 - 2013 se bude pravděpodobně vycházet z limitu 4% HDP. Pak by pro cíl Konvergence (odpovídající dnešnímu cíli 1) připadalo na ČR 125 mld. Kč ročně. To ovšem znamená, že možnost využití finančních zdrojů výrazně narůstá, proto je potřeba se nyní připravovat na příští plánovací období a zvyšovat absorpční kapacitu kraje. Posílení absorpční kapacity bude také realizací projektu v rámci opatření SROP 3.3. Jelikož se pravděpodobně jedná o poslední plánovací období, kdy do ČR půjdou peníze ze strukturálních fondů, bylo by vhodné této šance využít. Většina problematických okruhů bude řešena pomocí finančních zdrojů z projektu SROP 3.3.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
bere na vědomí
stav databáze projektových záměrů a
ukládá
odboru regionálního rozvoje předložit další hodnocení stavu databáze do konce listopadu 2005.
Odpovědnost odbor regionálního rozvoje
Termín 8. 3. 2005