Detail materiálu pro radu čj. RK-33-2014-39

RK-33-2014-39.doc  RK-33-2014-39pr01.xls  RK-33-2014-39pr02.doc  RK-33-2014-39pr03.doc  RK-33-2014-39pr04.pdf
Číslo jednacíRK-33-2014-39
NázevNávrh na dofinancování nestátních neziskových organizací poskytujících sociální služby v Kraji Vysočina pro rok 2014 a návrh na rozpočtové opatření na kapitole Sociální věci
Zpracoval J. Bína, O. Tvarůžková
Předkládá V. Švarcová
Popis problémuOdbor sociálních věcí předkládá návrh na dofinancování sociálních služeb na rok 2014.
Jedná se o služby, kdy bylo nezbytné rozšíření kapacity (např. pečovatelská služba, denní stacionáře nebo odlehčovací služby), jež umožňují seniorům nebo osobám zdravotně postiženým setrvat v přirozeném prostředí, nebo svou činností podporují vzdělávání a integraci osob se zdravotním postižením. Vliv stárnutí populace v současné době postupně zvyšuje poptávku po některých službách pro seniory. Dotace řeší také dopady ukončení individuálního projektu na financování sociálních služeb, které negativně poznamenalo celý systém sociálních služeb. Také jde o služby, které jsou dosud nedostatečně financované, protože dosavadní objem rozpočtovaných peněz z MPSV a kraje financování těchto potřeb zatím neumožnil.
Objem finančních prostředků potřebný k pokrytí dotací pro zajištění poskytování sociálních služeb NNO a obecních zařízení činí 2 500 000 Kč. Mezi jednotlivé poskytovatele sociálních služeb bude částka rozdělena dle materiálu RK-33-2014-39, př. 1. Návrh je veden principy zabezpečení dosavadní nabídky a zvyšující se poptávky po určitém druhu sociálních služeb v kraji při zachování personálního zabezpečení s úrovní odměňování odpovídající obdobným službám. Poskytnutí dotace navrhujeme ošetřit smlouvou, jejíž vzor je uveden v příloze č. 2.
Návrh řešení Doporučujeme schválit poskytnutí dotace na rok 2014 pro jednotlivé poskytovatele sociálních služeb v celkové výši 2 500 000 Kč dle materiálu RK-33-2014-39, př. 1. Poskytnutí dotace navrhujeme ošetřit smlouvou, jejíž vzor je uveden v materiálu RK-33-2014-39, př. 2.
Vzhledem k tomu, že na kapitole Sociální věci nejsou dostatečné zdroje na poskytnutí dotací pro poskytovatele sociálních služeb, odbor sociálních věcí navrhuje schválit rozpočtové opatření, kterým bude navýšena kapitola Sociální věci o částku 2 500 000 Kč při použití kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, položky Nespecifikovaná rezerva.
V průběhu roku 2012 byly na sociální služby zařazené do čerpání prostředků z regionálního operačního programu (projekty na investice do infrastruktury pro poskytování sociálních služeb) uzavřeny mezi krajem a poskytovateli smlouvy o poskytování služeb obecného hospodářského zájmu, které po dokončení stavebních akcí vstupují v účinnost. Čl. IV. odst. 2. nyní zní:
Poskytovatel zajistí ve svém účetnictví nebo daňové evidenci v souladu s obecně platnými právními předpisy řádné evidování nákladů a výnosů prokazatelně spojených s činnostmi realizovanými v obecném hospodářském zájmu dle článku II. této smlouvy. Dále poskytovatel zajistí evidování nákladů a výnosů z ostatních činností v článku II neuvedených. Poskytovatel je povinen zřetelně prokázat zvlášť ztrátu nebo zisk vzniklé z činností realizovaných v obecném hospodářském zájmu a zvlášť ztrátu nebo zisk z ostatních činností. Ztráta z činností realizovaných příjemcem v obecném hospodářském zájmu dle článku II bude vypočítána jako rozdíl nákladů a výnosů na tyto činnosti. Ztráta bude v první řadě kryta případným ziskem (rozdíl výnosů a nákladů) z ostatních činností. Výsledná ztráta vypočtená odečtením zisku z ostatních činností od ztráty z činností realizovaných v obecném hospodářském zájmu bude zúčtována proti poskytnuté dotaci.
V mnoha případech poskytovatelé převzali provozování sociální služby na objednávku obce, která realizovala evropský projekt, a nyní by měli ztrátu z provozování těchto služeb krýt případným ziskem z jiných činností, které realizují i v jiných krajích. Tento stav je v současnosti neudržitelný a mohl by vést i k tomu, že by některý poskytovatel odmítl pro danou obec pokračovat v poskytování sociální služby. Z toho důvodu navrhujeme uzavřít dodatek smlouvy o poskytování služeb obecného hospodářského zájmu dle vzoru uvedeného v materiálu RK-33-2014-39, př. 3
StanoviskaEkonomický odbor: Aktuální stav kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, položky Nespecifikovaná rezerva ke dni 29. 10. 2014 činí 27 655 tis. Kč.

Odbor informatiky: Podpora byla zaevidována v systému eDotace - ID O01115. (příloha č. 4)
doporučuje
zastupitelstvu kraje:
* vyhradit si rozhodnout poskytnout navržené dotace nestátním neziskovým organizacím, u kterých je výše do částky 200 000 Kč;
* schválit rozpočtové opatření spočívající ve zvýšení kapitoly Sociální věci o částku 2 500 000 Kč při současném snížení kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, § 6409 Ostatní činnosti jinde nezařazené, položky Nespecifikovaná rezerva o částku 2 500 000 Kč dle materiálu RK-33-2014-39, př. 1;
* rozhodnout poskytnout dotaci z kapitoly Sociální věci v celkové výši 2 500 000 Kč pro poskytovatele sociálních služeb dle materiálu RK-33-2014-39, př. 1;
* schválit vzorovou smlouvu o poskytnutí dotace dle materiálu RK-33-2014-39, př. 2;
* schválit vzorový dodatek smlouvy o poskytování služeb obecného hospodářského zájmu dle materiálu RK-33-2014-39, př. 3 pro všechny poskytovatele sociálních služeb, kteří mají s krajem uzavřenou smlouvy o poskytování služeb obecného hospodářského zájmu v oblasti sociálních služeb.
Odpovědnost OSV,OE
Termín 31. 12. 2014