Detail materiálu pro radu čj. RK-10-2005-13

Zpracoval K. Dáňová, J. Bína
Předkládá V. Švarcová
Popis problému

Město Pelhřimov se obrátilo na kraj Vysočina s žádostí o vyjádření k výstavbě domova důchodců v Pelhřimově. Odůvodnění Města Pelhřimov je uvedeno v materiálu
RK-10-2005-13, př. 1. Dle vypracovaných prognóz demografického vývoje je zřejmé, že dojde ke zvýšení počtu osob starších 65 let, a to tak, že v roce 2010 se zdvojnásobí počet osob v kategorii 60-64 let. Stárnutí populace obecně vede ke zvyšování požadavků na sociální péči. Zmenšování rodiny a oddělené bydlení generací vytváří velkou subpopulaci osamocených starých lidí, kteří se bez institucionální pomoci neobejdou. To dokládají i neustále se zvyšující počty žádostí o umístění do domovů důchodců.
V pelhřimovském regionu jsou zřizovány následující domovy důchodců. Dle zřizovatele:
* Kraj Vysočina: DD Proseč Obořiště, DD Proseč u Pošné, DD Onšov, DD Humpolec
* Město Pacov: DD Pacov
* Nestatní nezisková organizace: Domov blahoslavené Bronislavy
Celkem se jedná o 470 lůžek. Lůžková kapacita výše uvedených DD je vytížená a žadatelé jsou v řízení o umístění zařazováni do pořadníku čekatelů s čekací dobou tři až šest měsíců.
Návrh řešení

Odbor sociálních věcí a zdravotnictví navrhuje vyjádřit souhlasné stanovisko s výstavbou Domova důchodců v Pelhřimově. Je to aktivita, která zlepší kvalitu poskytovaných rezidenčních sociálních služeb pro seniory. Zejména pak zkvalitní respektování přání místa a způsobu pobytu seniora, zajištění komplexní péče jak po stránce materiální, tak sociální, zdravotní a lidské. Přítomnost takového zařízení ve městě se může stát významným sociálně společenských centrem a může mít svými aktivitami a službami přesah do městského i širšího okolí.
Stanoviska

Stanoviska nebyla vyžádána.

Návrh usnesení

Rada kraje
souhlasí
s výstavbou Domova důchodců v Pelhřimově o kapacitě 100 lůžek.
Odpovědnost odbor sociálních věcí a zdravotnictví
Termín březen 2005