Detail materiálu pro radu čj. RK-09-2005-24

RK-09-2005-24.doc
Číslo jednacíRK-09-2005-24
NázevSouhlas s pokácením stromu v k. ú. Hrotovice
Zpracoval J. Tvrzová
Popis problému

Odbor majetkový obdržel upozornění odboru výstavby a životního prostředí Městského úřadu Hrotovice na nutnost řešení situace hrozící újmy na majetku či zdraví způsobené proschlou vzrostlou lípou, která se nachází na pozemku par. č. 902/1 v k. ú. Hrotovice u silnice II/152. Předmětný silniční pozemek, na kterém strom roste, je ve vlastnictví kraje Vysočina a leží v bezprostředním sousedství pozemku par. č. 55. Spoluvlastnice tohoto pozemku paní Marie Popelková, bytem Hladov 48, Hrotovice upozornila prostřednictvím městského úřadu Hrotovice m. j. na stav ohrožení způsobený padáním proschlých větví ze stromu a zasahováním kořenů lípy do jejího pozemku a následným poškozováním opěrné zdi. Na základě stížnosti paní Popelkové se uskutečnilo místní šetření za účasti stěžovatelky, zástupců MěÚ Hrotovice a SÚS Třebíč a bylo dohodnuto, že řešení bude projednáno radou města Hrotovice. Dle stanoviska městské rady by stížnost měl řešit vlastník pozemku, na němž lípa stojí, současně bylo doporučeno vypracování odborného znaleckého posudku na stav stromu.

Návrh řešení

OM navrhuje řešit vzniklou situaci pokácením lípy u silnice II/152 na pozemku par. č. 902/1 v k. ú. Hrotovice v km cca 78,120 vlevo ve směru staničení této silnice. Tento postup podporuje i příslušný správce pozemku (SÚS Třebíč), který se již vyjádřil při místním šetření v tom smyslu, že je vhodné proschlý strom porazit a opravit porušenou opěrnou zídkou mezi silnicí II/152 a pozemkem par. č. 55 ve vlastnictví Marie Popelkové. Vzhledem k nejednotnému výkladu určení vlastnictví porostů na silničních pozemcích nebyl správce pozemku přesvědčen o své povinnosti ošetřit a pečovat o vegetaci, která se nachází v intravilánu obce. Na podzim 2004 byl proto v zájmu odvrácení možného nebezpečí zajištěn odborem životního prostředí MěÚ Hrotovice ořez suchých větví na stromě na náklady města Hrotovice. Poslední výkladové stanovisko Ministerstva dopravy ČR však potvrdilo, že pro určení povinnosti pečovat o vegetaci na silničních pozemcích platí ustanovení obecných právních předpisů (OZ), tj. že vlastník pozemku je vlastníkem porostů na něm vzešlých, z čehož vyplývá, že i tato osoba je v prvé řadě povinna, pokud to nesvěří jinému, o tyto porosty pečovat a je udržovat.
Návrh usnesení předpokládá udělení souhlasu rady kraje s pokácením stromu na pozemku par. č. 902/1 v k. ú. Hrotovice.

Stanoviska

SÚS Třebíč doporučuje odstranění proschlého stromu.
Návrh usnesení

Rada kraje
souhlasí
s podáním žádosti o povolení pokácení stromu na rozhraní pozemků par. č. 902/1 a par. č. 55 v k. ú. a obci Hrotovice.
Odpovědnost odbor majetkový, SÚS Třebíč
Termín březen 2005