Detail materiálu pro radu čj. RK-09-2005-22

RK-09-2005-22.doc  RK-09-2005-22pr1.doc  RK-09-2005-22pr1upr1.doc  RK-09-2005-22pr2.doc
Číslo jednacíRK-09-2005-22
Název Změna usnesení 322/05/2004/ZK - převod nemovitostí v k. ú. Jihlava
Zpracoval J. Tvrzová
Popis problému

Zastupitelstva kraje Vysočina a města Jihlavy svými usneseními schválila vzájemné darování nemovitého majetku mezi krajem a městem. Jednalo se o vůli samospráv "směnit" nemovitosti v areálu "staré" nemocnice v Jihlavě za nemovitosti užívané školskými organizacemi zřizovanými krajem. Přes přijaté usnesení zastupitelstva města a opakované výzvy kraje o realizaci majetkových převodů, Statutární město Jihlava k uzavření darovacích smluv nepřistoupilo.
S návrhem na využití části souboru nemovitostí v areálu staré nemocnice původně určených ve smyslu usnesení 322/05/2004/ZK k bezúplatnému převodu na Statutární město Jihlava (seznam těchto nemovitostí je uveden v materiálu RK-09-2005-22, př. 1) se na odbor majetkový obrátila Vysoká škola polytechnická Jihlava, která hodlá uvedené pozemky a objekty využít zejména jako ubytovací a stravovací zařízení pro svoje studenty. Vysoká škola se dále v případě získání tohoto areálu bude ucházet m.j. o realizaci záměru na vybudování krajského vědeckotechnického parku. Tyto kroky jsou důležité pro další rozvoj a posílení prestiže nově vzniklé vysoké školy. Výše uvedený záměr byl částečně iniciován i ze strany Statutárního města Jihlavy, které jako jeden z budoucích vlastníků areálu staré nemocnice řeší možnosti komplexního využití areálu a vítá proto obnovení jednání o převodu nemovitostí s Vysočinou schváleného usneseními Zastupitelstva města Jihlavy 733/04 a citovaným usnesením Zastupitelstva kraje Vysočina 322/05/2004/ZK.
Žádostí ze dne 7. 2. 2005 se dále na odbor majetkový obrátila obchodní společnost E.ON Česká republika, a. s. s návrhem na odkoupení budovy trafostanice postavené na pozemku par. č. 3021/2 v k. ú. Jihlava včetně zastavěného pozemku. Obě výše uvedené nemovitosti byly původně určeny usnesením 322/05/2004/ZK k vzájemnému převodu pro Statutární město Jihlava. Teprve poté byla zahájena jednání s předchůdcem E.ON. a. s. - Jihomoravskou energetikou a. s. o prodeji zařízení trafostanice v této budově umístěné a zřízení věcného břemene užívání této budovy pro umístění zařízení trafostanice a právo přístupu (schváleno usnesením rady kraje 1409/37/2004/RK na základě návrhu předloženého OM ve vazbě na váznoucí převod do vlastnictví města a přípravu výstavby justičního areálu).

Návrh řešení

Odbor majetkový navrhuje vyhovět oběma žádostem, tj. jak žádosti Vysoké školy polytechnické Jihlava o darování nemovitostí dle materiálu RK-09-2005-22, př. 1, tak žádosti E.ON Česká republika, a. s. o prodej budovy bez č.p./č.e. na pozemku par. č. 3021/2 a pozemku par. č. 3021/2 - zastavěná plocha nádvoří o výměře 65 m2 v k.ú. a obci Jihlava.
Darováním nemovitostí dle materiálu RK-09-2005-22, př. 1 podpoří kraj Vysočina svůj předchozí postup učiněný ve smyslu ust. § 2 zákona č. 375/2004 Sb.(zřízení Vysoká škola polytechnická Jihlava), a to převod nemovitostí z vlastnictví kraje na školu dle usnesení 292/05/2004/ZK ze dne 29. 9. 2004.
Prodej budovy trafostanice včetně pozemku v areálu staré nemocnice obchodní společnosti E.ON ČR, a.s. bude oboustranně vhodnějším řešením ve srovnání s původně schváleným zřízením věcným břemenem, zejména s ohledem na nutnost přebudování trafostanice z účelové na distribuční - tato investice energetické společnosti je vždy podmíněna majetkoprávním vypořádáním vlastnických vztahů k základním prostředkům
(tj. k nemovitostem a technologii). Vzhledem k poloze a jednostrannosti využití těchto nemovitostí nemá Statutární město Jihlava námitek k jejich vyjmutí ze souboru nemovitostí určených k převodu do jeho vlastnictví.

Stanoviska

Stanoviska nebyla vyžádána.

Návrh usnesení

Návrh usnesení:

Rada kraje
zveřejnění záměru
* darovat Vysoké škole polytechnické Jihlava nemovitosti v k. ú. a obci Jihlava dle materiálu RK-09-2005-22, př. 1;
* prodat E.ON Česká republika, a. s. budovu bez č.p./č.e. - stavba technického vybavení na pozemku par. č. 3021/2 a pozemek par. č. 3021/2 v k. ú. a obci Jihlava;
doporučuje
zastupitelstvu kraje
* schválit darování nemovitostí dle materiálu RK-09-2005-22, př. 1 ve vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví Vysoké školy polytechnické Jihlava;
* zrušit část usnesení 322/05/2004/ZK, kterým se schvaluje darování nemovitostí dle materiálu ZK-05-2004-42, př. 1 z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví Statutárního města Jihlava;
* schválit darování nemovitostí dle materiálu RK-09-2005-22, př. 2 z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví Statutárního města Jihlava a
ruší
část usnesení 1409/37/2004/RK, kterým bylo schváleno zřízení věcného břemene ve prospěch JmE, a.s. spočívajícího v umístění technologie trafostanice v budově bez č.p./č.e. - stavba technického vybavení na pozemku par. č. 3021/2 v k. ú. a obci Jihlava.
Termín březen 2005