Detail materiálu pro radu čj. RK-22-2014-20

Číslo jednacíRK-22-2014-20
NázevMajetkoprávní vypořádání pozemků silnice III/40810 Slavíkovice
Zpracoval H. Zimolová
Popis problémuPředkládaný materiál řeší majetkoprávní vypořádání pozemků pod stavbou silnice III/40810 v katastrálním území Slavíkovice u Jemnice.
Kraj Vysočina je vlastníkem silnic II. a III. třídy. U uvedené silnice došlo v minulosti k rekonstrukci. Z důvodu nesouladu stavu v katastru nemovitostí a skutečností objednala KSÚSV geometrické zaměření výše uvedeného úseku. Geometrický plán č. 139-3817/2013 pro k. ú. Slavíkovice u Jemnice, který vypracoval GEODING s.r.o., Na Pankráci 1597/76, Praha 4, byl v rámci digitalizace katastrálního území zapsán Katastrálním pracovištěm Moravské Budějovice do katastru nemovitostí. Bylo prokázáno, že součástí silničního tělesa jsou i pozemky dosud ve vlastnictví fyzických osob, obce a Lesů ČR, s. p. Není známo, v kterém roce ke stavbě silnice došlo, žádné doklady (stavební povolení, kolaudační rozhodnutí) se nepodařilo, i přes rozsáhlé šetření (KSÚSV, úřady, okresní archiv) dohledat. Předpoklad je před rokem 1970. Nabízí se možnost pozemek ve vlastnictví Lesů ČR, s. p. směnit za nepotřebný pozemek, který zůstal po narovnání zatáčky ve vlastnictví Kraje Vysočina.
Vzhledem k této skutečnosti je třeba provést majetkoprávní vypořádání pozemků.
Návrh řešení Odbor majetkový navrhuje provést majetkoprávní vypořádání pozemků s tím, že pozemek zastavěný silnicí par. č. 712/9 bude bezúplatně převeden z vlastnictví obce Slavíkovice do vlastnictví Kraje Vysočina. Dále je třeba získat do vlastnictví Kraje Vysočina pozemky zastavěné silnicí, které jsou dosud ve vlastnictví fyzických osob v rozsahu a za cenu dle materiálu RK-22-2014-20, př. 1. Odbor majetkový dále navrhuje zahájit jednání s Lesy ČR, s.p. o možnosti směny pozemku par. č. 712/3 za pozemek par. č. 712/4 v k. ú. Slavíkovice u Jemnice. Poté budou vypracovány dodatky ke zřizovací listině KSÚSV.
Smlouvy nejsou předkládány, jedná se o standardní smlouvy.
StanoviskaOdbor dopravy a silničního hospodářství a KSÚSV souhlasí s návrhem usnesení.
zahájit jednání s Lesy České republiky, s. p. o majetkoprávním vypořádání pozemků par. č. 712/3 a par. č. 712/4 v k. ú. Slavíkovice u Jemnice;
doporučuje
zastupitelstvu kraje rozhodnout:
* nabýt darem pozemek par. č. 712/9 - ostatní plocha, silnice o výměře 7 m2 v k. ú. Slavíkovice u Jemnice z vlastnictví obce Slavíkovice do vlastnictví Kraje Vysočina;
* nabýt úplatně pozemky od vlastníků vedených v katastru nemovitostí v době uzavírání kupní smlouvy do vlastnictví Kraje Vysočina v rozsahu dle materiálu RK-22-2014-20, př. 1 za dohodnutou cenu ve výši 40 Kč/m2.
Termín 9. 9. 2014