Detail materiálu pro radu čj. RK-20-2014-14

RK-20-2014-14.doc  RK-20-2014-14pr01.pdf
Číslo jednacíRK-20-2014-14
NázevŽádost o prodej pozemku v k. ú. a obci Kožichovice
Zpracoval M. Jaroš
Popis problémuTento materiál projednává žádost o odprodej pozemku ve vlastnictví kraje zastavěného stavbou hráze vodního díla Markovka do vlastnictví České republiky a práva hospodaření s majetkem státu pro Lesy České republiky, s.p. (dále jen Lesy ČR).
Kraj Vysočina se ve smyslu zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů v platném znění, a na základě Rozhodnutí MDS ČR č.j. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001 stal vlastníkem silnic II. a III. třídy a dalšího movitého a nemovitého majetku, ke kterému měly příslušnost hospodaření státní příspěvkové organizace SÚS na území Kraje Vysočina.
Na odbor majetkový (dále jen OM) se v zastoupení Lesů ČR obrátila společnost EKOS t, spol. s r.o., se žádostí o odprodej pozemku par. č. st. 398 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 5 100 m2 v k. ú. a obci Kožichovice do vlastnictví České republiky a práva hospodaření s majetkem státu pro Lesy České republiky, s.p.. K žádosti byl doložen znalecký posudek, který určil cenu zjištěnou ve výši 10,10 Kč/m2, tj. celkem 51 510 Kč plus cenu porostů ve výši 4 640 Kč, tj. celkem 56 150 Kč a dále cenu v místě a čase obvyklou ve výši 60 Kč/m2, tj. celkem 306 000 Kč plus cenu porostů ve výši 850 Kč, tj. celkem 306 850 Kč.
Pozemek par. č. st. 398 v k. ú. Kožichovice je zastavěn stavbou hráze vodního díla Markovka, na které se nachází stavba silnice II/351.
Návrh řešení OM se přiklání k názoru žádosti o odprodej pozemku par. č. st. 398 v k. ú. a obci Kožichovice vyhovět. Zároveň však navrhuje zřídit k převáděnému pozemku služebnost spočívající v právu zřízení a provozování stavby silničního tělesa na stavbě vodního díla na pozemku par. č. st. 398 v k. ú. Kožichovice ve prospěch vlastníka pozemků par. č. 2590/1 a par. č. 2590/2 v k. ú. Kožichovice, kterým je Kraj Vysočina. Oba pozemky jsou zastavěny stávající silnicí II/351 a nacházejí se před a za převáděným pozemkem.
Právní stav je v současné době zřejmě takový, že na pozemku ve vlastnictví kraje je hráz vodního díla (stavba) ve vlastnictví Lesů ČR na této hrázi je stavba pozemní komunikace ve vlastnictví kraje. Po případném prodeji pozemků by Lesy ČR byly vlastníkem pozemku a stavby hráze vodního díla na nich postavené a kraj by na základě služebnosti měl stavbu pozemní komunikace umístěnou na stavbě hráze.
Návrh usnesení předpokládá rozhodnout zveřejnit záměr prodeje pozemku na úřední desce krajského úřadu a uložit OM jednat o bezúplatném zřízení služebnosti spočívající v právu zřízení a provozování stavby silničního tělesa na stavbě vodního díla.
StanoviskaKrajský úřad kraje Vysočina, odbor dopravy a silničního hospodářství souhlasí s prodejem pozemku a zároveň se zřízením služebnosti ve prospěch kraje dle navrhovaného usnesení.
zveřejnit na úřední desce Krajského úřadu Kraje Vysočina záměr prodeje pozemku par. č. st. 398 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 5 100 m2 v k. ú. a obci Kožichovice;
ukládá
odboru majetkovému zahájit jednání s Lesy České republiky, s.p., se sídlem Přemyslova 1106/19, 500 08 Hradec Králové, IČ 42196451 o bezúplatném zřízení služebnosti spočívající v právu zřízení a provozování stavby silničního tělesa na stavbě vodního díla na pozemku par. č. st. 398 v k. ú. a obci Kožichovice a s tím spojených práv údržby a oprav silničního tělesa ve prospěch vlastníka pozemků par. č. 2590/1 a par. č. 2590/2 v k. ú. a obci Kožichovice, které bude podmínkou případného projednání prodeje pozemku par. č. st. 398 v k. ú. a obci Kožichovice v samosprávných orgánech Kraje Vysočina.
Termín 30. 6. 2014