Detail materiálu pro radu čj. RK-08-2005-07

RK-08-2005-07.doc  RK-08-2005-07pr1.doc  RK-08-2005-07pr2.doc  RK-08-2005-07pr3.doc  RK-08-2005-07pr4.doc
Číslo jednacíRK-08-2005-07
NázevProjekty v rámci realizace Státní informační politiky ve vzdělávání
Zpracoval V. Zelený
Předkládá Z. Ludvík
Popis problému

Stejně jako v loňském roce vydalo Ministerstvo školství, mládeže a sportu (dále MŠMT) Metodický pokyn k projektům v rámci realizace Státní informační politiky ve vzdělávání (příloha č. 1, Poznámka: Vlastní přílohy metodického pokynu č. 1 - 9 budou vzhledem ke skutečnosti, že se jedná pouze o formální tiskopisy určené k vyplnění žadatelem předloženy až na radě kraje). Jeho cílem je podpora projektů zavádějících ICT do výuky na školách a školských zařízeních, které jsou zapsány do školského rejstříku bez ohledu na zřizovatele. Žádost o dotaci na jeden projekt lze podávat na částku od 30 000 do 1 000 000 Kč, celková vyčleněná částka na regionální projekty v kraji Vysočina činí 3 194 000 Kč. Dotace nesmí přesáhnout 70 % plánovaných výdajů, oproti minulé metodice ji lze použít i na nákup hardware bezprostředně nutného pro splnění cílů projektu maximálně do výše 50 % čerpané dotace. Zbývajících 30 % může být hrazeno předkladatelem nebo účastí jiných partnerů. Pro projekty regionální, které jsou převážně určeny pro potřeby regionálního školství, jmenuje MŠMT odbornou hodnotící komisi pro posuzování projektů na základě návrhu rady kraje.O přidělení dotací a jejich výši rozhoduje s konečnou platností věcně příslušný náměstek ministryně MŠMT.
Termín uzávěrky předkládání regionálních projektů krajské odborné komisi je 31. 3. 2005. Projekty, které svým rozsahem zasahují školy na území ČR nad rámec regionu nebo svým záměrem přesahují ČR v rámci EU se předkládají MŠMT. Dotaci je třeba vyčerpat do
31. 12. 2005 a příjemce dotace je povinen provést řádné vyúčtování
Zadání programu je v souladu se záměrem F Dlouhodobém záměru vzdělávání a rozvoje výchovně vzdělávací soustavy kraje Vysočina (podpora zvyšování kvality obsahu a metod vzdělávání v základních a středních školách - ICT vzdělávání). Téma je rovněž v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina (Opatření 2.1.2: Rozvoj systému regionálního vzdělávání, podpora implementace vhodných vzdělávacích programů odborných škol a jejich koordinace s potřebami trhu práce a Opatření 3.2.1: Zlepšení možností přístupu veřejnosti k informacím prostřednictvím informačních technologií.

Návrh řešení

Vzhledem k souladu s koncepčními dokumenty kraje navrhuje OŠMS, aby se kraj do programu zapojil, program vyhlásil a navrhl MŠMT komisi ke jmenování.

Stanoviska

Odbor informatiky souhlasí s účastí kraje v programu SIPVZ v roce 2005.

Návrh usnesení

Rada kraje
* účast kraje v projektech implementace ICT do výuky v rámci realizace SIPVZ v roce 2005;
* návrh na jmenování krajské odborné hodnotící komise dle materiálu RK-08-2005-07, př. 2;
pověřuje
* OŠMS vyhlášením programu v kraji Vysočina výzvami dle materiálů RK-08-2005-07, př. 3 a př. 4;
* OŠMS organizačním zabezpečením programu.
Odpovědnost odbor školství, mládeže a sportu
Termín do 30. dubna 2005 odeslat na MŠMT celkový přehled o projektech, které krajská odborná hodnotící komise doporučuje k přidělení dotace