Detail materiálu pro radu čj. RK-07-2014-58

NázevZáměr vyjádření podpory výstavbě 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany
Zpracoval Z. Kadlec, K. Kotrba
Předkládá Z. Kadlec
Popis problémuJaderná elektrárna Dukovany byla dokončována a spouštěna do provozu postupně v letech 1985 až 1987. Původně byla její plánovaná životnost 30 let. Elektrárna však splňuje všechny předpoklady pro bezpečný a spolehlivý provoz po dobu 40 let, přičemž lze v závislosti na technickém a ekonomickém vývoji, jakož i v závislosti na politických rozhodnutích, očekávat i další prodlužování životnosti až na cca 60 let. Přesto se přibližuje termín, po jehož uplynutí již nebude další provoz stávajících jaderných bloků možný. Je třeba včas zajistit obnovu a případně i další kapacitní rozvoj Jaderné elektrárny Dukovany.
Dne 14. 11. 2013 proběhlo 7. zasedání Poradní expertní skupiny pro řešení otázek spojených s výstavbou nového jaderného energetického bloku v lokalitě Dukovany (dále jen PES ).
V rámci tohoto jednání byla formulována a projevena většinová shoda účastníků jednání - členů PES - na názoru, že odkládáním definitivního rozhodnutí o dostavbě temelínské elektrárny se paradoxně otevírá prostor pro uspíšení příprav projektu výstavby 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany (projekt EDU 5 ) a k jeho realizaci před projektem na dostavbu temelínské jaderné elektrárny. K takovému řešení existuje podle stanoviska PES celá řada závažných, silných důvodů, a to zejména těch, které jsou uvedeny v materiálu
RK-07-2014-58, př. 2 (výstupy z jednání PES zahrnovaly prvních šest z celkového počtu sedmi důvodů uvedených v dokumentu). Dalšími důvody pak bezesporu jsou změna podmínek na trhu s elektřinou i na trzích obecně a změna politického klimatu.
Návrh řešení Zásadní výstupy z jednání PES by bylo vhodné projednat v orgánech Kraje Vysočina popř. v orgánech Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje, pokud mají povahu otázek spadajících do samostatné působnosti kraje (krajů).

Předkladatel navrhuje Radě Kraje Vysočina:
- vzít na vědomí záměr vyjádření podpory výstavbě 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany dle materiálu RK-07-2014-58, př. 1 s využitím argumentů uvedených v materiálu RK-07-2014-58, př. 2 a
- uložit řediteli Krajského úřadu Kraje Vysočina požádat o stanovisko k záměru Martina Uhlíře, koordinátora projektu EDU 5 (ČEZ, a.s.), ředitele Jaderné elektrárny Dukovany, Město Třebíč, Jihomoravský kraj, Úřad pro jadernou bezpečnost, Občanskou bezpečnostní komisi při Jaderné elektrárně Dukovany, Energoregion 2020, Sdružení Energetické Třebíčsko a se stanovisky předložit materiál k projednání orgánům Kraje Vysočina.

Dle § 1 odst. 4 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, kraj pečuje o všestranný rozvoj svého území a o potřeby svých občanů. Dle § 35 odst. 2 písm. d) zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, patří do kompetence zastupitelstva kraje koordinace rozvoje územního obvodu kraje.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
bere na vědomí
RK-07-2014-58, př. 1 s využitím argumentů uvedených v materiálu RK-07-2014-58, př. 2;
ukládá
Odpovědnost ředitel