Detail materiálu pro radu čj. RK-04-2005-13

NázevMajetkové převody mezi Vysočinou a Jihomoravským krajem
Zpracoval J. Mrázková
Popis problému

Usnesením č. 1557/40/2004/RK ze dne vzala rada kraje na vědomí předání soupisů silničního majetku v územních obvodech obcí, jejichž území podle zákona č. 387/2004 Sb. přecházejí z území kraje Vysočina do územní Jihomoravského kraje. Soupisy majetku, který byl předmětem předání a předávací protokoly vyhotovily příspěvkové organizace Správa a údržba silnic Žďár nad Sázavou a Správa a údržba silnic Třebíč. Jihomoravský kraj požaduje, aby byl vyhotoven předávací protokol uzavřený na úrovni krajů. OM vypracoval návrh předávacího protokolu a předložil jej OM krajského úřadu Jihomoravského kraje k projednání. Vzhledem k tomu, že v přecházejících katastrálních územích jsou dva komplikované případy (silnice II/385 - katastrální hranice v délce 984 m prochází středem této silnice, most ev.č. 387-12 na silnici II/387 - katastrální hranice prochází středem mostu), navrhla OM Jihomoravského kraje doplnit předložený návrh o další ustanovení, podle kterého se strany dohodly, že v těchto případech bude provedeno nejpozději do 30. 9. 2005 majetkoprávní vypořádání a navrhují formu vzájemného darování. Tento způsob vypořádání by představoval nutnost zveřejnění záměru darovat příslušnou část nemovitosti a poté v zastupitelstvu schválit darování a přijetí daru části nemovitosti.
Návrh řešení

Odbor majetkový navrhuje v souladu s požadavkem OM Jihomoravského kraje uzavřít předávací protokol silničního majetku, tj. silnic II. a III. třídy, včetně součástí a příslušenství v katastrálních územích odcházejících do Jihomoravského kraje s tím že do 30. 9. 2005 budou dohodou vypořádány komplikované případy. Tato dohoda by dle názoru OM měla spočívat v tom, že kraj Vysočina by JM kraji daroval polovinu mostu ev. č. 387-12 v km 13,149 v k. ú. Ujčov a k. ú. Nedvědice a celý most by se stal vlastnictví JM kraje a JM kraj by daroval kraji Vysočina část silnice II/385 v úseku km 19.946 - 20.900, tj. v délce 954 m v k. ú. Olší a v k.ú. Sejřek (polovinu silnice) a silnice by v tomto staničení byla v celé šířce vlastnictvím kraje Vysočina. Jihomoravský kraj má názor opačný.
Jednání o majetkoprávním vypořádání uvedených případů je dle názoru OM potřebné vést na úrovni hejtmanů nebo jejich náměstků. Současně je zřejmě vhodné na stejné úrovni zahájit jednání o způsobu majetkoprávního řešení pozemků pod převáděnými silnicemi.

Stanoviska

Odbor dopravy a silničního hospodářství a Správa údržba silnic Žďár nad Sázavou souhlasí s návrhem řešení, který předkládá OM.

Návrh usnesení

Rada kraje
bere na vědomí
uzavření předávacího protokolu vyhotoveného v souladu se zákonem č. 387/2004 Sb., mezi krajem Vysočina a Jihomoravským krajem dle materiálu RK-04-2005-13, př. 1