Detail materiálu pro radu čj. RK-04-2005-05

RK-04-2005-05.doc  RK-04-2005-05pr1.doc
Číslo jednacíRK-04-2005-05
NázevVypořádání pozemků pod silnicí v k. ú. a obci Koroužné
Zpracoval J. Tvrzová
Popis problému

Odbor majetkový přijal žádosti na výkup pozemků v k. ú. a obci Koroužné z důvodů jejich zastavění silnicí č. II/387 od žadatelů:
1) Františky a Zdeňky Rősslerových, bytem Koroužné 11
2) Boženy a Františka Skoumalových, bytem Koroužné 10
Vzhledem k tomu, že vlastník (kraj Vysočina) ani správce (SÚS Žďár nad Sázavou) neměl k dispozici aktuální stav zastavěných pozemků v daném úseku silnice II/387, kde byly realizovány v minulých letech stavební úpravy (rozšíření silnice), bylo zadáno vypracování geometrického plánu v rozsahu skutečného zastavění tělesem silnice. Geometrickým plánem č. 106-27/2004-kd ze dne 15. 12. 2004 bylo zjištěno, že v daném úseku jsou tělesem silnice zastavěny kromě pozemků ve vlastnictví žadatelů i pozemky ve vlastnictví obce Koroužné a obce Věstín (viz. v materiál RK-04-2005-05, př. 1).
Kraj Vysočina se stal dle Rozhodnutí MDS ČR č.j. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001 vydaného ve smyslu zákona č. 157/2000 Sb. vlastníkem silnic II. a III. třídy a jejich správu zajišťují příspěvkové organizace kraje; v případě silnice č. 387 je to Správa a údržba silnic Žďár nad Sázavou. Tento silniční majetek převzal kraj z vlastnictví ČR s nevypořádanými vlastnickými vztahy vůči majitelům pozemků.

Návrh řešení

Odbor majetkový s ohledem na výše uvedené doporučuje zahájit jednání s vlastníky všech dotčených nově odměřených pozemků pod silnicí II/387 ve vlastnictví kraje Vysočina s cílem vypořádat je formou výkupu od žadatelů F. a Z. Rősslerových a manž. Skoumalových. V případě obcí Věstín a Koroužné navrhuje OM vypořádání formou darovacích smluv na nově odměřené zastavěné pozemky. V případě výkupů zastavěných pozemků navrhujeme sjednání kupní ceny ve výši ceny stanovené s použitím platných oceňovacích předpisů, tj. v případě výkupu pozemků v k. ú. a obci Koroužné za částku 21,- Kč/m2 (§ 28 odst. 10 vyhl. č. 540/2002 Sb., provádějící zákon č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku, v platném znění).
Vykoupené pozemky budou v případě realizace výkupu svěřeny do správy příspěvkové organizace kraje s názvem Správa a údržba silnic Žďár nad Sázavou formou dodatku ke zřizovací listině.
Návrh usnesení předpokládá zahájení jednání s vlastníky dotčených pozemků o majetkoprávním vypořádání pozemků v k. ú. a obci Koroužné zastavěných silnicí II/387.
Stanoviska

Kladné stanovisko odboru dopravy a silničního hospodářství.
Kladné stanovisko Správy a údržby silnic Žďár nad Sázavou.
Návrh usnesení

Rada kraje
zahájení jednání s Františkou a Zdenkou Rősslerovými, Boženou a Františkem Skoumalovými, obcí Koroužné a obcí Věstín o majetkoprávním vypořádání pozemků v k. ú. a obci Koroužné dle materiálu RK-04-2005-05, př. 1.
Termín únor 2005