Detail materiálu pro radu čj. RK-04-2005-04

RK-04-2005-04.doc
Číslo jednacíRK-04-2005-04
NázevBezúplatné nabytí nemovitostí v k. ú. a obci Ledeč nad Sázavou
Zpracoval J. Mrázková
Popis problému

Usnesením 376/23/2002/RK ze dne 2. 7. 2002 schválila rada kraje podání žádosti o bezúplatný převod pozemku st. par. č. 223 s domem č.p. 242, pozemku st. par. č. 63 s domem č.p. 82 a pozemku st. par. č. 413 s domem č.p. 378, vše v k. ú. a obci Ledeč nad Sázavou z vlastnictví České republiky, příslušnosti hospodaření Okresního úřadu Havlíčkův Brod do vlastnictví kraje Vysočina. Jedná se o nemovitosti, ve kterých provozují svojí činnost příspěvkové organizace kraje Vysočina s názvy Centrum - Dům dětí a mládeže, Ledeč nad Sázavou, Základní umělecká škola, Ledeč nad Sázavou, Zvláštní škola, Ledeč nad Sázavou. Žádost byla v roce 2002 podána Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, územní pracoviště Hradec Králové, na který přešla ve smyslu zákona č. 320/2002 Sb., příslušnost hospodařit s uvedeným majetkem. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových předložil v únoru 2004 odboru majetkovému návrh smlouvy o bezúplatném převodu vlastnictví k výše specifikovaným nemovitostem, v níž stanovuje podmínky, za kterých by mohlo k bezúplatnému převodu dojít. Jedná se o následující podmínky:
- obdarovaný se zavazuje, že o převedené nemovitosti bude řádně pečovat, bude je využívat pouze k účelu, ke kterému jsou využívány k datu jejich převodu
- obdarovaný se dále zavazuje, že předmětné nemovitosti nebude využívat ke komerčním či jiným výdělečným účelům a ani je k takovým účelům nebude pronajímat
- obdarovaný se zavazuje, že předmětné nemovitosti podobu nejméně 10 let nepřevede na jiného
- v případě, že obdarovaný poruší uvedené závazky, je povinen ve lhůtě 10 let od podpisu této smlouvy vrátit částku ve výši zjištěné ceny majetku v době převodu do státního rozpočtu, a to prostřednictvím ÚZSV
Kraj Vysočina má v úmyslu převést zřizovatelské funkce k výše uváděným příspěvkovým organizacím na město Ledeč nad Sázavou. Město však tento převod podmínilo tím, že nemovitosti, v nichž příspěvkové organizace zabezpečují svojí činnost, budou městu bezúplatně převedeny. Podmínky, které však stanovil "Úřad", umožňují převod pouze v případě odvodu částky ve výši zjištěné ceny převáděného majetku v době převodu. OM nechal v roce 2004 vyhotovit znalecké posudky, které stanovily úřední a obvyklou cenu ke dni zpracování posudku. U jednotlivých užívaných budov je obvyklá cena:
Domem dětí a mládeže - 3 - 3,2 mil Kč,
Základní uměleckou školou - 1,25 - 1,3 mil. Kč
Zvláštní školou - 1,15 - 1,2 mil. Kč.
Úřední ceny jsou ve všech případech nižší. Je třeba upozornit, že od 1. 1. 2005 byla upravena vyhláška, kterou se provádí zákon o oceňování nemovitostí č. 151/1997 Sb. a ceny v roce 2005 se mohou odlišovat.
Pokud by o bezúplatný převod výše uvedených nemovitostí požádalo "Úřad" město Ledeč nad Sázavou, nebude mu s největší pravděpodobností vyhověno, neboť není zřizovatelem příspěvkových organizací, které by svojí činnost vykonávaly v požadovaných nemovitostech.
Dne 14. 12. 2004 se "Úřad" obrací na OM se žádostí o sdělení, zda zájem o převod trvá.
Návrh řešení

Odbor majetkový navrhuje setrvat na žádosti o bezúplatný převod pozemku st. par. č. 223 s domem č.p. 242, pozemku st. par. č. 63 s domem č.p. 82 a pozemku st. par. č. 413 s domem č.p. 378, vše v k. ú. a obci Ledeč nad i za podmínek stanovených "Úřadem". Po převodu do vlastnictví kraje navrhuje OM zahájit z úrovně samosprávy jednání s Ministerstvem financí o možnosti převést získaný nemovitý majetek bezúplatně do vlastnictví města Ledeč nad Sázavou z důvodu veřejné prospěšnosti bez povinnosti odvést do státního rozpočtu částku ve výši zjištěné ceny majetku v době převodu.

Stanoviska

OŠMS s navrženým postupem souhlasí.

Návrh usnesení

Rada kraje
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit bezúplatné přijetí nemovitostí - pozemku st. par. č. 223 s domem č.p. 242, pozemku st. par. č. 63 s domem č.p. 82 a pozemku st. par. č. 413 s domem č.p. 378, vše v k. ú. a obci Ledeč nad Sázavou od ČR - Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových do vlastnictví kraje Vysočina za těchto podmínek:
- obdarovaný je zavazuje, že předmětné nemovitosti po dobu nejméně 10 let nepřevede na jiného
- v případě, že obdarovaný poruší uvedené závazky, je povinen ve lhůtě 10 let od podpisu této smlouvy vrátit částku ve výši zjištěné ceny majetku v době převodu do státního rozpočtu, a to prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových
Termín únor 2005