Detail materiálu pro radu čj. RK-13-2013-59

RK-13-2013-59.doc  RK-13-2013-59pr01.pdf  RK-13-2013-59pr02.doc
Číslo jednacíRK-13-2013-59
NázevEuroregion Dunaj Vltava - informace o činnosti
Zpracoval9 Euroregion Dunaj Vltava - informace o činnosti pro: jednání rady kraje č. 13/2013 dne 16. 4. 2013 zpracovali: I. Fryšová
Předkládá I. Fryšová
Popis problémuJedná se o informaci o činnosti Euroregionu Dunaj Vltava v termínu 1. 1. 2013 - 30. 4. 2013.

Základní informace o Euroregionu Dunaj Vltava (dále jen ERDV ) jsou uvedeny v materiálů RK-13-2013-59, př. 1.
V termínu od 1. 1. 2013 - 30. 4. 2013 proběhly nebo proběhnou následující aktivity:
- Bylo ukončeno výběrové řízení na obsazení pozic zaměstnanců kanceláře ERDV (ředitelka, zástupce ředitelky, asistentka kanceláře). Vzhledem k tomu, že ERDV není právnickou osobou, dohodly se členské regiony na formě stálé kanceláře (prozatím na zkušební dobu 2 let) se sídlem v Linci a organizačním začlenění zaměstnankyň kanceláře ERD do Úřadu Hornorakouské zemské vlády v Linci. Povinnou znalostí pro uchazeče ve výběrovém řízení byla např. výborná znalost slovem i písmem českého a německého jazyka. Zástupcům partnerských regionů ERDV bylo umožněno zúčastnit se výběrové komise. Zaměstnankyně budou nastupovat od poloviny března 2013. Představení zaměstnanců kanceláře členům Politického grémia ERDV proběhne 23. 4. 2013 na jednání Poltického grémia ERDV v Českých Budějovicích, představení členům Trilaterálního koordinačního grémia (dále jen TRIKO ) proběhlo na jednání TRIKA 10. 4. 2013 v Linci.
- Všechny partnerské regiony obsadily začátkem roku 2013 pozice tematických manažerů, kteří administrativně zajišťují a řídí činnost znalostní platformy, kterou garantují jednotlivé regiony. Tematickou manažerkou znalostní platformy Trh práce a zaměstnanost, kterou garantuje Kraj Vysočina, je Ing. Ivona Hájková, úřednice na úseku podpory podnikání a investic, Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina.
- začátkem roku 2013 byly osloveny významné organizace v regionech k účasti v 7 znalostních platformách. V každé znalostní platformě může být region zastoupen
2 - 4 zástupci organizací. Seznam zástupců, kteří přijali účast na znalostních platformách, je uveden v materiálu RK-11-2013-59, př. 2. Zástupci regionů mohou být měněni dle potřeby, případně k jednotlivým jednáním přizváni i jiní zástupci regionů dle aktuální potřeby.
- První jednání znalostních platforem proběhla v termínech:
* 25. 2. Znalostní platforma Kooperace firem a vytváření klastrů - Linz
* 28. 2. Znalostní platforma Kooperace vysokých škol - Passau
* 5. 3. Znalostní platforma Obnovitelné zdroje energie, energetická efektivnost - Groß Schönau
* 7. 3. Znalostní platforma Výzkum a inovace - Regensburg
* 20. 3. Znalostní platforma Turismus - Plzeň
* 21. 3. Znalostní platforma Mobilita, infrastruktura a doprava - České Budějovice
* 15. 4. Znalostní platforma Trh práce a zaměstnanost - Jihlava
Jednání znalostních platforem jsou financována z realizovaných projektů přeshraniční spolupráce (zrcadlové projekty Euroregion Dunaj Vltava konkrétně). Cílem těchto znalostních platforem je příprava návrhů konkrétních témat, která budou moci být realizována formou projektů za podpory strukturálních fondů.
Cílem těchto 1. jednání znalostních platforem bylo v každé oblasti:
* představení analýzy sítí a potenciálů, plán strategií a opatření ERDV členům znalostních platforem
* představení expertů znalostních platforem, představení partnerských regionů ERDV, představní vývoje přípravy programů přeshraniční spolupráce 2014+
* aktualizace a připomínky k plánu strategií a opatření ERDV
* prezentace příkladů dobré praxe v dané oblasti (již realizované projekty)
* zadání úkolu pro experty - příprava návrhů témat, které chce region řešit v rámci ERDV v nadcházejících 2 letech. Tyto návrhy budou diskutovány a řešeny na 2. jednáních znalostních platforem, která proběhnou v červnu 2013.
- dne 20. 12. 2012 byl na jednání Politického grémia ERDV předsedajícím regionem ERDV zvolen Jihočeský kraj
- V rámci euroregionu jsou připravovány i propagační akce, pro rok 2013 to budou např.:
* Výročí založení ERDV (poslední týden v červnu 2013) - proběhne prezentace euroregionu v Jihočeském kraji (propagace Kraje Vysočiny v rámci ERDV)
* Prezentace ERDV na Open Days 2013 v říjnu v Bruselu
Návrh řešení Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina doporučuje Radě Kraje Vysočina vzít na vědomí informace uvedené v materiálu RK-13-2013-59.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
bere na vědomí
informace o činnosti Euroregionu Dunaj Vltava uvedené v materiálu RK-13-2013-59.
Odpovědnost ORR
Termín 30. 4. 2013